Hamas ve El-Fetih Uzlaştı; İşte Anlaşma Maddeleri (Özel Haber)

“Filistin Enformasyon Merkezi” El-Fetih ve Hamas Hareketlerinin Kahire’deki görüşmeler sonucunda vardıkları anlaşmanın metnini yayınladı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

“Filistin Enformasyon Merkezi” El-Fetih ve Hamas Hareketlerinin Kahire’deki görüşmeler sonucunda vardıkları anlaşmanın metnini yayınladı.

Görüşmeler iki gün sürdü ve dün(Perşembe) akşam sona erdi. Görüşmeler sonunda bazı konularda anlaşmaya varıldı.

İşte Hamas Hareketi ve El-Fetih Hareketi Arasındaki Anlaşma Metni

25 Eylül 2014

1. Hükümet:

Ulusal uzlaşı hükümetinin kurulmasına, bakanların 4 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan belge uyarınca var olan görev ve yetki durumlarına göre çalışma alanlarında görevlendirilmelerine, bakanlıklarda çalışan memurların bir arada çalışmalarının sağlanması durumunda ortaya çıkan zorlukların çözüme kavuşturulması için çaba sarf edilmesine, diğer yanda tüm kurum, heyet ve belediyelerin Filistin yönetimi tarafından belirlenmiş olan mevcut görevleri uyarınca çalışmalarını yürütmelerine karar verildi.

Hamas ve El-Fetih Hareketleri “ulusal uzlaşı hükümeti”nin 4 Mayıs 2011 tarihinde yapılan barış anlaşmasında ortaya konulan kurallar uyarınca Filistin’deki güvenlik uygulamalarının bir an önce işlevsel hale getirilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Aynı şekilde 2011 yılındaki anlaşmada belirlenen kanunların hızla uygulanmasını talep etmektedirler.

İki hareket de hükümetin, ablukanın kalkması; Gazze’deki sınır kapılarının bir an önce çalışması; Filistin halkının ticari işlerini kolaylaştırılması ve Gazze’nin yeniden imarı için gerekli olan ürünlerin girişinin sağlanması için sınır kapılarında çalışan Filistinlilerin işlerine geri dönmesi hususlarında ortaya koyduğu çabalara tam destek vereceklerini ifade etmektedirler.

2.Ablukanın kaldırılması ve yeniden imarı:

Gazze’deki ablukanın kaldırılması ve Gazze’nin yeniden imarı halkımız ve siyasi yönetim açısından önceliktir. Bunu gerçekleştirmek için de iki taraf arasında dolaylı olarak Kahire’nin gözetiminde gerçekleşen anlaşma sonucunda varılan ateşkesi sürdüreceğimizi buradan ifade ediyoruz.

Bu anlamda uluslararası toplumdan önümüzdeki Ekim ayının 12’sinde Gazze’nin yeniden imarı için toplantı düzenlenmesini talep ediyoruz.

Başta Filistin Hükümeti olmak üzere her kurum ve kuruluştan Gazze’nin imarına özellikle de kullanımın imkânsız hale geldiği evler, hastaneler ve okullar için bir an önce harekete geçmeye öncelik vermelerini talep ediyoruz.

BM ve BM’ye bağlı kurumlarla yardımlaşmaya hazır olduğumuzu da belirtmek istiyoruz. Ayrıca Filistin Hükümeti yetkili taraf olması hasebiyle Gazze’nin yeniden imarı meselesini denetleme ve takip etmekten sorumludur. Yeniden imar aynı şekilde Gazze’ye giriş yapılan her sınır kapısının açılması ve inşaat malzemelerinin girişinin kolaylaştırılması anlamına gelmektedir.

3.Yasama Komitesi:

Her iki taraf da anlaşma uyarınca yasama komitesiyle ilgili planların uygulamaya geçirilmesini talep ediyor. Bu bağlamda parlamentoyu yasama komitesiyle ilgili toplantıya hazırlanmak için gerekli olan istişareleri yapmaya çağırıyoruz. İstişareler sonucunda alınan kararların Filistin Devlet Başkanı’nın yasama komitesini davet ederek özel bir şekilde açıklamasını ve belirlenen görevlerin bu şekilde yerine getirilmeye başlanmasını talep ediyoruz.

4. Memurlar:

Ulusal Uzlaşı Hükümeti tarafından belirlenen Hukuki ve İdari Komite’nin 2011 yılında yayınlanan belgeye göre görevlerini yerine getirmesine, ortaya çıkan sorunların en uygun şekilde giderilmesine, 14 Haziran 2007’den önce ve sonra görev yapanların yeni düzenlemeye göre hizmet vermeye devam etmelerine karar verildi. Ayrıca iki hareket de hükümetten İdari ve Hukuki Komitenin tavsiyeleri üzerinden maaşlarla ilgili sorunun çözülmesi için gereken çabayı göstermelerini, ayrıca Hukuki ve İdari Komite çalışmasını tamamlayana kadar da Gazze’deki memurlara maddi destek verilmesini talep ediyor.

5.Siyasi Hareket:

2006 yılında yayınlanan belgenin tüm maddelerine bağlı kalınacaktır. Bu temel üzerinden Filistin halkının ulusal çıkarlarını gerçekleştirmeyi, bu toprakları bağımsızlaştırmayı, İsrailli yerleşimcileri uzaklaştırarak Filistinlileri hak ettikleri konuma getirmeyi, ırkçı yaklaşımları yok etmeyi, özgürlük ve bağımsızlık haklarını geri kazanmayı, 1967’deki toprakların tümünde başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti kurmayı, bu süre zarfında mülteci durum düşenlerin ülkelerine dönmesini, tutuklu ve esir olan Filistinlilerin özgürlüğünü hedefleyen her türlü siyasi hareket ve çabayı destekliyoruz.

İki hareket de bu bağlamda FKÖ tarafından ortaya konan siyasi çaba ve hareketleri, bu konuda özel olarak yürütülen çalışmaları takip etmeye devam ediyorlar.

6. Özgürlükler Komitesi:

Özgürlükler Komitesine Batı Şeria ve Gazze’deki çalışmalarını sürdürmesi için çağrı yapılmasına,  hükümetten de komitenin görevlerini en hızlı şekilde yerine getirebilmesi için görevlerinin kolaylaştırılmasının talep edilmesine karar verildi.

7.Toplumsal Barış Komitesi:

Toplumsal Barış Komitesi yeniden göreve çağırılacak. Hükümetten de çalışmalarının desteklenmesi talep edilecek.

8. Seçimler:

Son olarak 23 Nisan 2014 tarihinde yayınlanan anlaşmalar uyarınca yeni bir seçim yapabilmek için hızlı bir hazırlık yapılması gerekmektedir.

9. Takip Komitesi:

İki hareket de yeni anlaşma ve önceki anlaşmalarda alınan kararların takibi ve hükümetin karşı karşıya kaldığı eksikliklerin giderilmesi için ortak bir heyet kurmaya karar verdi.

Son olarak her iki hareket de Kahire’deki toplantıları boyunca kendilerini misafir eden kardeş Mısır hükümetine teşekkürlerini sunuyor. Mısır’ın Filistin davasına destek olmak, Filistin ulusal birliğini güçlendirmek, barış görüşmelerinin sürdürülmesini sağlamak hususunda istekli olduğunu, Arap Birliği’nde alınan kararlar uyarınca maddi, manevi, siyasi destek verdiğini ifade ediyorlar.

26 Eyl 2014 - 00:00 - Ortadoğugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.