Ümit Özdağ'dan Akşener'e: Ben yalancıyım, Kaboğlu yalancı, peki Kılıçdaroğlu?

İYİ Partili Ümit Özdağ, parti için disiplin kuruluna sevkedilmesi üzerine savunmasını yaptı. Özdağ, bu duruma sebep olan iddialarından vazgeçmedi.

Haber Global'e konuşan Özdağ, "İbrahim Kaboğlu'nun başında olduğu ekibin hazırladığını Kılıçdaroğlu söylüyor. İbrahim Kaboğlu kendisi açıklıyor. Ümit Özdağ yalancı, Kaboğlu yalancı, peki Kılıçdaroğlu? Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili Sayın Meral Akşener'in tıbbi tespiti nedir?" diye sordu.

Özdağ'ın açıklamaları şu şekilde:

Disiplin Kuruluna 10 sayfadan oluşan ve İyi Partinin kuruluşundan bu yana neler olduğunu ortaya koyan 10 sayfalık yazılı savunma verdim. Ben parti disiplini ne gerektiriyorsa onun gereğini yapıyorum. Metnin içeriği ile ilgili daha fazla konuşmak istemiyorum.

Buğra Kavuncu ile ilgili adli bir soruşturma başlatıldı. Ben bunu adli bir mücadele değil siyasi bir mücadele olarak görüyorum. FETÖ'ye karşı kanını dökenler, FETÖ'ye karşı mücadele edenler bu partiyi kurdular. FETÖ'nün partimize sızmasını engellemek için üç buçuk yıldır çalışıyorum. Buğra Kavuncu'ya karşı defalarca uyarmama rağmen, genel başkanımız Buğra Kavuncu'yu parti sözcüsü yaptı. Ardından İstanbul İl Başkanı yapıldı. FETÖ'nün bizim partinin içine nasıl sızmak istediğini genel başkanımıza anlattım. Kongreden tek bir kişi kârlı çıktı, o da Buğra Kavuncu.

'Reddetmekle kalmadı'

Parti bir eksen değişikliğine sokuldu. FETÖ ve PKK'ya övgüler dizen bir akademisyen divana getirildi. Bekledim ama Akşener benimle görüşmeyi reddetti. Reddetmekle kalmadı, bana bir kişiyi ve bir çalışma yollayarak benim partiden ayrılarak bir parti kurmamı istedi. Siyasi kariyerimi de planlamış. Bunun için bir kamuoyu araştırması da yaptırmış. Bir siyasi partinin genel başkanı, birlikte kurucusu olduğu kendi partisinden bir milletvekiline bunu nasıl yapar?

HDP ve diğer iki parti ile birlikte bir anayasa taslağı hazırlandı. Ümit Özdağ bu anayasa taslağını açıkladığı zaman Sayın Akşener ve parti kurmayları siyasi nezaket sınırlarını zorlayarak, sağlık sorunlarım olduğunu söyledi.

'Bu metni bizzat Kaboğlu'nun kendisinden aldım'

İbrahim Kaboğlu'nun başında olduğu ekibin hazırladığını Kılıçdaroğlu söylüyor. İbrahim Kaboğlu kendisi açıklıyor. Ümit Özdağ yalancı, Kaboğlu yalancı, peki Kılıçdaroğlu? Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili Sayın Meral Akşener'in tıbbi tespiti nedir? Kemal Kılıçdaroğlu bu anayasa taslağını "Biz hazırladık" diyor. Anayasa çalışması var. Bunun bir örneğini gösterdi. Bu metni bizzat Kaboğlu'nun kendisinden aldım. Bu çalışma bittiğinde bir örneğinin İYİ Parti adına çalışmaya katılan Ahmet Kamil Erozan'a verildiğini söyledi.

