MEB’den ‘Rotary Kulübü’ eleştirilerine yanıt

İstanbul sözleşmesi, Cedaw, Erken yaşta emeklilik gibi sosyolojik oluşumlara karşı hassasiyetin arttığı bu günlerde bir de eğitime ROTARYENlerin dahil edilecek olması ne anlama geliyor? Neler oluyor? Zaten tepkiler üst seviyedeyken “Rotary Okulda” Projesi de Nereden Çıktı? İşte detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) "Rotary Okulda Projesi'ne destek verildiği" iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

MEB'den yapılan bilgilendirmede, "Bazı medya organlarında yer alan, Bakanlığımızın 'Rotary Okulda Projesi'ne destek verdiği' iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımız tarafından bu konuda il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen bir talimat bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Memur-sen ve Eğitim-Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın'da, Rorary projesinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilmemesi gerektiğini yaptığı açıklamayla dile getirmişti.

İşte o açıklama...

ROTARY NE OKULA YAKLAŞMALI NE DE ÖĞRENCİYE YAKINLAŞTIRMALI

Kamuoyuna yansıyan bazı haberlere göre, rotaryenler Millî Eğitim Bakanlığı ve okullarla teması artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor, hatta daha da ileri gidip “Rotary Okulda” temasıyla bakanlık ve millî eğitim müdürlükleriyle ikili görüşme ve iş birliği içerisine giriyorlar.

Rotaryenler, lionslar ve elbette masonlar yine okullara, çocuklara, eğitime ve milletin değerlerine el atmanın peşindeler. Ne okullara yaklaşmasına ne de öğrencilerle yakınlaşmasına izin verilmemeli. İş birliği davetlerine icabet edilmemeli, kısaca tuzağa düşülmemelidir.

28 Şubat’taki fonksiyonları çok tartışıldı. 28 Şubat’ın devamında okullarda Bakanlık talimatıyla cirit atan resmi sürecin öznesi haline gelen bu yapıların okullardan eli ayağı çekilmişken ne oldu ki müjde verir gibi “Rotary Okulda” diye tekrar sevinç narası/çığlık atıyorlar.

Millet olarak, kökü dışarıda masonik yapılardan çok çektik. Ülkemizi bölmek isteyen terör örgütlerine, milletimizi emelleri ile yok etmek isteyen sivilimsi yapılanmalara artık fırsat verilmemeli.

15 Temmuz’da milletimiz bedel ödemiş ve başı dışarda yapılara mesajı vermiştir. Bu yapıların ve yapılanmaların okullara sızmaması, çocuklarımıza el uzatmaması için yetkililer bu konuda hassas davranmalı, rotaryenlere ve diğer masonik örgütlere okulların kapısını, çocukların zihin dünyasını sımsıkı kapatmalıdır.

Ali Yalçın

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-sen Genel Başkanı

MASON TEŞKİLATLARI LİONS VE ROTARY KULÜBÜ NEYİ AMAÇLAR!

Rotary Kuülübü, Biraderler (Masonlar) arası diyalogu ve dayanışmayı arttırıp, ticari, siyasal vesosyal alanlarda etkinliğin arttırılması için, 33. derecedeki saygın bir masonunun isteği üzerine 23 Şubat 1905 günü ABD de avukat Paul Harris, kömür tüccarı Silvestre Schiele, maden mühendisi Gustav Loehr, tüccar terzi Hiram Shorey tarafından kurulmuştur.

Rotary Clup kurucu üyeleri ilk toplantılarını, sırayla birbirlerinin evlerinde ve bürolarında bir araya gelerek yapmışlardır.

Bu nedenle kulübe dönüşlü manasına gelen ROTARY adının verildiği bilinmektedir.

Çok hızlı büyüyen ROTARY CLUB’ın şube sayısı 1910′da 16 olmuş. Bu şubeler Amerikan Ulusal Rotary Birliğini meydana getirmiştir.

1912′de Kanada, İngiltere ve İrlanda’da açılan şubeleriyle kulüp milletlerarası bir hal almış.

Ardından Belçika Hollanda Fransa’da şubeler açılmış ve bütün dünyaya yayılmıştır.

1922′de ROTARY INTERNATIONAL adını almıştır.

Günümüzde tüm dünyada milyonu aşkın Rotaryen olduğu bilinmektedir.

Rotary teşkilatının yapısı incelendiğinde “Ulusal eşitlik savunuculuğunun” lafta kaldığı, kontrolün daima güçlülerde olduğu görülür.

Rotary Club, Masonlukla bir alakası olmadığını iddia eder, fakat teşkil Masonik guruplardan dünya çapında en güçlülerinden biri olan ROTARY’nin üyeleri genellikle iş çevrelerinden olmakla birlikte, siyaset, eğitim ve basın alanlarından da çok sayıda üyesi mevcuttur.

Temel felsefesi biraderler arası fikirsel, sosyal ve ticari ilişkileri geliştirmek, locaların dışındaki sosyal ve siyasi hayatta dayanışmayı sağlamak ve mason olmayan üyelerini Mason hedef ve amaçları doğrultusunda yönlendirmek ve uygun görülen üyelerini localara kabul etmektir.

Yani Mason localarının bir alt basamağıdır. Ülkemizde 1956 da kurulmuştur, eğitim (üniversiteler ağırlıklı ) ve siyasi hayatta aktif bir çok kişiyi bünyesinde barındırır. Aynı zamanda ilk Rotary kulübünde kabul edilmiş, her iş ve meslekten bir faal üye bulundurma kararı gereği farklı meslek dallarından üyeleri mevcuttur.

Farklı mesleklerden üye bulundurma kararı üyeler arası rekabetin önlenmesi ve dayanışmanın daha da kuvvetlenmesi içindir.

Üyeler siyaset, bürokrasi, eğitim, ekonomik ve sosyal alanlarda etkin kişilerden seçilir. Dolaylı yoldan bir toplumu yönlendirmenin yolu kilit kişileri kontrol altına almaktır çünkü.

Kurulus ve çalışma şekilleri bakımından bazı farklılıklar olmakla beraber, Rotary kulüpleriyle ayni gayelere hizmet eden Lions kulüpleri masonluğu yayabilmek, mason olmayanları ve yeterli vasıflara sahip olmayanları da masonluk yararına kullanabilmeyi amaçlar.

İnsanlara hoş görülen bazı fikirlerin ve çalışmaların arkasına gizlenerek milletlerin sahip oldukları milli ve manevi değerleri yok etmeye ve ülkelerin idari, askeri, siyasi ve ekonomik gelişmelerini kontrol altında tutmaya çalışmaktadırlar.

29 Eki 2019 - 08:28 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.

01

Ceromi - Bilgi sahibi olmadan fikir sabini olunarak yazılmış bir yazı. Rotaryenler okullarda masonluğu hangi faliyetleri yayıyorlarmış tek bir örnek verebilir misiniz? Halk efsanesi deli saçması bir uydurmaya inanmak yerine kimdir nedir öğrenmek için talep edin bir toplantılarında bulunun. Belki daha yakından tanımış olursunuz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 16:32