"Arap Baharı yeni tür İslamcılığı beraberinde getirdi"

Lübnan'ın önde gelen Sünni âlimlerinden Sayda kenti Kudüs Camii imamı Şeyh Mahir Hammud, bu haftaki Cuma hutbesinde yeni tür İslamcıları gündeme getirdi.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

İslam düşmanları, Kur’an-ı Kerim’i, tertemiz sünneti ya da büyük mezheplerin kendi bünyesinde bulundurduğu sağlam temellere dayalı fıkhi nasları çarpıtmayı başaramıyorlar. Ancak onlar ifade edilmek istenen anlamı değiştirmek için metinlerin bir kısmını ya da açıklamasını çarpıtma yoluna gidiyorlar. Fakat bu da uzun sürmeyecek ve İslam’ın hakikatlerinin idraki sayesinde fark edilecektir.

Nitekim yakın ve uzak geçmişte önemli yönetici ve otoriteler bu çarpıtma işini üstlendiler. Üstelik bu kişiler kendilerini İslam sancağını yükselten İslam davetçileri olarak tanıtmışlardı.

Zaten son yıllarda İslam, Arap Baharı ile birlikte eski gücüne kavuşmuş gibi gösteriliyor. Üstelik bu işte adı çokça geçen sözde İslam davetçilerinden bir grup Amerika’dan yardım isteyip, ona yaslanıyor ve Amerika’yı dünyada karşı koyulamaz kararları alma yetkisinin tek sahibi olarak tanımlıyorlar. Bir diğer grup ise kendilerinin dışındakileri tekfir ediyor. Onların kanlarını akıtmanın hak olduğunu iddia ediyor. Kendilerine muhalefet eden herkesi küfürle, şirkle itham ediyor.

İslam düşmanları ise tüm bunları mutlulukla izleyip şunları söylüyorlar: “İslam’ın siyaset ve yönetim sahasına güçlü bir şekilde döneceğini iddia eden İslamcıların dönemi geçti. Bize şimdiki İslamcılar yetiyorlar. Onlar İslam’ı karalama görevini üstlenmiş durumdalar… Böylece diğerlerinin iddia ettiği İslam projesini kısa sürede uygulamaya koyma ve buna taraftar bulma ihtimalleri de yok oluyor. Çünkü bu kişiler bir şekilde insanları Allah’ın dininden engelleme görevini üstlendiler.”

Tıpkı “İnsanları Allah’ın dinine bölük bölük girerlerken gördüm” ifadesini “Allah’ın dininden çıkarlarken gördüm” şeklinde anlamak gibi bunların yaptıkları…

En çelişkili, acı tablolardan biri de haccın farizalarını ısrarla önemseyen insanların aynı zamanda Suriye’ye alenen fitne düşürülmesine, insanların öldürülmesine, evlerinin yıkılmasına sessiz kalmaları, hatta buna madden-manen destek olmalarının yanında aynı parayı bir de İslam’ın anlaşılması yönünde kullanmaları… Bu korkunç çelişkiyi nasıl kabul edebiliriz?

Aynı çerçevede Lübnan’da hükümetin kurulması engelleniyor. Direniş(Hizbullah) şeytan ilan ediliyor. Mezhebi ayrılıklar güçlendiriliyor. Kanun yoluyla elde edilen petrolün çıkarılmasına engel koyuluyor. Çünkü bu alanda çalışan şirketler arasında onların fitneci politikasına destek çıkan bir şirket bulamıyorlar.

Kan, yıkım ve katliama göz yumanlardan biri de “La İlahe İllallah Muhammedun Rasulullah” bayrağı altında oturan Bender bin Sultan… Böyle rezalet bir çelişkiyi nasıl kabul edebiliriz? Bu rezalet ne zaman kadar sürecek? Nitekim raporda da ifade edildiği gibi Arap Baharı’nın yol açtığı fitne Arap dünyasının neredeyse tüm borçlarını durdurmaya yetti.

Sonuç olarak şu unutulmamalıdır ki, mesele asla böylece kalmayacaktır. Allah-u Teâlâ dinini tekfircilere ya da İslam’ı çarpıtan komploculara bırakmayacaktır. İslam’ın gerçekliğini ortaya koyacak, bir yandan İslam’ın genişlemesini, yayılmasını sağlarken diğer yandan da dünya müstekbirleriyle savaşacak bir grubu öne çıkaracaktır.

Bu çarpıtma ahlakı durumu öyle bir çıkmaza soktu ki, zalim mazlum oldu, günahkâr mücahit oldu. Sonuç olarak bu örnekler bizi şu meşhur sözü doğrulayan bir tabloyla karşılaştırdı: “Bize vurdu, ama o ağladı. Bizi geçti ama o şikâyet etti.”

20 Eki 2013 - 00:00 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.