Uzmanların katılımıyla CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi temsilcileri tarafından hazırlanan çerçeve metin 13 Ocak 2018- 7 Mayıs 2018. HDP temsilcilerini Kaboğlu bana söyledi ama ben açıklamam. Kaboğlu'nun bana verdiği metinde bazı maddeler yazılmış. Bunu 28 Haziran 2018'de gazeteci Uğur Koç'un haberinden öğrendim. O tarihte İYİ Partinin Genel Sekreteri olan Aytun Çıray'ı aradım. "Benim haberim yok arayayım" dedi. Bana döndü ve "İYİ Parti adına görüşmelere Erozan katılmış" dedi.

Ortada CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisinin hazırladığı bir taslak var. Kılıçdaroğlu 2 yıl önce açıkladı. Bu kadar açık ve net.

Kaboğu, "Bu toplantıları yaptık, dört partiden uzmanlar katıldı ve bu ilkeler ortaya çıktı" dedi. Akşener ise "CHP ile de katılmadık, Saadet Partisi ile de katılmadık" diyor. Bundan sonra mesele benimle Akşener arasında değil, Kılıçdaroğlu ve Kaboğlu ile İYİ Parti yetkillileri arasındadır.

Konunun taraflarından Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kaboğlu, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) çağrısı üzerine parlamenter rejime dönüş için ortak ilkelerin belirlemek üzere toplandıklarını, bir anayasa taslağının hazırlanmadığını, dört partinin de temsilci gönderdiğini anlattı. İyi Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan ise katıldığı toplantılarda anayasa çalışması hazırlanmadığını söyledi. Sözcü'nün haberine göre, Kaboğlu, Okutan ve Poyraz'ın açıklamaları şöyle:

Dört parti bir araya gelerek, anayasa çalışması yaptı mı?

Evet, bu çalışma yapıldı ama ben milletvekili olmadan, 2018'in başında bu partilerin daha çok uzman temsilcileri ile yapılan ortak parlamenter rejime yönelik bir yol haritası ortak ilkeler raporu diye çalışma yapıldı. Bundan Ümit Özdağ'ın çoktan beri haberi vardı şimdi kendi parti içerisinde şey yaparak bunu tutup şeye götürdü bölücülük vesaire…

Bu etkinliği hangi kapsamda yaptınız?

TÜSES’in çağrısı üzerine yaptık. Ben anayasa başkanı olarak öncülüğünü yaptım. Tabi ki siyasal destek de vardı ama…

Partiler resmi düzeyde mi katılım gösterdiler?

Esasen partilerin uzmanları, öne çıkardıkları anayasacılarıyla yaptık.

Hangi partiler katıldı?

Dört partiden daha çok uzman temsilciler katıldı.

Ne konuşuldu?

Burada Türkiye anayasal sorunu nasıl aşacak? Tek adam rejimi nasıl aşılacak? Parlamenter rejime 2019 Kasım'ında yapılacak seçimlerde nasıl bir dönüş yapılacak? Bu soruya yanıt arandı.

Bir anayasa taslağından söz ediliyor.

Bir anayasa taslağı yok. Ortak ilkeler çerçevesinde partiler ne şekilde uzlaşabilir biçimindeki sorulara daha çok anayasa hukuku bilgi birikimiyle bir yanıt oluşturulmasına çalışıldı.

O halde 30 sayfalık metin nedir?

Orada ilkeler söz konusu. Yoksa maddelerin kaleme alınması söz konusu değil.

Kaç toplantı yapıldı?

Şu anda sayısını hatırlamıyorum ama böyle birkaç toplantı yapıldı. Ben komisyonun başındaydım.

Anayasanın ilk üç maddesinde değişiklik önerisinde bulunmadınız mı?

Yok, madde falan yazılmadı ki ya, böyle bir şey olabilir mi?

İYİ Parti'nin haberi var mıydı?

Vardı ama ne oldu? Maden bulmuş gibi bunu alıp parti içi hesaplaşmada kullandılar.

İyi Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan: Anayasa çalışması yapmadık

Sizi neye ve nereye çağırdılar?

