İsrail’den yapılan hurma ithalatı hızla artıyor, İsrail hurmaları piyasada “Kudüs ve Filistin” hurması olarak satılıyor

Türkiye acı bir tablo ile daha yüzleşti. Zemzem suyu gibi Müslümanlar için ayrı bir değeri bulunan hurma ithalatında İsrail’in ağırlığı giderek artıyor.

Türkiye, 2003 yılında İsrail’den hiçbir şekilde hurma ithalatı yapmazken, bu yıldan sonra hurma ithalatın hızla arttığı gözleniyor. TÜİK verilerine göre, 2013 yılında İsrail’den yapılan hurma ithalatı 1 milyon 930 bin kg ile zirve yaparken, 2014’ün ilk 6 aylık ithalat rakamları da şimdiden 2013’ü yakaladı.

Müslümanlar için önemli bir yere sahip olan, aynı zemzem suyu gibi değerli olan hurmada vahim bir tablo ortaya çıktı. İran, Irak, Suudi Arabistan, Suriye ve Ürdün gibi ülkeler hurma ile özdeşleseler de İsrail’in de hurma ithalatında önemli bir paya sahip olduğu gün yüzüne çıktı. Albenisi fazla olan, diğer hurmalara göre daha iri görünen ve ‘Kudüs’, ‘Filistin’ adı ile satılan hurmaların İsrail hurması olduğu belirtilirken, geçtiğimiz yıl Türkiye, İsrail’den 3,4 milyon dolarlık hurma ithalatı yaptı. Kilogram bazında en fazla ithalat İran’dan yapılırken İran’a ödenen dövizin İsrail’in gerisinde kalması ise dikkat çekti.

İsrail, Gazze’de katliamlarına devam ederken, Türkiye acı bir gerçekle de daha yüzleşti. Müslümanlar için önemli değeri olan hurma ithalatında da İsrail’in önemli bir paya sahip olduğu ortaya çıktı. Hurma ithalatında Filistin başta olmak üzere Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan İsrail’in gerisinde kalırken Irak’tan ise hurma ticareti tamamen durdu. İran’dan 8,5 milyon kg, Suudi Arabistan’dan ise 4.5 milyon kg hurma ithalatı yapılırken, İsrail 1.9 milyon kg ile üçüncü sırada bulunuyor. Ancak parasal değer bakımından ise İsrail en çok döviz ödediğimiz ülkeler arasında yer alıyor.

Hurma Müslümanlardan Para İsrail’e

Tezgâhlarda ‘Kudüs’ ve ‘Filistin’ hurması adı altında yer alan İsrail hurmaları diğer hurmalardan daha pahalı satılıyor. Normal hurmalara göre daha iri olmasıyla dikkat çeken İsrail’den ithal edilen hurmalar kg 50 TL ile 100 TL arası değişen fiyatlara satılıyor. Bu hurmaların yüksek fiyatlardan satılması ithalat rakamlarında da kendisini gösteriyor. 2013 yılında İran’dan 8 milyon 513 bin kg ithalat yapılırken bunun karşılığı olarak 3 milyon 49 bin dolar ödendi. İthalatta ikinci sırada bulunan Suudi Arabistan’dan ise 4 milyon 563 bin kg hurma alınırken, 3 milyon 519 bin dolar döviz ödendi. Ancak İsrail’den ise 1 milyon 930 bin kg hurma karşılığı 3milyon 376 bin dolar döviz ödendi. Kiloğram bazında İran ve Suudi Arabistan’ın çok gerisinde olmasına rağmen İsrail’e bu ülkelerle aynı seviyede para ödenmesi dikkat çekiyor.

Hurma Pazarı Giderek İsrail’in Kontrolüne Geçiyor

Rakamlar, Türkiye’nin 2004 yılından sonra hurma pazarının giderek İsrail firmalarının kontrolüne geçtiğini gösteriyor. TÜİK’in dış ticaret istatistikleri bu skandalı rakamlarla ortaya koyuyor. Türkiye, 2004 yılında İsrail’den sadece 37.3 bin kg hurma ithalatı yaparken bu rakam her yıl artarak 2013 yılında zirve yaptı. Geçtiğimiz yıl İsrail’den 1 milyon 930 bin kg hurma ithalatı yapan Türkiye, bunun karşılığında 3 milyon 376 bin dolar döviz ödedi.

2014 İthalat Rakamları Da Artışı Teyit Ediyor

Türkiye’deki hurma pazarının giderek İsrail’den ithal edilen hurmalar tarafından ele geçirildiğini 2014 ithalat rakamları da net bir şekilde ortaya koyuyor. 2014’ün ilk 6 ayında 1 milyon 584 bin kg hurma ithalatı yapılırken bunun karşılığında da İsrail’e 2 milyon 318 bin dolar ödendi. Bu rakamlar, bu yılın ilk 6 ayında 2013’ün toplam ithalatına yaklaşıldığını gösteriyor.

Yıllara Göre İsrail’den Yapılan Hurma İthalatı

YIL                                      KG                                            DÖVİZ MİKTARI

2013                                    1 MİLYON 930 BİN                     3 MİLYON 376 BİN

2012                                    1 MİLYON 320 BİN                     2 MİLYON 69 BİN

2011                                    1 MİLYON 10 BİN                       2 MİLYON 38 BİN

2010                                    738 BİN                                     1 MİLYON 890 BİN

2009                                    372 BİN                                     1 MİLYON 70 BİN

2008                                    269 BİN                                     685 BİN

2007                                    75 BİN                                       362 BİN

2006                                    333 BİN                                     110 BİN

2005                                    41 BİN                                       61 BİN

2004                                    37 BİN                                       21 BİN

2003                                    0                                                0

Rakamlarla Hurma İthalatı

ÜLKE                                      KG                                   DÖVİZ MİKTARI

İRAN                                8 MİLYON 513 BİN                   3 MİLYON 49 BİN

SUUDİ ARABİSTAN           4 MİLYON 563 BİN                   3 MİLYON 519 BİN

İSRAİL                             1 MİLYON 930 BİN                   3 MİLYON 376 BİN

FİLİSTİN                           299 BİN                                  990 BİN

İsrail Hurması Türkiye’de Kudüs Hurması Oluyor

Müslümanlar için hurma önemli bir değere sahip. Hurmanın ‘mebrum’ ‘meşruk’, ‘sukkari’, ‘acve’, ‘amber’, ‘sogay’, ‘safavi’, ‘berni’, ‘hudri’  ve ‘behri’ gibi türleri bulunuyor. Türkiye’de de en çok Medine hurması olarak bilinen ‘mebrum’ ve ‘meşruk’ türleri tercih ediliyordu fakat son yıllarda ithalatın büyük oranda artması sebebiyle İsrail hurması hızlı bir tırmanışa geçti. Ancak buradaki algı yönlendirmesi dikkat çekiyor. Terörist devlet İsrail’e karşı olan tepkiden dolayı İsrail’den ithal edilen hurmalar, Türkiye pazarında ‘Kudüs’ ve ‘Filistin’ hurması olarak satılıyor.

26 Ağu 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.