Mazlum-Der’den basın açıklaması: HDP’ye açılan kapatma davası ve Ömer Faruk Gergerlioğlu

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye kapatma davası açılması ile ilgili Mazlum-Der’den açıklama geldi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye kapatma davası açılması ile ilgili Mazlum-Der’den açıklama geldi.

Açıklama şu şekilde:

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI GÜNLERİNDE PARTİ KAPATMA DAVASI VE ÖMER FARUK GERGERLİOĞLUNUN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ

17 Mart 2021 tarihinde bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle aldığı 2,5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştür.

Bundan birkaç saat sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Halkların Demokratik Partisinin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştır. Medyaya yansıdığı kadarıyla iddianamede; “HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları, yasak fiillerin odağı oldukları gerekçeleriyle partinin temelli kapatılması, 600 ü aşkın siyasi parti üyesine siyasi yasak getirilmesi ile hazine yardımının engellenmesi” talep edilmiştir.

İnsan Hakları Eylem Planı'nın tanıtımının yapıldığı günlerde ortaya çıkan böylesi örnekler, “kâğıt üzerindeki taahhütleri değil gerçek uygulamaları takip edeceğiz” şeklindeki çekinceleri maalesef haklı çıkaracak mahiyettedir.

Geldiğimiz noktada vurgulamak isteriz ki sivil siyaset alanının açık tutulması esastır. Suç ve şiddet içermedikçe ve bunları teşvik etmedikçe, aykırı, hatta şok edici söz ve tutuma sahip partilerin kapatılması hukuksuzdur. Bu hukuksuzluğa göz yummamak seçme seçilme hakkına saygının ve seçmen iradesine temsil hakkı sağlanmasının yegâne garantisidir. Refah Partisi ve ardıllarının kapatılması ve AkParti’ye karşı girişilen hukuksuz kapatma teşebbüsü süreçlerinde; hukuksuz eylemleri varsa şahısların şahsen yargılanmaları gerektiği, kişilerin beyan ya da eylemleri dolayısıyla milyonlarca insanı ilgilendiren ve parti kurumsal kişiliğinin yok edilmesi anlamına gelecek kapatma yöntemine başvurulmasının hukuksuz olacağı defalarca zikredilmişti.

Yine adil yargılanma ilkeleri açıkça ihlal edilerek, zorlama ve kanuna bile aykırı yorumla cezalandırılan HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi de bu kapsamda hukuksuz bir girişimdir. Doğası itibariyle ifade özgürlüğünün ve seçme seçilme hakkının yanında durması gereken TBMM’nin geçmişte yaşanan onca tecrübeye rağmen böyle bir sürece izin vermesi de oldukça vahimdir.

MAZLUMDER olarak,

•          Sivil siyasi alanın güçlendirilmesinin toplumsal barışa ve bir arada yaşama kültürüne katkı sunacağını hatırlatarak, siyasi partilerin kapatılması yerine, suç işlediği iddia edilenlerin münferiden ve adil bir şekilde yargılanmalarının gerektiğini,

•          HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun zorlama ve kanuna dahi aykırı yorumla cezalandırılmasının adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini, ifade özgürlüğü ve seçme seçilme hakkının yanında durması gereken meclisin Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine izin vermesinin kabul edilemez olduğunu,

en güçlü şekilde vurgularız.

18 Mar 2021 - 13:39 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.

01

Serdar - Gergerlioğlu suçu teşvik etmiyor mu? Bir terör örgütünün açıklamalarını yayınlayarak ve doğru bularak, Bu açıklamalara kulak asın, dinleyin diyerek terörün propagandasını yapmıyor mu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Mart 13:39