Ben hiçbir zaman bir anayasa değişikliği ve hazırlığı çalışmalarına katılmadım. Fakat şöyle bir çalışmaya katıldım: TÜSES Vakfı beni davet etti. O sırada MHP'deyim. Hem MHP'deyken hem bağımsızken, TÜSES ile çalışmalar yaptık. Beni davet etmeleri anayasaya yönelikti. Herkesi davet ediyorlar. Sivil toplum kuruluşlarından insanlar var, akademisyenler var. Sosyal konuları içeren konularda insanlar konuşuyor. Birkaç sefer katıldım.

Bu toplantıların adı neydi? HDP de var mıydı?

Bildiğim, ‘Arayış Toplantıları’ydı. O katıldı, bu katılmadı diyecek konumda değilim ama bu topluma ve partilere açık.

Anayasa konuşuldu mu?

Yargının bağımsızlığı gibi bir toplantı vardı. Ben Kaboğlu'nu ilk defa orada gördüm. Kaboğlu'nun şöyle bir teklifi oldu: ‘Yargı sistemini tartışıyoruz. Böyle tartışmak doğru olmaz. Bunu bir anayasa içerisinde ele almak lazım. Yani oradan başlayarak, Cumhurbaşkanlığı sistemine şikâyetimiz çözülebilir.’

“Fakat Kaboğlu, elindeki o çalışmayı bir yere yedirmek istiyor”

Elinde daha önce hazırladığı bir anayasa taslağı varmış. Taslağıyla gelmiş. Kitapçığı çıkardı, ‘Böyle bir çalışmam var. Bunu baz alarak anayasa tartışmalarını baz alabiliriz' dedi. Orada insanlar görüşlerini söyledi. Ben de söyledim.

“O toplantılarda dört siyasi parti bir araya geldik gibi bir durum hiç olmadı”

Bir tanesine parti adına katıldım. Onda da ‘Sınırları Aşan Sular’ ve ‘Orta Doğu' gibi bir başlık vardı.

Daha sonraki toplantıları bilmiyorum. Fakat Kaboğlu, şimdi elindeki o çalışmayı bir yere yedirmek istiyor, ‘Benim başkanlığımda bir toplantı yapıldı' filan… Bu, tamamen yalan. Biz hiçbir zaman anayasa maddeleri üzerinde, anayasa başlıklı çalışma yapmadık. Kimseyle yapmadık. O toplantılarda dört siyasi parti bir araya geldik gibi bir durum hiç olmadı. Ben İyi Parti'yi temsilen katılmadım ama oradaydım. HDP'den kimin geldiğini bilmiyorum.

“Kaboğlu'nun siyasi rant elde etme düşüncesinin olduğuna inanıyorum”

Kaboğlu ile konuştunuz mu?

Konuşmadım. Kafamda soru işaretleri var. Kaboğlu, bizim İyi Parti'deki arkadaşlara da bu metni göstererek, görüşlerini almak gibi şeylerin içine girdi. Başka arkadaşlarımdan metni kabul ettirmeye yönelik gayretlerinin olduğunu biliyoruz. Ama arkadaşlar yüz vermemişler. Kaboğlu'nun siyasi rant elde etme düşüncesinin olduğuna inanıyorum ve iyi niyetine güvenmiyorum.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Uğur Poyraz: Ak Parti ile görüşmedim

AKP ile anayasa meselesini ele alan bir görüşme yaptınız mı?

Hiçbir görüşme yok. Böyle bir görüşme bizim yetkili kurullarımızdan, genel merkezden habersiz söz konusu olamaz. Böyle bir görüşme kayıt altına alınmadan kamuya açık bir şekilde yapılmadan da yapılmaz?

Ümit Özdağ ile konuştunuz mu?

Hayır, konuşmadım. Sağlıklı bir insan bunu yapmaz. Sanırım, siyaseti trollüyor. Şimdi ben hem HDP, CHP ve SP ile hem de AK Parti ile anayasa hazırlıyorum. Bu gerçekten sağlıklı değil.

14 Kas 2020 - 11:38 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.