IŞİD'in elinden kurtulan Ezidiler anlattı: Aileme kavuştuğuma sevinemedim...

Sputnik, Irak'ın Şengal Bölgesinde IŞİD tarafından kaçırılan Ezidiler'den kurtarılanların yaşadığı Duhok'taki kampa girdi.

Sputnik, Irak'ın Şengal Bölgesinde IŞİD tarafından kaçırılan Ezidiler'den kurtarılanların yaşadığı Duhok'taki kampa girdi. Büyük acı ve travma yaşayan 3.000'e yakın Ezidi kurtarılsa da 3.000'den fazlası halen IŞİD'in elinde esir bulunuyor. Duhok kampındaki Ezidiler ise, Avrupa ve ABD'nin yaşadıkları drama karşı duyarsız kaldıklarını savunuyor.

IŞİD 3 Ağustos 2014'teki Şengal saldırısında, çoğu kadın ve kız çocuğu olmak üzere binlerce Ezidi'yi kaçırdı. IŞİD'in geriletilmesinin ardından ise, 3.000'in üzerinde Ezidi'nin, örgütün elinden kurtarıldığını ancak halen örgütün elinde 3 bin civarında esir Ezidi'nin kurtarılmayı beklediği belirtiliyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Duhok kentinde Sputnik'in görüştüğü Abdullah Şirin, bugüne kadar 334 Ezidi'yi tek başına kurtardı.

26 YAKIN AKRABASI IŞİD'İN ELİNDE

Kendisi de Ezidi olan ve birçok akrabası IŞİD tarafından kaçırılan Şirin, Sputnik'e şu bilgileri verdi:

"Bugüne kadar 334 kişiyi kurtardım. Dün de bir çocuğu kurtardım. Ben de Şengalli bir Ezidiyim. IŞİD benim de bir sürü akrabamı kaçırdı. Hala IŞİD'in elinde 26 yakın akrabam bulunuyor. IŞİD'in Şengal katliamında binlerce Ezidi kaçırıldı. Kaçırılanların çoğu kadın ve çocuktu. Kaçırılanları kurtarmak için gönüllü olarak çalışmaya onları kurtarmaya karar verdim."

'AVRUPA VE ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYON DUYARSIZ KALDI'

IKBY yetkilileri dışında hiç kimsenin Ezidilerin kurtarılması için bir adım atmadığını savunan Şirin, insan hakları konusunda hassas olduğunu iddia eden Avrupa'nın ve ABD'nin öncülüğündeki koalisyonun da harekete geçmediğini söyledi.

"Irak Kürdistan hükümeti dışında kimse çalışma yapmadı. Avrupa ülkeleri ve koalisyon güçleri bir şey yapmadı. Arkadaşlarımın yardımıyla 334 kişiyi kurtardım. Çoğu Suriye'deydi. Daha önce Suriye'nin Halep kentinde ticaret yapıyordum. Suriyeli birçok tüccarla ilişkilerim vardı. Onların aracılığıyla kurtardık."

'IŞİD ERKEKLERİ CANLI KALKAN OLARAK KULLANDI'

Erkek Ezidileri kurtaramadıklarını üzülerek aktaran Şirin, bu durumun sebebini şöyle anlattı:

"Erkek Ezidileri kurtaramadık, sayıca çok az… Çünkü IŞİD Ezidi erkeklerin çoğunu öldürdü. Kurtardığımız Ezidi kadınların çoğunun yanlarında küçük çocukları vardı. 334 kişiden sadece 8'ini Irak'ta kurtardık, geri kalan 326 kişi Suriye'dendi. Rakka, Deyr ez Zor, Halep ve birçok bölgede kurtardık. IŞİD, yenildiği yerlerden geri çekilirken, esirlerini de kaçırıyor ve canlı kalkan olarak kullanıyor."

'SON EZİDİ'Yİ KURTARANA KADAR…'

Defalarca ölümle tehdit edildiğini söyleyen Şirin, şöyle devam etti:

"IŞİD benim fotoğraflarımı çekerek tehdit mesajı gönderdi. Mesajda, ‘İstediğimiz zaman seni öldürebiliriz, adresin ve tüm bilgilerin elimizde' yazıyordu. Tehditleri dikkate almadım, çalışmalara devam ettik. Son Ezidi'yi kurtarana kadar çalışmak istiyorum. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve Ezidileri Kurtarma Ofisi'nden destek aldık. Kurtardığımız Ezidileri bazen Türkiye sınırı üzerinden Duhok'a getiriyoruz."

'3 OĞLUM HALEN IŞİD'İN ESİRİ, ÖLDÜKLERİNE İNANMAK İSTEMİYORUZ'

Sputnik, Duhok'ta kurtarılan Ezidi kamplarına da girdi.

