Akşener’den Saadet Partisi açıklaması: Biz de hazırlıklıyız

Akşener, seçim ittifakları ile ilgili "Şimdi Saadet Partisi ile uğraşıyorlar sonra sıra bize gelecek. Ama biz hazırlıklıyız, biz zaten asit havuzunda yüzüyoruz. Hele ben 27 yıldır asit havuzunda yüzüyorum" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada yerli aşının üretilmiş olmasından memnun olduklarını ancak bundan siyaset devşirilmemesi gerektiğini söyledi.

Akşener, seçim ittifakları ile ilgili "Şimdi Saadet Partisi ile uğraşıyorlar sonra sıra bize gelecek. Ama biz hazırlıklıyız, biz zaten asit havuzunda yüzüyoruz. Hele ben 27 yıldır asit havuzunda yüzüyorum" dedi.

Duvar'ın haberine göre Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

PUL BASTIRMAK SOYKIRIMI UNUTMAKTIR

(PTT puluna eski Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik’in fotoğrafının bastırılması) Biliyorsunuz, Sayın Erdoğan ve arkadaşları, lafa geldi mi, daima merhum Aliya İzzetbegoviç’ten kelam edip, onun kıymetlerinin takipçisi olduklarını tez ederler. İşte kelamım ona, bu olağanüstü muhafazakar arkadaşlar, Bosnalı kardeşlerimize kin kusan, eski Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Milorad Dodik için, PTT’ye hatıra pulu bastırdılar. Dün, “Her bir Sırp’a karşılık, 100 Boşnak ölmelidir” diyenlerle, kanka olan bu aymazlık, bugün de, insanlık tarihinin, en büyük cürümlerinden biri olan, Srebrenitza Soykırımı’nı reddeden ve okullara, utanmadan savaş hatalısı Karadziç’in ismini veren, Boşnak düşmanı Dodik’in namına, pul bastırma peşinde… Şu vefasızlığa bakar mısınız? Şu prensipsiz duruşa bakar mısınız? Şu kelamda muhafazakarlığa bakar mısınız? Yazıklar olsun size. Yazıklar olsun sizin zihniyetinize. Sayın Erdoğan; sana merhum İzzetbegoviç’in bir kelamını hatırlatmak istiyorum: “Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri, affedip affetmemekte özgürsünüz. Ne yaparsanız yapın, lakin soykırımı unutmayın. Zira, unutulan soykırım tekrarlanır.” Bosna’daki soykırımı reddeden birine hatıra pulu bastırmak, merhum Aliya İzzetbegoviç’in dediği üzere, soykırımı unutmaktır. İnsanlık hatasını unutanların, insanlığın gönlünde yeri olmaz. İnancımıza ve kıymetlerimize nazaran, o pullarda kullanılan mürekkep değil, Müslüman kanıdır. Bu yanlıştan derhal dönün ve o pulları, vakit kaybetmeden imha edin. Ayıptır!

AFGANİSTAN’I KİM BU HALE GETİRDİYSE O TOPLASIN

Çok konuşup, az iş yapan, Sayın Erdoğan’ın aklı, bilhassa şu sıralar, içeride düşman ilan edip, dışarıda dost olduklarıyla meşgul. Bunun son örneği, Afganistan sıkıntısı. Biliyorsunuz Amerika, Afganistan’dan çekiliyor. Lakin aklı, oradaki havaalanında kalıyor. “Ne yaparım?” diye, kara kara düşünürken, iç siyasette, Amerika’ya etmedik laf bırakmayan Sayın Erdoğan, devreye giriyor, ve nedense bu işe istekli oluyor. Yani bir manada diyor ki; “Dostum Biden, sen rahat ol, biz bu işi üstleniriz.” Buradan Sayın Erdoğan’ı, aklını başına almaya davet ediyorum. Afganistan ile tarihi bağlarımız var. Türk askeri, orada misyon yaptığı mühlet boyunca, asla muharip misyon üstlenmedi. Tam bilakis, kardeş Afgan halkına yaptığı yardımlarla gönülleri kazandı. Artık, hiçbir güvenlik münasebeti yokken ve yalnızca sen yeni Amerikan liderine tatlı görüneceksin diye, bu türlü bir riske girmenin akılla izah edilir bir yanı yoktur. Üstelik, bu anlamsız vazifeye aday olurken, para-pul konuşmanın da manası yoktur. Sayın Erdoğan; Afganistan’ı kim bu hale getirdiyse, bırak o toplasın. Dostun Biden’a söylemen gerekenleri söyleyemedin, söylememen gerekeni de, büyük bir iştahla söylüyorsun. Amerikalı askerin canını kurtarmak için, kendi askerini feda etmeye, bu kadar istekli olma. Bu türlü diplomasi olmaz. Bu türlü devlet yönetilmez. Bu maceraya atacağın kınalı kuzuların, ayağına taş değse senden biliriz, hesabını da sana sorarız. Bunu da bu türlü bilesin! Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı sıfatıyla öncelikli vazifesi, Afganistan’da havaalanı güvenliği sağlamak değil, Kendi milletinin huzur ve refahını sağlamaktır. Fakat maalesef kendisi, işini yapmadığından, milletimizin huzur ve refahı için, GÜZEL Parti olarak biz çalışıyoruz.

