Hamas lideri İsmail Heniyye, Ayetullah Hamaney’e mektup yazdı

Hamas lideri İsmail Haniye, İran İslam Cumhuriyeti Rehberi İmam Ayetullah Hamaney'e bir mektup yazarak, Kudüs'teki güncel olaylar ve gelişmelere dair değerlendirmeler yaptı.

Hamas lideri İsmail Haniye, İran İslam Cumhuriyeti Rehberi İmam Ayetullah Hamaney'e bir mektup yazarak, Kudüs'teki güncel olaylar ve gelişmelere dair değerlendirmeler yaptı.

Hamas İslami Direniş Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, İslam İnkılabı Lideri İmam Hamaney'e bir mektup yazarak, Kudüs'teki güncel olayları ve gelişmeleri anlattı ve Kudüs halkını desteklemek ve İsrailli işgalcilerin suçlarını durdurmak için İslam dünyasının tek vücut halinde güçlü bir duruş sergilemesi çağrısında bulundu.

Hamas İslami Direniş Hareketi'nin siyasi bürosu başkanı İsmail Haniye, İmam Hamanei'ye gönderdiği mektubunda şöyle dedi:

Hazreti Ayetullah Seyyid Ali Hamaney (Hefezehullah)

İslam İnkılabının Makamı Yüce Lideri

Allah'ın selam ve bereketi sizin üzerinize olsun (Selamun Aleykum)

Samimi selamlarımı iletiyorum.

Bu mübarek günlerde ve Ramazan ayının son günlerinde siz yüce şahsiyete en içten selam ve dileklerimizi sunmak Hamas hareketi olarak bizim için büyük bir mutluluktur. Yüce Allah'tan bu büyük ayı ve Ramazan Bayramı'nı bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti'ne ve onun büyük milletine ve İslam Ümmetine bereketiyle inayet etmesini istiyoruz. Zira O işiten ve duaları kabul edendir.

Bildiğiniz gibi Yahudiliğin yoğunlaştırılması, yerleşim yeri inşası, Filistinlilerin zorla yerlerinden edilmesi, etnik temizlik, Bab’ul Amud ve Şeyh Cerrah'a yönelik saldırılar dahil olmak üzere Mescid-i Aksa'ya ve müminlere yönelik saldırı, Mescid-i Aksa'ya veya içinde ibadet edenlere saldırı, kapılarını kapatma ve Filistinlilerin ibadet için oraya girmesini engelleme devam ediyor. Bütün bunlar, işgalci rejimin liderlerinin yerleşim inşasını meşrulaştırma, Filistinlileri göçe zorlama, evlerine ve mülklerine el koyma, mübarek Mescid-i Aksa'nın zamansal ve mekansal dağılımını sabote etme ve statüsünü değiştirme amaçlı büyük bir girişimdir ve bu, tüm kırmızı çizgileri aşan, İslam Ümmetinin duygu ve hislerini zedeleyen, Kudüs şehrini ve İslam tarihini, varlığını, rızkını, geleceğini ve sakinlerinin meşru haklarını hedef alan yeni bir suçtur ki doğrudan mübarek Mescid-i Aksa'yı ve onun askerlerini hedef almıştır.

Hamas hareketi olarak bizler, Ramazan ayı boyunca Siyonist düşmanın saldırganlığı ve suçları ile Kudüs ve Mescid-i Aksa'daki gergin ve tehlikeli durum konusunda uyarıda bulunuyoruz. Bu suçlara karşı sağlam bir tavır almaya ve Siyonist düşmanın Filistin halkına ve işgal altında olan Kudüs'teki topraklarına ve kutsal alanlarına özellikle Mescid-i Aksa'ya acımasız suçlarını devam ettirmesini önlemek için Arap, İslami ve uluslararası diplomasiyi İslami bir duruş sergilemesi için harekete geçirmenizi istiyoruz.

Kudüs kentindeki Siyonist işgalcilerin, Şeyh Cerrah mahallesindeki 28 Filistinli aileyi zorla yerinden etmek için sürekli ve geniş çabaları ve Bab'ul Amud mahallesinde yaşayanlara yönelik hain saldırılar ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırgan ve kışkırtıcı eylemler ve ibadet edenlere karşı yapılan baskı bir suç ve tehlikeli bir eylemdir. Bu suç karşısında susulmamalıdır. Hakeza işgalci rejimin ve liderlerinin Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya ve Filistin halkına karşı işlediği suçları, özellikle de işgalci İsrailli yerleşimcilerin rejim ordusuyla birlikte 28 Ramazan'da Mescid-i Aksa'ya saldırı kararını sürdürmesini engellemek için güçlü bir tepki verilmelidir.

Bu günlerde, dayanışma, işbirliği ve zafer ayı olan Ramazan ayında, bu mesajı siz Âli-cenab'a gönderiyoruz ve hepimiz İslam Ümmetinin sağlam ve demir bir yapı gibi tek bir çizgide olacağına inanıyor ve ümit ediyoruz. Bu her zaman Kudüs'te ve kutsal mekanlarda zaferin nedeni olmuştur. Ki böylece İslam Ümmeti, Siyonist işgalcilerin suçlarıyla yüzleşmek ve işgalci yerleşimcilerin saldırganlığı sürdürmesini durdurmak, direniş ve istikrarı desteklemek için Kudüs ve Mescid-i Aksa ve Filistin halkına, Kudüs sakinlerine ve Mescid-i Aksa'nın muhafızlarına destek olmak için ayağa kalksın.

50 yılı aşkın süredir işgal altındaki Kudüs'teki Filistin halkı, Filistin topraklarını ve kutsallarını İslami ve Arap ümmeti adına savunmak için direniş ve sabır yolunu seçmiştir ve bu topraklara dönülmesi ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması için bu yolda zafere giden yoldan hiçbir zaman geri dönmeyecektir.

Yüce Allah'tan size korumasını ve başarı vermesini ve İslam Cumhuriyeti'ne ise giderek artan bir ilerleme ve refah vermesini istiyoruz. İçten selamımızı ve takdirlerimizi lütfen kabul edin.

İsmail Haniye

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkanı

10 May 2021 - 01:58 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.