Hamas, Muhammed Dahlan’la Uzlaşmaya mı Vardı?

El-Monitor sitesinde Hazım Ba’luşe imzasıyla yayımlanan bir yazıda; sün süreçte Hamas Hükümeti’nin Fetih Hareketi içerisindeki Dahlan grubuna verdiği bazı izin ve kolaylıkların, “Hamas, Dahlan’ı Mısır için bir köprü olarak mı görüyor?” sorusunu gündeme getirdiği ifade edildi.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

El-Monitor sitesinde Hazım Ba’luşe imzasıyla yayımlanan bir yazıda; sün süreçte Hamas Hükümeti’nin Fetih Hareketi içerisindeki Dahlan grubuna verdiği bazı izin ve kolaylıkların, “Hamas, Dahlan’ı Mısır için bir köprü olarak mı görüyor?”  sorusunu gündeme getirdiği ifade edildi.

El-Monitor’deki bu yazıyı İslamî Analiz okurları için tercüme ettik:

Hamas, Dahlan’ı Mısır için bir köprü olarak görüyor

Hamas Hareketi'nin Gazze’de iktidara geldiği 2007'den bu yana ilk defa, Fetih Hareketi milletvekilleri Macid Ebu Şimale ve Alaa Yaği Gazze’ye ziyaret düzenledi(21 0cak). Bu ziyaret, Hamas lideri ve Gazze Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye'nin el-Fetih kadrolarının ve yöneticilerinin yeniden Gazze’ye dönmesine izin veren açıklamasının ardından gerçekleşen görüşmeler sonucunda mümkün oldu.

Ebu Şimale ve Yaği; geçmişte Fetih Hareketi’nin Gazze'deki en güçlü ismi olan ve hâlihazırda Filistin Yönetimi lideri Mahmut Abbas ile sorunlar yaşayan Muhammed Dahlan'ı destekleyen Fetih liderleri arasında yer alıyor.

İsmail Heniye, 6 Ocak’ta Gazze İçişleri Bakanlığı konutunda düzenlediği basın toplantısında, el- Fetih örgütü ile ilişkileri geliştirme kapsamında tek taraflı bir girişim olarak 2007 olaylarından sonra Gazze'den ayrılan el- Fetih kadrolarının dönmesine izin verileceğini; Hamas hapishanelerinde bulunan el-Fetih tutuklularının serbest bırakılacağını ve Yasama Meclisi milletvekillerinin Gazze'ye ziyaretinin serbest bırakılacağını ilan etmişti.

İki milletvekilinin dönüşü, “kapalı kapılar ardında Dahlan ile Hamas arasında uzlaşma görüşmeleri yapıldığı” söylentilerine neden olurken; Hamas’lı bazı kaynaklar tarafından dile getirilen “Hamas Hareketi’nin, son aylarda Dahlan ve ekibine, herhangi bir güvenlik birimi oluşturmaksızın Gazze’de farklı alanlarda çalışma yapmasına izin verdiği” iddiaları, söz konusu söylentileri daha da arttırdı.

İsminin açıklanmaması şartıyla el-Monitor’a konuşan bir Hamas yetkilisi, son aylarda Dahlan'a ve Hamas Hareketi’ne yakın önde gelen isimler arasında Hamas siyasi büro üyesi Revhi Müşteha aracılığıyla yoğun görüşmeler gerçekleştiğini kabul etti. Aynı kaynak, söz konusu görüşmelerin iki grup arasındaki uzlaşmayı ve Gazze’deki Fetih Hareketi mensupları üzerindeki güvenlik kısıtlamalarının gevşemesini sağladığını dile getirdi.

Heniye Hükümeti'nin Dahlan taraftarlarına Gazze'de farklı alanlarda çalışabilme izni vermesi, iki taraf açısından da tehlikeli bir girişim olarak okunmadı. Fetih ve Hamas Hareketi medya organları arasındaki ciddi sürtüşmede gözlemlenen duraksamadan da anlaşılacağı üzere; Hamas ile Dahlan arasında ismi konulmamış bir uzlaşmaya gidilmiş gibi gözüküyor.

Macid Ebu Şimale’nin başkanlık edeceği ve Hamas’ın iki lideri İsmail el-Aşkar ile Revhi Müşteha’nın mütevelli heyetinde olacağı ortak girişim “Sosyal Dayanışma Komitesi”nin faaliyete geçirilmesi, Hamas ile Dahlan arasındaki söz konusu uzlaşıyı kamuoyuna açıklayan ilk ortak çalışma oldu. Komite, ilk iş olarak, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilen “özgürlüğüne kavuşan esirler için ev sağlama” amaçlı “İkamet Yeri” inşasını denetleyecek. Söz konusu komitenin geçmişteki faaliyetleri arasında; toplu düğün merasimi tertip etmek, üniversite öğrencilerine burs vermek ve Gazze’deki fakir ailelere aynî yardım yapmak da var.

