Haksal: Müslümanlar sürekli yapay oyunlarla meşguller, “Arap Baharı” yalancı oyununun da kurbanı oldular

Millî Gazete köşe yazarı Ali Haydar Haksal, 'Felâket Senaryosunun Sonuna Doğru' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Millî Gazete köşe yazarı Ali Haydar Haksal, 'Felâket Senaryosunun Sonuna Doğru' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Haksal yazısında, 'Müslümanlar sürekli yapay oyunlarla meşguldürler. Önlerine konulmuş sorunlu oyunları çözmekle zaman tüketiyorlar. Paraları, enerjileri, emekleri böylece heba oluyor. “Arap Baharı” yalancı oyunun kurbanı oldular. Yönetenler bu oyunun önünde savruldular.

Yönetenler sezgiden, öngörüden yoksun. Anlık olaylar karşısında apışıp kalıyorlar. Aldıkları tedbirler ise geçicidir sadece o ana dönüktür. Gelecek düşüncesi ile meşgul olmazlar. Düşünenlerden de uzak dururlar. Eleştirileri asla kabul etmezler.' ifadelerinde bulundu.

Yazının tamamı şu şekilde:

Filistinli Müslümanlar dünya Müslümanlarının sorumluluklarını üstlenmiş durumda. Anlamı ve değeri önemli olan o daracık alanda yalnız başına direniyorlar. Dünya Müslümanlarını yönetenlerin telâş ve kaygıları başka. Saltanatlarını koruma adına insan olma sorumluluklarından bile vazgeçtiler. Kendi topraklarında tutsak konumundadırlar. Büyük çoğunluğu böyle. Petrol zengini sultanlar, krallar, demokrasi oyunuyla başa gelenler ipotek altına alındı. Ülkelerinin gelirlerine el konuldu. Eli kolu ve ruhu bağlanan bu ülke insanları Siyonist İsrail ile emperyalist Abede’nin kölesidirler. Onlar neyi nasıl istiyorsa harfiyen uyuyorlar. Hemen hemen büyük çoğunluğu bu durumda.

Kritik zamanlarda hamaset yoğunluğu başlar. Özellikle de oyun oynayanlara karşı. Zaman geçer sakinleşilir. Yeni bir oyun sahneye konulunca başa dönülür, yeniden benzer duygular yaşanır. Oysa asıl oyunu bozacak olan hamlelerde bulunulmaz ve tedbir alınmaz.

Kudüs sadece Müslümanların değil insanlığın onur sorunu. Kudüs bütün kültürlerin ruh merkezi. İnsanlığın manevi gücü.

Kudüs sadece bir topluluğun sorumluluğunda olmamalı.

Acımasız, vahşi bir ideoloji dünyayı kana buluyor.

Bir oyun oynanıyor. Yıllardır oynanmakta olan bu oyunun seyrinin ne olacağını canhıraş çırpınarak anlatıyoruz. Kendimizi bildik bileli bu oyun farklı versiyonlarla oynanıyor, biz görüyoruz. Yanıltıcı ve hoş gösterilen tuzakların farkına varamayanlar ya da varmak istemeyenler insanları ancak duygu ve hamaset ile yönlendiriyor ve yönetiyorlar. Bu oyunların birer parçası olanlar, küçük rolleri üstlenenlerin, seyirci kalanların, susanların, hiçbir girişimde bulunmayanların durumu ortada.

Yakın dönemde Afganistan işgalinden beri süregelen oyunlar birbirinin benzeri. Oyunun tanımlanın şekli özgürlük, demokrasi ve adalet. Coğrafyamızın belli bölgeleri işgal edilmeye yeltenildiğinden beri büyüleyici sözcükler ve kavramlarıyla yanıltılıyor. Son dönemin büyülü kavramı şu “Arap Baharı” deyimi. Arapların büyülendiği, aldatıldığı ve yanıltıldığı süreç. Salt Araplar mı hemen hemen bütün Müslümanlar. Türkiye de buna dâhil. Hamaset dalgaları kabarır, insanlar duyguları köpürtülür, enerjileri tüketilir. Bir süre sonra ortalık durulur benzer sahneler tekrar yaşanır. Bitmez tükenmez bir oyundur bu.

“Coğrafyamız” ifadesini bilerek ele alıyorum. Yeryüzünde Müslümanların yaşadığı her yer sınırlarımızdır. Müslümanların ortak mülküdür. Müslümanların gördüğü zarar bizi doğrudan ilgilendirir. Bunun içindir ki büyük İslâm milletinin sorunları bizi doğrudan ilgilendirir.

Müslümanlar güdülen sürüngenler gibidirler. Önlem alma gibi bir düşünceleri yoktur. Çünkü düşünmüyorlar, çünkü gelecek düşünceleri yok. Çünkü korkaktırlar, korku ile yaşıyorlar. Çünkü çıkarlarını düşünüyorlar bulundukları konumlarından olacaklarından endişe ediyorlar. Kendilerini feda etmezler. Ya da kendilerine ateşe atmazlar. Halkı meydanlara sürüklerler. Halk ise ancak bağırarak enerjisini boşaltır.

Müslümanlar sürekli yapay oyunlarla meşguldürler. Önlerine konulmuş sorunlu oyunları çözmekle zaman tüketiyorlar. Paraları, enerjileri, emekleri böylece heba oluyor.

“Arap Baharı” yalancı oyunun kurbanı oldular. Yönetenler bu oyunun önünde savruldular.

Yönetenler sezgiden, öngörüden yoksun. Anlık olaylar karşısında apışıp kalıyorlar. Aldıkları tedbirler ise geçicidir sadece o ana dönüktür. Gelecek düşüncesi ile meşgul olmazlar. Düşünenlerden de uzak dururlar. Eleştirileri asla kabul etmezler.

İslâm milletinin ayaklanması elbette etkili olur. Bütün olarak tek sese dönüşür, yönetimlerini zorlarlarsa anlamlı olur. Yoksa bir araç olarak kullanımlarının hiçbir karşılığı olmaz.

Müslüman devlet ve yöneticiler ise siyasal, ekonomik tedbirler alırlar ise daha çok etkili olabilirler. Ama bunu kararlı olarak yapabilirler ise. Ülkelerin yaptırımları çok daha etkili olur. Bu hareket birlikte yapılırsa anlamlı olur. Aza çoğa bakmadan ve hemen olmalı.

16 May 2018 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.