Ezidiler yaşadıkları travmayı atlatamadıklarından çoğu konuşmak istemiyor, fotoğraf çekilmesine kesinlikle izin vermiyor.

Sputnik'e konuşan Şengallı Ezidi Huseyin Bozan, IŞİD'in 3 oğlu ile 2 kızını ve 35 akrabasını kaçırdığını belirterek, ailesinin kurtarılmasını istiyor.

3 yıl önce IŞİD'in Şengal katliamına maruz kalan baba Huseyin Bozan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"IŞİD'in bizim köye baskın yaptığını çocuklarımı alarak arabamızla hemen kaçtık. Ağabeyim de çocuklarını alarak arabayla kaçtı. Kaçarken Sinone kasabası yakınında IŞİD militanları 5 pikap arabayla önümüze çıkıp bizi esir aldı. Fiziki şiddet gördük, bizi bırakmaları için yalvardık ama umursamadılar. Önce Şengal merkezine götürüldük sonra iki gruba ayırdılar; erkekler bir yana, kadın ve çocuklar bir yana… 3 oğlumu ayrı yere, 2 kızımı başka yere, yaşlı olduğumuz için benle eşimi ise başka bir yere götürdüler. Bir hafta esirliğin ardından bir yolunu bulup kaçtım. Eşimi de çok yaşlı olduğu için IŞİD serbest bırakmış. 3 oğlum ile 2 kızımın akıbetini ise bilmiyorum. Kaçırılan iki kızımdan birisi 17 yaşında diğeri ise 7 yaşındaydı. Hepsi benim çocuğum ama en küçük kızım için kahroldum. Çünkü daha çocuktu. Küçük kızım birkaç ay önce Rakka'da diğer kızım ise Musul'da kurtarıldı. Onlara kavuştum diye çok sevindim ama hala IŞİD'in elinde olan 3 oğlumun da kurtarılışını bekliyorum. Örgütün onları öldürdüğünü duyduk ama inanmak istemedik."

9 YAŞINDAKİ KIZ, 3 KEZ SATILDI

Rakka'nın IŞİD'ten temizlenmesi operasyonu sırasında kurtarılan 9 yaşındaki Ezidi kız çocuğu L.M'nin anlattıkları da en az Irak'takilerin anlattıkları kadar dehşet verici.

Kendisinin IŞİD tarafından adı değiştirilerek zorla Müslüman yapıldığını ve 3 kez satıldığını anlatan L.M, dayak yememek için korkudan her gün namaz kıldığını söyledi.

Rakka'da kurtarıldıktan sonra Duhok'taki kampa götürülen 9 yaşındaki kız çocuğu, yaşadıklarını anlatırken yüzünün görünmemesini istedi.

Çektiği acıların yarattığı travmanın izlerini yüzünde taşıyan küçük kız, 'yüzüm görünürse, IŞİD'in elindeki kardeşlerim ve akrabalarım öldürülebilir' endişesini aktardı.

‘DAYAK YEDİĞİMİZ İÇİN AĞLAYAMIYORDUK, ÇÜNKÜ AĞLARSAK DAHA FAZLA DÖVÜYORLARDI'

Halen 3 abisi ile 18 akrabası IŞİD'in elinde tutulan L.M. yaşadığı büyük trajediyi şöyle anlattı:

"IŞİD bizim köye baskın yaptı. Biz de örgüt gelmeden arabamızla kaçtık ancak örgüt militanları bizi kaçarken yakaladılar. O zaman 6 yaşındaydım. Ben, annem, babam ve 4 kardeşim kaçtık. IŞİD militanları bizi Şengal kentine yakın bir yere götürdüler. Orada beni ailemden ayırdılar. Bırakılmam için çok ağladım yalvardım ama dinlemediler. Kız ve erkek çocuklarını ayırdılar. Amcamın kızı ile birlikte cezaevine attılar. Cezaevinde Ezidi kız çocuklar vardı, hepimizi zorla Müslüman yaptılar. Kuran'ı ezberlemeyen ve namaz kılmayan varsa öldüreceklerini söylediler. Hepimizin ismi değiştirildi, bana Fatma ismini verdiler. Cezaevinde 3 ay kaldıktan sonra ben dahil pek çok kızı Rakka'ya götürdüler. Çok dayak yedik ve bir süre sonra dayak yediğimiz için ağlayamıyorduk, çünkü ağlarsak daha fazla dövüyorlardı."

'SENİ BÜYÜTÜP SATACAĞIM VE EVLENECEKSİN'

IŞİD'in insanlık dışı ticaretinde bir meta haline dönüştürülen küçük kız, yaşadıklarını anlatırken göz yaşlarına hakim olamadı.

