KHK'yla atılmıştı; 7 aylık mücadelesi sonunda işçi haklı, belediye haksız bulundu!

Zeytinburnu Belediyesi’nde KHK ile işten atılan Kenan Güngördü'nün yoksun kaldığı tüm özlük, mali ve sosyal haklarının kendisine ödenmesine karar veren mahkeme, Güngördü’nün işine son verilmesinde hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi.

Zeytinburnu Belediyesi’nde KHK ile işten atılan Kenan Güngördü'nün yoksun kaldığı tüm özlük, mali ve sosyal haklarının kendisine ödenmesine karar veren mahkeme, Güngördü’nün işine son verilmesinde hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi.  

Zeytinburnu Belediyesi'nde çalışırken “güvenlik soruşturması” gerekçe gösterilerek ihraç edilen 19 yıllık kamu emekçisi Kenan Güngördü, işine geri dönme talebiyle 218 gündür eylemde. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile işten atılan Güngördü, 24 Nisan 2017’de İstanbul 12’nci İdare Mahkemesi’ne başvurarak işe iade edilmesini talep etti.  Mahkeme Güngördü’nün başvurusunu 26 Haziran 2018’de karara bağladı.

OYBİRLİĞİYLE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

“Yürütmenin durdurulması” yönünde karar veren mahkeme, işten atılmanın hukuka aykırı olduğu belirterek, “Davacının ekonomik ve sosyal hayatını doğrudan etkileyecek nitelikli dava konusu işleminin yürütülmesi halinde telafisi güç zararlar doğacağı açıktır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere oy birliğiyle karar verildi” denildi.

BELEDİYENİN İTİRAZI RED EDİLDİ

Zeytinburnu Belediyesi ise mahkemenin kararına karşı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Zeytinburnu Belediyesi'nin itirazı mahkeme tarafından iptal edildi. Bunun üzerine Güngördü bu sefer, mahrum kalınan özlük, mali ve sosyal haklarının dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte verilmesi için İstanbul 12’nci İdare Mahkemesi’ne tekrar başvurdu. Mahkeme Güngördü’nün başvurusunu 19 Eylül’de karara bağladı. Ancak karar bir hafta önce Güngördü’ye tebliğ edildi.

‘HUKUKA UYARLIK BULUNMAMAKTADIR’

Mahkeme, Güngördü’nün yoksun kaldığı tüm özlük, mali ve sosyal haklarının dava açma tarihi olan 24 Nisan’dan itibaren işletilerek kendisine ödenmesine karar verdi. Ayrıca kararda Güngördü’nün hakkında yürütülen bir soruşturma olmadığı, adli sicil kaydının bulunmadığı ve kolluk kuvvetleri tarafından aranmadığı belirtilerek, Güngördü’nün işine son verilmesinde hukuka uyarlık bulunmadığı belirtildi.

‘İŞE İADEMİN OMAMASI HUKUKSUZLUKTUR’

Kazanmasına rağmen işe iadesinin yapılmadığını belirten Güngördü, “Bu tamamıyla hukuksuzluktur. Hukuki iktidarın verdiği gücü hukuksuzca kullanıyorlar. Bu çok açık. Zaten işten atılmam bile hukuksuzdu. KHK’ların hepsi hukuksuz. Burada da bir kez daha anlaşılıyor ki hukuksuzluk var ve hukuka ve adalete uymuyorlar. Geçenlerde anayasa kitapçığını gidip belediye başkanlığının önüne atacağımı söyledim. Alın uygulayın diyeceğim. Çünkü ellerinde bir şey yok. Benim sadece muhalif olmamdan kaynaklı atıldığım çok açık ve nettir. Zaten mahkeme kararında da var. Bundan sonra da meşru anlamda hem hukuki hem de fiili mücadelem bitmeyecek. Sonucu ne olursa olsun kazanana kadar devam edecek. Bu konuda kararlıyım” dedi.

‘GERİ DÖNÜŞ YAPILMADI’

Geçtiğimiz günlerde AKP Zeytinburnu İlçe Başkanlığı ile yaptığı görüşmede AKP İlçe Başkanlığı'nın kendisine geri dönüş yapacağını söylediğini hatırlatan Güngördü, bu konuyla ilgili de herhangi bir gelişmenin olmadığını dile getirdi.

‘MECLİS ÖNERGE VERDİ’

Geçtiğimiz Salı günü Zeytinburnu Belediyesi’nde meclis toplantısının olduğunu dile getiren Güngördü, “Belediye meclisinde CHP’nin 11, AKP’nin 29 meclis üyesi var. CHP’liler bir önerge vererek işimin iadesini istedi. Mahkeme kararının da olduğunu belirtti. Önerge, oy birliği ile kabul edildi ve başkanlığa verildi. Ben de bu nedenle şimdilik bekleme kararı aldım” diye konuştu.

10 Kas 2018 - 01:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.