Sağlık İlke- Sen: KHK’lı hekimleri açlığa mahkûm edip sosyal hayattan ihraç eden tasarı geri çekilmelidir!

Sağlık İlke- Sen, TBMM’ye sunulan “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” hakkında bir bildiri yayımladı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Sağlık İlke- Sen, TBMM’ye sunulan “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” hakkında bir bildiri yayımladı.

Bahsi geçen bildiri şu şekilde:

AKP tarafından hazırlanarak TBMM’ye sunulan “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ilgili komisyonda görüşülmeye başlanmıştır.

Hiç kuşkusuz bu değişikliğin en çarpıcı tarafı OHAL koşullarında yayımlanan KHK’larla işlerinden uzaklaştırılan ve kriterleri belirsiz güvenlik soruşturmaları olumsuz sonuçlanan hekimlerle ilgili maddelerdir

OHAL döneminde tarafsız, âdil ve şeffaf yargılamalar olmaksızın sağlık çalışanlarının da içinde yer aldığı çok sayıda kamu emekçisi işinden edilmişti.

OHAL komisyonlarından âdil karar çıkma umudu çoktan sönümlenmişken şimdi de bu tasarı ile KHK’lı hekimlere son bir darbe daha indirilmektedir.

OHAL şeklen bitmiştir ancak işten uzaklaştırma KHK’ları sürecektir. Dolayısıyla yeni mağduriyetler kuvvetle muhtemeldir. Meclis’te görüşülen bu tasarı yaşananların üzerine tuz biber ekerek adaleti tümüyle ortadan kaldıracak bir mâhiyete sahiptir.

Pratikte mümkün olmadığını herkes bilirken KHK’lı ya da güvenlik soruşturmalarından geçer puan alamayan hekimlerin sadece SGK ile anlaşması olmayan işyerlerinde çalışabileceklerini; ayrıca bundan önce de 600 güne tekabül eden hizmet yükümlülük sürelerinde hiçbir yerde çalışamayacaklarını hükme bağlamak açık vicdansızlıktır, insanları açlığa mahkûm ve tümüyle toplumdan tasfiye etmektir. Adaleti gözetecek bir yaklaşımın yapması gereken bu değildir, bilâkis haktan ve hukuktan yana olmak, adalete giden imkânları onarmaktır.

Yine tasarıda şehir hastaneleri bahsinde sermaye çevrelerini destekleyen, sağlık alanındaki meslek örgütlerini zayıflatmayı amaçlayan düzenlemeler sağlığın alabildiğine piyasalaştırılmasının önündeki engelleri ve muhtemel her türlü itirazı tasfiye etmeye matuftur ve asla kabul edilemez.

Sağlık çalışanlarına dönük şiddeti engellemeye yönelik olumlu bir girişim imajıyla parlatılan ve şiddetin kökenini sorgulamaktan uzak bu tasarı açık bir aldatmacadır.

Hangi meslek grubunda olursa olsun OHAL şartlarında işlerinden uzaklaştırılan KHK’lı çalışanların beklediği şey yalnızca adalettir. Adaletten daha çok uzaklaşmaya neden olacak hiçbir adım kabul edilemez, onaylanamaz.  

Bu düzenleme bir kez daha bizlere Rabbimizin “Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adil olun! O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup sakının! Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.” ayetini hatırlatmıştır. Dileyen bu ilahi uyarıları dikkate alır, aksi takdirde zulüm katlanarak bir bela halinde topluma daha çok çöreklenecektir.

Bu vesileyle, bahsettiğimiz mahsurları barındıran tasarının derhal geri çekilmesini istiyor, adaletin tecellisi için hakikatin yanında duracağımızı bir kez daha beyan ve ilan ediyoruz.

SAĞLIK İLKE-SEN YÖNETİM KURULU

05 Kas 2018 - 01:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.