"Beni önce Absulselam adındaki IŞİD emirine sattılar. Çeçenistan'dan örgüte katılmıştı. O IŞİD emirinin evinde bana tecavüz edilmedi. Bana ‘seni büyütüp satacağım ve evleneceksin' dedi. Gerçek adı Ahmet olan Abdulselam da beni Ebu Bekir adındaki IŞİD militanına sattı. Orada bir müddet kaldıktan sonra Rakka'da tutulan 21 yaşındaki amcamın kızının yanına yerleştirildim. Onun da adını değiştirmişlerdi. Kimse bize iyi davranmıyordu. Merhamet duygusu yoktu onlarda. Ev işlerinde çalıştırıldı. Örgütte 3 kez satıldım."

‘ÖLÜM VE İŞKENCE VİDEOLARI İZLETTİLER'

L.M. kendilerine örgüt tarafından işkence ve ölüm videoları izletildiğini de söyledi.

"IŞİD'in elindeyken örgüt militanları bize insanları nasıl öldürdüklerine dair videolar gösteriyorlardı. Öldürülme videolarını bize göstererek bizi korkutmaya çalışıyorlardı. ‘Casusları öldürüyoruz dediler', peşmergeye bilgi veren bazı insanları öldürdüklerini söylediler. Rakka'da bir kadını sokak ortasında göğsüne bıçak saplayarak öldürdüklerini gördüm, canlı canlı izledim."

‘RAKKA'DA MİLİTANLAR MEVZİYE ÇIKINCA…'

Rakka'ya yönelik operasyonun başlamasıyla, IŞİD militanlarının evden uzaklaştığını ve mevzilere gittiğini bu sayede kurtulabildiklerini belirten 9 yaşındaki kız, şu bilgileri verdi:

"Savaş uçakları bizim olduğumuz eve yakın köprüyü bombalayınca ben ve amcamın kızı kaçtık. Bir köye ulaştık, orada DSG'nin olduğunu öğrendik ve durumumuzu anlatınca, bize yardım ettiler, aileme ulaştılar. DSG'nin yardımıyla Duhok'a ailemin yanına getirildim. Aileme kavuştuğumda sevineceğime daha çok üzüldüm çünkü geldiğimde 3 erkek kardeşimin halen IŞİD tarafından tutulduğunu ve bazı akrabalarının öldürüldüğünü öğrendim. "

KURTAMA MERKEZİ MÜDÜRÜ: HALA 3200 KİŞİ IŞİD'İN ELİNDE

IŞİD tarafında kaçırılanları kurtarmak için 3 yıl önce kurulan ofis, hala IŞİD'in elinde 3.000'den fazla kişinin bulunduğunu belirtiyor.

Sputnik'e konuşan Ezidileri Kurtarma Merkezi Müdürü Hüseyin El Kaidi, şimdiye kadar 3157 kişiyi IŞİD'in elinden kurtardıklarını belirterek, IŞİD'in elinde hala 3200 kişinin olduğunu söyledi.

IŞİD'in Şengal saldırısından hemen sonra kurulan Merkez'in müdürü Kaidi, şu bilgileri verdi:

"Merkezimiz, 2014 yılının Ekim ayında Kürdistan Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani'nin talimatıyla kuruldu. Ezidiler başta olmak üzere IŞİD tarafından kaçırılan kişilerin kurtarılması için bu merkez IKBY tarafından destekleniyor. Bizim dışımızda kaçırılanları kurtarmak için herhangi bir kuruluş yok. 3 yılı aşkın süredir çalışmalar yapıyoruz. IKBY dışında yardım eden kimse olmadı. Irak hükümeti, ABD ve Avrupa devletlerinden de destek istedik ancak kimse yardım etmedi."

‘1700'DEN FAZLA ÇOCUK ESİR'

IŞİD'in elinde halen çok sayıda esirin bulunduğunu aktaran Kaidi, bu esirlerin ezici çoğunluğunu Ezidilerin oluşturduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

"Hristiyanlar ve diğer halklardan esirler de var ancak en çok esir sayısı Ezidiler'den. Şimdiye kadar tespit ettiğimize göre IŞİD 6417 Ezidi'yi kaçırmış. Şimdiye kadar 3157 kişiyi kurtardık. Bunlardan 1121'i kadın, 1700'den fazlası ise çocuk. 335 kişi ise erkek. Bizdeki verilere göre hala 3200 kişi IŞİD'in elinde bulunuyor. Kurtardığımız insanların tüm ihtiyaçlarını gideriyoruz. Onlarla ilgili dosya yapıyoruz. Kurtarılanları isterlerse evlerine, isterlerse ise kamplara yerleştiriyoruz. Durumları iyi değil, karşılayamadığımız ihtiyaçları var; sağlık, psikoloji ve gündelik ihtiyaçlar… Desteğe ihtiyacımız var."

25 Eki 2017 - 00:00 - Irak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.