Yasin Kuruçay Gelecek Nesillerle İlgili “Büyük Komplo”yu Yazdı

İslamî Analiz köşe yazarı uzman psikolojik danışman Yasin Kuruçay, gelecek nesillere dair okullardaki ve ailelerdeki algılar üzerinden kurulan “büyük komplo”yu yazdı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

İslamî Analiz köşe yazarı uzman psikolojik danışman Yasin Kuruçay yeni nesillere dair okullardaki ve ailelerdeki algılar üzerinden kurulan “büyük komplo”yu yazdı.

İşte o yazıdan bir kesit:

“Çin kültüründe birine beddua etmek istendiğinde “Tanrı seni geçiş döneminde yaratsın” denirmiş. Doğululuktan batılılığa, gelenekten çağdaşlaşmaya, çağdaşlıktan modern muhafazakârlığa doğru akan geçiş döneminin çocuklarıyız.

Muasır medeniyetler seviyesini yakaladık mı bilinmez ama kendi medeniyet iddiamızdan çoktan vazgeçtik. Yenilgi Psikolojisi denilebilecek bir ruh hali ile batıda ne varsa alıp uyguladık. Milli Eğitim Bakanlığının, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının, belediyelerin proje ve uygulamalarının birçoğu ya motomot batılı projeler ya da benzerleri.

Kadın hakları söylemi, kadının erkekten ve ailesinden ayrışma sürecini doğurdu. Ardından çocuk hakları söylemi de çocukları ailelerinden kopardı. Sonuçta batılı toplumların şikâyet ettiği sorunları kucağımızda bulduk. Bugün aileler çocuklarıyla ilgili sorunlarla başa çıkamıyor ve çaresiz.

Yaşadığımız sarsıcı çözülmeyi nasıl durduracağımız üzerine uzun süre düşünüldükten sonra özellikle çocuk ve gençlerdeki devasa sorunların sebebi küresel oyuncular tarafından “anne-baba”  olarak tespit edildi. Çocukların davranış bozukluklarının, psikolojik sorunlarının, anne babaya karşı olumsuz davranışlarının temel nedeni ebeveynlerin onlara karşı olan yanlış tutumlarıdır?!.

O halde bu yanlış düzeltilmelidir. Toplum mühendisleri bir yandan çocuk ve anneyi babaya karşı kışkırtırken, diğer yandan da ailenin tüm çevresini ve içini bu anlayışa göre kuşatmaya başladılar.TV programları başta olmak üzere tüm medya adeta aile yapısını parçalamak için ant içmişlerdi. Medya aracılığıyla anne babalara çocuklarınızı özgür bırakın mesajı veriliyordu.

Batıda aile ile ilgili filmlerin % 90’ında çocukların hatalarının nedeni, başta baba olmak üzere anne baba olarak işlendi. Bu arada biz de çocuklarımızı aile filmlerini izlemeye götürmekle meşguldük !..

Ancak çocuklarımıza yönelik televizyonun, internetin, moda, gıda, reklam, tekstil, kozmetik dünyasının eylem ve planları onların özgürlüklerini ihmal etmek olarak algılanmıyordu. Aksine küresel oyuncular tarafından inanılmaz bir destek görüyordu. Psikologlar ve yazarlar çocukları adeta anne ve babaların dünyasından soyutluyordu.

Organize işler çevriliyordu yani…

Bu organizasyonun beyni ise tabii ki eğitim sisteminin merkezi olan okullardı. Modern eğitim sistemi ile ailelerin çocukları üzerindeki eğitici ve şekillendirici rolü tamamen okullara bırakıldı. Okullar sadece çocukları değil anne babaları da eğitmeliydi.

Anne baba eğitimlerinin tarihi işte böyle başladı. ABD ve Avrupa’da başlayan eğitim paketleri ve projeleri bir sel gibi tüm dünyaya yayıldı. Bu eğitimler 1990’lardan sonra ülkemizi de işgal etmeye başladı ve bu işgal artarak devam ediyor.

Ana Destek, Baba Destek,  AÇEV, Ev Okulu, 7-19 Yaş Aile Eğitimi, 0-18 Yaş Aile Eğitimi, Çocuk ve Aile, Ergenlikte Aile gibi bugün MEB’nın da tüm ülkede yürüttüğü eğitim faaliyetlerinin tümü batı dünyasından kopyala yapıştır tekniği ile ülkemize getirildi.

Yukarıdaki tüm eğitimlerin 2 ortak noktası vardı:

1- Çocukların hatalarının baş sorumlusu anne babalardır.

2- Sorunları azaltmanın yolu onların kişisel gelişimlerinin ve özgürlüklerinin önünün açmaktır.

İşte bu iki nokta çocuklarımızı ve gençlerimizi kuzuları bekleyen kurtların sofrasına itmiştir. Oysa bu eğitimlerin iki ortak noktasının iki temel sıkıntısı vardır:

1- Çocuklarımızı çevreleyen haz, eğlence ve tüketim simsarlarının plan ve uygulamaları göz ardı edilmektedir.

2-  Anne babaların olumsuz davranışlarının da nedeni çocuk ve gençlerin hataları olabilir.

Tabii ki ebeveynlerin yanlış davranışlarının çocuklarda olumsuzluklara neden olması mümkündür. Ancak siz tüm sorun olarak anne babaları gördüğünüzde küresel nedenleri, kültürel ve siyasal planları ihmal etmiş ve gereken önlemleri al(a)mamış oluyorsunuz…”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

20 Ağu 2014 - 00:00 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.