İnsan Hakları İzleme Örgütü: Arakan'daki tecavüz vakaları sanılandan çok daha fazla

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Myanmar'da Arakanlı Müslüman kadınlara yönelik cinsel saldırılara odaklanan bir rapor yayımladı.

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Myanmar'da Arakanlı Müslüman kadınlara yönelik cinsel saldırılara odaklanan bir rapor yayımladı.

Tecavüz vakalarının sanılandan çok daha fazla olduğu vurgulanan raporda bu eylemlerin neredeyse tamamından Myanmar askerlerinin sorumlu olduğu kaydedildi.

Myanmar'da ordu ve milislerin 600.000'i aşkın Arakanlı Müslüman'ın Bangladeş'e sığınmasına neden olan ve Birleşmiş Milletler'in 'etnik temizlik' olarak kınadığı saldırılara ilişkin insan hakları örgütlerinin hazırladığı raporlarda birçok cinayet, cinsel saldırı ve insan hakları ihlalleri gündeme gelse de Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) son raporu, tecavüz vakalarının sanılandan çok daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Cinsel saldırılara odaklanan 'Tüm Bedenim Acı İçinde: Myanmar'da Kadın ve Kız Çocuklarına Yönelik Cinsel Şiddet' başlıklı 37 sayfalık rapor, tecavüzlerin sanılandan yaygın ve sistematik olduğunu ayrıca Myanmar ordusunun üniformalı askerlerinin bu saldırılardan sorumlu olduğunu belirtti.

'HER VAKADA SALDIRGANLAR GÜVENLİK GÜÇLERİNİN ÜNİFORMALI MENSUPLARIYDI'

Rapor, 19 farklı köyden Bangladeş'e sığınan, 3'ü 18 yaş altı 29 tecavüz mağdurunu içeren 52 Arakanlı kadın ve kız çocuğu ile yapılan röportajlara dayanıyor.

Raporda ayrıca Bangladeş'teki sığınmacı kamplarında Arakanlı kadın ve kız çocuklarına sağlık hizmeti sağlayan 19 insani yardım örgütü çalışanının ve Bangladeşli sağlık yetkililerinin ifadelerine de yer verildi.

Raporda "Myanmar güvenlik güçleri köylere yönelik büyük saldırılarda kadın ve kız çocuklarına tecavüz etti. Ancak aynı zamanda bu büyük saldırılardan haftalar önce de bazen tekrarlanan tacizlerde bulundu. Her vakada saldırganların neredeyse hepsi ordu personeli olmak üzere güvenlik güçlerinin üniformalı mensuplarıydı" dendi.

'TAMAMINA YAKINI TOPLU TECAVÜZDÜ'

HRW raporunda tecavüz eylemlerine ilişkin tam sayı vermedi ancak kamplarda sığınmacılarla çalışan yardım örgütlerinin 'yüzlerce vaka rapor ettiğini' belirterek, bunun 'toplam vakaların sadece bir kısmını oluşturduğunu' vurguladı. Tecavüz mağdurlarının ölmesi ya da kalabalık kliniklerde yardım örgütü çalışanlarına tecavüzleri anlatmalarının sayıyı az gösterdiği vurgulandı.

Raporda "HRW'ye rapor edilen tecavüzlerin biri dışında hepsi toplu tecavüzdü. İki ya da daha fazla saldırganı içeriyordu. 8 vakada kadın ve kız çocukları 5 ya da daha fazla askerin toplu tecavüzüne uğradığını söyledi. Yakılan köylerinden kaçarken ve evlerinde tecavüze uğradıklarını anlattılar" ifadeleri kullanıldı.

'ASKERLER BENİ SOYDU VE EVDEN ÇIKARIP TECAVÜZ ETTİ'

Tecavüz mağduru Hala Sadak'ın ifadelerine de yer verilen raporda, "15 yaşındaki Sadak, askerlerin kendisini çıplak halde evinden sürükleyerek çıkardığını ve 10 kişinin tecavüzüne uğradığını, askerlerin kendisini bıraktığını daha sonra kardeşleri tarafından bulunduğunu ve onların kendisinin öldüğünü zannettiklerini anlattı" ifadeleri kullanıldı.

Mağdurların "Myanmar güvenlik güçlerinin küçük çocukları kafalarını ağaçlara vurarak katlettiği, yaşlıları ateşin içine atarak yaktığı ve kadınların eşlerini vurarak öldürdüğünü" anlattıkları ifade edilen raporda, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetinin insanlığa karşı suç teşkil ettiği vurgulandı.

Myanmarlı yetkililerin Arakanlı Müslüman kadın ve kız çocuklarına yönelik cinsel şiddet ve tecavüz suçlamalarını reddettiği belirtilen raporda, Arakan eyaleti sınır güvenliğinden sorumlu yetkilinin "Kanıtlar nerede? Bunları iddia eden kadınlara bir bakın, kim bunlara tecavüz etmek ister?" diyerek Arakanlı kadınları aşağıladığı da kaydedildi.

'TECAVÜZ BİR SOYKIRIM EYLEMİ VE SİLAHI'

HRW'nin raporu Myanmar'a Arakan'daki eziyeti sonlandırması konusunda uluslararası baskının arttığı bir dönemde yayımlandı.

Dün Myanmar'da asker ve sivil liderlerle görüşen ABD Başkanı Rex Tillerson, yetkilileri 'geniş çaplı zulüm konusundaki güvenilir kanıtları' soruşturma çağrısı yapmştı.

Pazar günü Birleşmiş Milletler'in cinsel saldırılar konusundaki özel temsilcisi olan Pramila Patten de Arakanlılar'ın 'soykırım' mağduru olduğunu ve sorumluların Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini söyledi.

Bangladeş'teki sığınmacı kamplarındaki kadınları ziyaret eden Patten "Tecavüz bir soykırım eylemi ve silahı. Geniş çaplı tehdit ve cinsel şiddetin kullanımı, geniş çaplı yerinden etme için bir itici etkendi. Ayrıca Arakanlılar'ın tamamen yok edilmesi amacıyla uygulanan hesaplı bir terör aracıydı" ifadelerini kullandı.

16 Kas 2017 - 01:00 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.