ENERJİYİ ETRAFA ZİYAN VEREREK ELDE EDİYORUZ

Bakın; Türkiye’nin, güçte toplam heyeti gücü, 97 bin megavat. Bunun yanı sıra, yalnızca rüzgar gücü potansiyelimiz, 48 bin megavat. Yani, tüm şurası gücümüzün yarısı kadar, rüzgar gücü potansiyelimiz var. Yıllık, 100 milyon ton petrole muadil, güneş gücü potansiyelimiz var. Bu sayı ne demek? İran’ın yılda ürettiği toplam petrol kadar, güneş gücü potansiyelimiz var demek. 35 bin megavatlık da, jeotermal güç potansiyelimiz var. Lakin gel gör ki, 2020’de gücümüzün yüzde 33’ünü kömürden sağlamışız. Bu kömürün de, yüzde 60’ını ithal etmişiz. Yani gücümüzün en büyük kısmını, etrafa en ziyanlı güç kaynağından elde etmişiz. Avrupa’nın bütün ülkeleri kömüre veda ediyor. Belçika, 5 yıl evvel tüm kömür santrallerini kapattı. Avusturya ve İsveç, geçen yıl tüm kömür santrallerini kapattı. Fransa 1 yıl içinde, İngiltere 3 yıl içinde, İtalya da 4 yıl içinde, kömüre veda ediyor. Kömürle güç üretimi artan tek ülkeyse, maalesef Türkiye. Mesela Almanya, gücünün yüzde 56’sını, yenilenebilir güçten karşılıyor. 2038 yılına kadar, Almanya’da karbondioksit salan tüm santraller kapatılacak. Türkiye, daha birinci nükleer güç santralini açmakla meşgulken, 2022 yılında, tüm nükleer güç santralleri kapatılacak. Onlar, “Bu teknoloji riskli ve eski” diyerek kapatıyor. Bizimkilerse, “Yeni ve süper bir teknoloji” diye, kendilerince hava atıyor. İki anlayış ortasındaki farkı görebiliyor musunuz?

ALMANYA BİZİ KISKANIYOR DEMEK ŞUURSUZLUK

Bugünün kısır siyasi tartışmalarını bırakıp, dünyadaki gelişmeleri takip edince, maalesef dünyanın, Türkiye’den çok daha süratli adımlarla ilerlediğini görüyoruz. Türkiye, çimento ve asfalt ustalığıyla övünürken, giderek dünyadan kopuyor. Gelin, Türkiye ve Almanya’yı karşılaştıralım. Türkiye’nin, güneş gücünde, heyeti gücü 7 bin megavat. Almanya’nınsa, tam 54 bin megavat. Yani neredeyse, Türkiye’nin 8 katı. Alman vatandaşları, güneş görmek için, tatillerde Türkiye’ye geliyor, lakin Almanya, güneşten, Türkiye’nin sekiz katı güç elde ediyor. İşin trajik yanı da şu: Bir güneş panelini, Almanya’ya kurarsanız, bir ünite güç üretiyor. Birebir güneş panelini, Türkiye’ye kurduğunuzda, en az 2 katı güç üretiyor. Yani Türkiye’de güneşten elektrik üretmek, 2 kat daha verimli, 2 kat daha kârlı. Üstüne üstlük, Almanya’nın yüzölçümü, Türkiye’nin yarısı kadar bile değil. Fakat bizden 8 kat fazla, güneş gücü gücüne sahip. Rüzgar gücünde de durum tıpkı. Almanya, rüzgar gücünden geçen yıl, Türkiye’den 20 kat fazla üretim yaptı. 20 kat. Biokütle gücünde de gerideyiz. Türkiye’nin yarısı kadar bile, tarım alanına sahip olmayan Almanya, biokütleden de, Türkiye’den 20 kat fazla güç üretiyor. Bu tabloya bakıp da, “Almanya bizi kıskanıyor” diyebilmek, en hafif tabiriyle şuursuzluktur. Aziz milletim; biliyorsunuz, Sayın Erdoğan her fırsatta, petrol ve doğalgaz ithal ettiğimiz için, ülkemizde cari açığın kaçınılmaz olduğunu söyler. Bu kaidelerde, aslında bu tespit doğrudur. