Amerikalı Aktivisitler, İsrail’in Filistin Topraklarında İşlediği Suçları Halka Duyuruyor (Röportaj)

“Filistin ve İsrail’de Adil bir Barış için Vermontlular”da bir aktivist olan Mark Huge, İsrail’in Gazze Sınırı’nda masum sivilleri vurmasını konu alan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporu hakkında konuştu.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

PRESS TV, Mark Huge ile bir röportaj gerçekleştirdi.  “Filistin ve İsrail’de Adil bir Barış için Vermontlular”da bir aktivist olan Mark Huge, İsrail’in Gazze Sınırı’nda masum sivilleri vurmasını konu alan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporu hakkında konuştu.

Röportaj metni şöyle:

PRESS TV:  İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yayımlanan son rapor hakkındaki görüşlerinizi aktarır mısınız?

HAGE:  Son rapor bence oldukça net.  Uzun zamandır İsrail’in uluslar arası kanunları ihlal ettiğini, dikkate almadığını ve yükümlülüklerini yerine getirmediğini biliyorduk.

Bu yüzden rapor bence doğru yönde ilerliyor.  Gerçekten çoğumuzun uzun zamandır bildiği şeyleri anlatıyor.

PRESS TV:  Bu doğrultuda biliyoruz ki çoğu Gazzeli İsrail saldırıları sonucu öldürüldü veya yaralandı.

Sorum şu ki, uluslar arası kamuoyu İsrail’in sadece Gazze Şeridi’nde değil aynı zamanda Batı Şeria’da işgal edilen diğer topraklardaki ihlallerini ve faaliyetlerini durdurmak için neler yapabilir?

HAGE:  Yeni başlayanlar için söylüyorum; Uluslar Arası Af Örgütü son zamanlarda neye çağrı yaptıysa, uluslar arası kamuoyu onu uygulamalıdır.  Bu konuda İsrail’e bir silah boykotu uygulamalıdır diye düşünüyorum ve ben bunu gerçekleştirmek için kendi hükümetimize çağrıda bulunuyorum.  Bu, şu an için acil olarak yapılması gereken bir şey.

İkinci olarak, bence uluslar arası kamuoyu İsrail’e karşı ‘boykot ve yaptırım kampanyasını’ desteklemeli.

Biz burada Vermont’tayız.  “Filistin ve İsrail’de Adil bir Barış için Vermontlular” kendi çabalarıyla boykot, yatırımların geri çekilmesi ve yaptırımlar yolu ile katkıda bulunmaya çalışıyor.  Amerika’da ilk dondurma üreticilerinden Ben&Jerry’s firmasına ve hem Amerika’da hem de tüm dünyada sosyal olarak sorumlu meslek topluluğu liderlerinden birine, işgal altındaki Filistin’de yasadışı yerleşim birimlerinde dondurma satışlarını durdurmaları için çağrıda bulunduk.  Şirket İsrail’de imtiyaza sahip ve bu imtiyaz Filistin’deki yasadışı yerleşim birimlerinde dondurma satmalarına imkan sağlıyor.

Bir yıldan fazla bir süredir dondurma satışlarını durdurması için bu şirkete çağrıda bulunuyoruz.  Ve tekrar bu şirketi artık yerleşim bölgelerinde sahip olduğu ticari ilişkiler yolu ile işgale ortaklık etmemesi hususunda uyarıyoruz.

Ve ümit ediyorum ki uluslar arası kamuoyu bunun peşini bırakmayacaktır ve çok büyük destek görmüş –dünya çapında faaliyetlerde bulunan ve çoğu Filistinlinin desteğini almış- ‘boykot, yatırımların geri çekilmesi ve yaptırım kampanyasına’ destek verecektir.

PRESS TV:  Yerleşimler hakkında ne düşünüyorsunuz?  Birleşmiş Milletler, uluslararası kamuoyu ve hatta ABD bile işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri kınadı; fakat İsrail cezasız kalarak hala bu tutumunu sürdürüyor.

Bu konu hakkında bizi biraz daha bilgilendirir misiniz?  Ve İsrail, kendisini rahat davranmaya iten bu güvenceyi nereden alıyor?

HAGE:  İsrail Filistin topraklarını gasp etmeye devam ediyor ve bu toprakları kolonize ediyor.  Çünkü daha önce belirttiğiniz gibi, yaptıkları yanlarına kar kalıyor ve sürekli destekleniyor.  Kendi ülkemin tutumundan utanç duyuyorum.

Bu yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtmekte haklısınız.  (Özellikle Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’ne göre) Fakat ayrıca Uluslar Arası Ceza Mahkemesi Roma Statüsü bu yerleşimleri savaş suçu olarak niteliyor.

Bu bizim Vermont’ta Ben&Jerry’s ile uyumlu olarak vurguladığımız bir şey.  Ayrıca tanıtım ve etkinliklerimize gelen Vermontlularla geniş sosyal yardım ilişkilerimiz mevcut.  Sosyal yardım ve eğitimle ilgili birçok iş yaptık.

Ve bunları söylemekten mutluluk duysam da, yasadışı yerleşimlerin genişleyerek devam ettiğini görmek çok üzücü.  Amerikalılar artık daha duyarlı ve Vermont’ta çabalarımızın bir neticesi olarak çok daha fazla destek görüyoruz.

Ve son zamanlarda Birleşik Devletler’in 12 eyaletindeki aktivistler ‘Bedava Dondurma Günü’nde’ Ben&Jerry’s dondurma dükkanlarının dışında bildiri dağıtma çağrımıza kulak verdiler.  Ben&Jerry’s halka teşekkürlerini sunmak üzere bedava dondurma veriyor ve biz de ülke genelinde “Senin dondurman bugün bedava, Filistinlilerin değil” sloganı ile bir bildiri dağıtma işi organize ettik.

Ülkenin çeşitli yerlerindeki aktivist arkadaşlar Ben&Jerry’s dükkanlarında ‘yasadışı yerleşimler oluşturulduğunu, gasp edilmiş topraklar üzerinde kurulduğu, Filistin toprakları üzerinde kurularak Filistinlileri yoksun bıraktığı, evlerini yıktığı ve Filistinlilerin geleceklerini tehlikeye attığı gibi gerçekler hakkında insanlarla konuşma fırsatı buldular.

Ve bu, insanları yasadışı yerleşimler hakkında bilgilendirmemizi ve ayrıca onları harekete geçmeleri konusunda uyarmamızı sağladı.

02 May 2014 - 00:00 - Amerika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.