Yasin Asma yazdı: Biz Ortadoğu savaşlarının gerçek faillerini de eşbaşkan'larını da yakından tanırız

Yasin Asma, İslami Analiz'in Misafir Kalemler bölümü için "Bakara Suresi 72-73 Ayetleri Bağlamında Ortadoğu Savaşları ve Gerçek Faiilleri" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İslâmî Analiz/Misafir Kalemler

Yasin Asma, İslami Analiz'in Misafir Kalemler bölümü için "Bakara Suresi 72-73 Ayetleri Bağlamında Ortadoğu Savaşları ve Gerçek Faiilleri" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Asma'nın yazısı şuşekilde:

Bir delikten defalarca ısırılan Müslümanların aksine muvahhid, dini Allah'a has kılma ve bu kelimeyi yüceltme mücadelesi veren, küresel emperyal sistemin dışında kala(bile)n Müslümanların iyi bildiği üzere, Ortadoğu savaşlarının ultra profesyonel popüler medya algısı operasyonları dışında ve aksine çok farklı okumaları olduğu bilinen bir husustur.

Bu konuda Kuran-ı azîmü'ş-şân'ın Bakara Suresi'nin 72-73 ayetlerinin farklı bir perspektif veren Rabb'imizin buyruğuna dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

Bugün Ortadoğu ateşinin gerçek failleri ve ısırılmaktan delik deşik olmuş Müslümanların "İranlılar adam öldürüyorlar" demeleri, feryadı figan etmeleri bize tam da bu ayetleri hatırlatmaktadır!

*

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Hani bir adam öldürmüştünüz de, suçu birbirinizin üstüne atarak başınızdaki belayı defetmek istemiştiniz. Allah gizlemeye devam ettiğiniz şeyi ortaya çıkarmıştı.

Bizde onlara:

'Kestiğiniz sığırın bir parça etiyle o ölüye vurun' dedik. Allah ölüleri de böyle diriltir. Size âyetlerini, mûcizelerini gösteriyor ki, aklınızı başınıza alasınız.

Ne varki, bundan sonra da, kafalarınız kalınlaştı, kalpleriniz katılaştı. Adeta taş gibi oldu, yahut taştan daha sert hale geldi. Taşlardan nehirler kaynayabilir, taşlar yarılır, çatlar, içinden su fışkırabilirdi. Taşlar Allah korkusundan, saygıdan yuvarlanabilirdi. Taşta duygu var, sizde yoktu. Allah işlediğiniz amellerden gafil değildir, amellerinize göre, sizi cezalandıracaktır. (Bakara 72-73)

*

Ayetin nüzûl sebebi:

Abdullah b. Abbas diyor ki: "Hz. Musa'nın döneminde, İsrailoğulları'ndan malı çok olan ihtiyar bir zat vardı. Bunun fakir yeğenleri vardı. İhtiyarın çocuğu yoktu. Öldükten sonra kendisine kardeşinin oğulları mirasçı olacaktı. Bunlar: "Keşke amcamız ölse de kendisine mirasçı olsak" diyorlardı.

Amcaları uzun sü­re yaşayınca şeytan onlara gidip şu vesveseyi verdi: "Siz amcanızı öldürüp malına mirasçı olsanız ve yabancı bir şehre götürerekte oranın halkından diyetini alsanız nasıl olur."

*

O dönemde bir insan öldürülür de mevcut olan iki şehirden hangisinde bulunursa diyeti o şehrin halkı ödermiş.

İki şehrin arasında buluna­cak olursa mesafe ölçülür, ceset hangi şehre daha yakınsa diyeti o şehir ödermiş.

Amcaları uzun süre yaşayınca yeğenleri, şeytanın vesvesesine kapılmışlar ve amcalarını öldürüp diğer şehre götürmüşler ve oraya bırakmışlardır.

Sabah olunca da amcalarını öldüren bu yeğenler, o şehir halkına gidip "Amcamız sizin şehirin kapısında öldürülmüş, Allah'a yemin olsun ki onun diyetini bize ödeye­ceksiniz." demişlerdir.

Şehir halkı: "Allah'a yemin ederiz ki biz onu öldürme­dik, onu öldüreni de bilmiyoruz. Şehrimizin kapısını kapadıktan sonra sabaha kadar da hiç açmadık." demişlerdir.

Bunun üzerine iki taraf da Hz. Musa’ya başvurmuşlardır. Öldürülen adamın yeğenleri: 'Biz amcamızı bunların şehirleri­nin kapısında ölü olarak bulduk.' demişler, şehir halkı ise 'Allah’a yemin olsun ki biz onu öldürmedik, şehirin kapısını akşamleyin kilitledikten sonra sabaha kadar hiç açmadık.' demişlerdir.

İşte bunun üzerine Cebrail (a.s.) herşeyi işiten ve bilen Allah Teala'nın Hz. Musa’ya "Onlara de ki "Allah size bir sığır kesmenizi ve onun bir parçasıyla ölüye vurmanızı emrediyor." âyetini getirmiştir.

*

Biz Ortadoğu savaşlarının gerçek faillerini, patronlarını, ustalarını ve eşbaşkan'larını yakından tanırız!

Vesselemu ale menittebeal hude.

13 Kas 2018 - 01:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.