Öte yandan Gazze Hükümeti, Gazze'de bulunan mülteci kamplarına insani yardım programını desteklemek amaçlı Dahlan'ın eşi tarafından yönetilen insani yardım kuruluşunun faaliyetlerine de kaldığı yerden devam etme izni verdi.

Siyasi konulardaki yazılarıyla tanınan İbrahim Abraş'a göre tarafların bu yakınlaşmasının arkasında yatan sebep oldukça net. Abraş’a göre; Hamas Hükümeti, Mısır askeri rejimi ve Birleşik Arap Emirlikleri(BAE)’yle sıkı ilişkilere sahip olan Muhammed Dahlan üzerinden Mısır ve BAE'yle ilişkileri düzeltmek istiyor.

Abraş, 28 Ocak'taki makalesinde, “Görünüşe göre Hamas; Muhammed Dahlan'ın BAE, Mısır ile bağları ve Washigton ile hala sürdürülebilir ilişkiler içinde olmasının, kendilerini içinde bulundukları siyasi, mali ve stratejik darboğazdan kurtaracağını düşünüyor." cümlelerine yer verdi.

Ebu Şimale de el-Monitor’a yaptığı açıklama da, Abraş’ın yorumunu teyit eder mahiyette: “Gazze'deki halkımızı etkileyen yaptırımları durdurmak ve onların acılarını dindirmek amacıyla Mısır’daki kardeşlerimizle koordineli çalışıyoruz. Mısır’daki kardeşlerimizin, Gazze halkının acısını dindirmek için hazır olduğuna eminiz.”

Kendisine yöneltilen “Gazze'ye dönüşünüz, Dahlan ile Hamas arasındaki bir uzlaşmaya/yakınlaşmaya mı işaret ediyor?” sorusuna cevaben Ebu Şimale şu ifadeleri kullandı: “Biz, herhangi bir siyasi düşünce ve analizi hesaba katmaksızın; yaralılara yardımcı olmaya ve inşa sürecine katkıda bulunmaya çalışmalıyız.”

İsmini açıklamak istemeyen Hamas’lı kaynak ise, geçtiğimiz günlerde Gazze’ye döneceği bildirilen 120 kişinin %80’nin Fetih Hareketi içerisindeki Dahlan grubuna mensup kişiler olduğunu belirtti. Aynı kaynak, Hamas’ın Gazze’de iktidara gelmesinden sonra yaşanan çatışmalardan en fazla etkilenen grubun Dahlan grubu olduğunu da ekledi.

Hamas'a bağlı Filistin Gazetesi’nde yayınlanan makalesinde Heniye'nin siyasi danışmanı Yusuf Rızka, Fetih milletvekilleri Ebu Şimale ve Yaği'nin Gazze'ye gelişi ile Dahlan ve Hamas arasındaki uzlaşma söylentileri arasında bir bağlantı olduğu iddialarını kesin bir dille reddederek; milletvekillerinin Gazze’ye gelmesine izin verilmesinin, Hamas’ın Filistin iç barışına katkıda bulunma amaçlı “iyi niyet jesti” olduğunu söyledi.

Hamas’lı kaynak, “Gazze Hükümeti için, Dahlan ve ekibine Gazze’de faaliyet gösterme izni verilmesi bazı faydalar sağlayabilir. Ancak bu iznin verilmesindeki temel amaç, asla bu değildi.” diye ekledi. Aynı kaynak, Hamas’ın Dahlan ile Mahmud Abbas arasındaki ihtilafları kullandığı iddialarını ise kesin bir dille reddetti.

Tüm bu ifadelere rağmen, her iki tarafın da durumdan bir çıkar elde ettiğini inkâr etmek imkânsız. Hamas Mısır tarafından gelen baskıya karşı siyasi bir direniş için çalışırken; Dahlan’ın Mısır ve BAE ile olan sıkı bağları buna yardımcı olabilir.

Aynı esnada Mahmud Abbas’ın ve Batı Şeria’daki Fetih Hareketi’nin çekirdek kadrosunun ciddi bir muhalefetiyle karşılaşan Muhammed Dahlan da, Filistin siyaset sahnesinde yeniden yer alma isteğini Gazze’deki güçlü popülaritesi üzerinden hayata geçirebilir.

Hamas’lı kaynak ve Ebu Şimale; Mahmud Abbas’la Hamas Hükümeti’nin gerginlik yaşama ihtimalinden ötürü yakın zamanda Dahlan’ın Gazze’yi ziyaret etmesinin imkânsız olduğunu dile getirdiler. Hamas’lı kaynağa göre, "Bu adım Ebu Mazin(Mahmud Abbas) ile gemileri yakmak olur."

05 Şub 2014 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.