Şehid Fethi Şikaki'ye göre kadınların İslami mücadeledeki yeri

İslami Cihad Hareketi Lübnan Kadın Komisyonu Başkanı Ummu Eşref Habib, Fethi Şikaki'nin kadınların İslami mücadeledeki yerine çok önem verdiğine dikkat çekti.

İslami Analiz/Haber Merkezi

Erkekleri cihada teşvik eden Filistinli kadınların İslami Cihad Hareketi’nin kuruluşu ve kurucusu Şehit Fethi Şikaki’yi anma münasebetiyle düzenlenen programda, şehadet ve cihad nidalarında bulunması asla şaşırtıcı olamaz.

Filistinli kadının işgalci İsrail’le mücadelenin başlangıcından beri oynadığı rol benzeri olmayan cinsten… Meydanlarda her an hazır olan Filistinli kadın, eğitimini Şehit Dr. Fethi Şikaki’den almış, onun sayesinde düşüncesini ve ufkunu genişletmiş ve bu davada özellikle kadınların rolünün ehemmiyetini idrak etmiştir. Zira kadınlar erkeklere nazaran hem mücahide hem anne hem de eğitimci rolüne sahiptirler.

Bu münasebetle İslami Cihad Hareketi Lübnan Kadın Komisyonu Başkanı Ummu Eşref Habib ile yapılan bir röportaja değinmek istiyoruz. Kendisi Şehit Şikaki’nin kadının rolünü asla ihmal etmediğini, kadının hem anne hem de okul olduğunu, seküler sisteme inat İslam’ı yüceltme görevinin bu okulun görevi olduğunu, ancak bu sayede Müslüman ve direnişçi bir neslin yetişebileceği yönündeki ifadelerini aktararak sözlerine başladı.

Şikaki için “İslam”, “cihat” ve “Filistin” sözcüklerinin özel olarak önem arz ettiğine işaret eden Ummu Eşref, ümmetin Şikaki gibi büyük bir şahsiyeti kaybettiğini, ancak ne kadar bedenen aramızda olmasa da düşüncesiyle, kitaplarıyla, makaleleriyle ve yöntemiyle aramızda olduğunu ifade etti.

Şehit Fethi Şikaki’nin “Müslüman ve mücahide kadın”dan çokça söz ettiğini ifade eden Ummu Eşref, çok kere Sahabi hanımlardan kararlılıkları ve sabırları üzerine örnekler verdiğini söyledi. Şehidin Filistinli kadınlar için önemine binaen onun şehadet yıldönümünün kendileri için sıradan bir gün olmadığını, bu günde onu anmak için çok sayıda etkinlik, kültürel paneller vs. düzenlendiğini belirtti.

Mevcut toplumsal yapının şu anda İslam’a değil, bizzat kadına zulmettiğini ifade eden Ummu Eşref, kadının gerçek rolünün göz ardı edilmesi dolayısıyla günümüz toplumunda kadının büyük bir ızdıraba maruz bırakıldığını, İslam’ın olmadığı toplumlarda bile kadınlar karar mercilerinde yer alırken, İslam’ın kadına verdiği haklardan kadınların mahrum bırakıldığına işaret etti. Şikaki’nin düşüncesine işaret eden Ummu Eşref Habib, kadının çok kere meydanda erkeğin yanında yer aldığını, bu anlamda doktor, öğretmen olabileceği gibi, istişhad eylemcisi ya da esir de olabileceğine işaret etti. İslam’ın kadına belli sorumluluklar ve haklar verdiğini söyleyen Ummu Eşref Sahabi hanımlara işaret ederek Hz. Nesibe ve Esma binti Ebubekir’in bizzat erkeklere yardım ediyor olmaları hasebiyle Efendimiz (sav) tarafından “erkeklerin kardeşleri” lakabını aldıklarına dikkat çekti.

Ummu Eşref Filistin için Lina El-Cerbuni’nin “fedakarlık öğretmeni” olarak büyük bir örnek olduğunu, onun gibi daha çok sayıda isim olduğunu ifade etti.

Mülteci kamplarındaki Filistinli kadınların dağların kaldıramayacağı yükün altına girdiklerine işaret eden Ummu Eşref, ne doktorun, ne mühendisin, ne avukatın olmadığı bir ortamda, her türlü ihtiyaçtan mahrum bir halde yaşadıklarına dikkat çekti. Ummu Eşref mücadelenin çok sayıda alana yayılabileceğini, Müslüman kadının başörtüsüne saldıran ve Müslüman kadını dönüştürmeye çalışan batı düşüncesine karşı mücadele etmenin büyük bir sorumluluk olduğuna da işaret etti.

Lübnan’daki Filistinli kadınların vatanlarından uzak olmaları hasebiyle gerçek cihada katılamasalar da çeşitli oturma eylemleri ve protesto gösterilerine destek vererek büyük bir rol oynadıklarını ifade eden Ummu Eşref, işgalci İsrail’in Filistin’deki uygulamaları noktasında halkı bilinçlendirme hususunda da özel çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ayrıca kültürel savaşa karşı sağlıklı ve İslami bir terbiye noktasında üzerlerine düşeni yerine getirerek büyük bir mücadele ortaya koyduklarını belirten Ummu Eşref, Şehit Şikaki’nin kadınla ilgili olarak söylediği şu sözlere işaret etti:

“Müslüman kadın çağdaş İslami hareketlerin en önemli parçası… Müslüman kadının İslam’ın kadını kısıtlamak üzere geldiği yönündeki düşünceyle savaşmak için akıllardaki tozu silmesi ve toplumda büyük bir sarsıntıya yol açarak “İslam’dan başka hiçbir düşüncenin kadına izzet ve değer vermediğini” tüm dünyaya haykırması gerekmektedir.”

25 Eki 2016 - 00:00 - Filistin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.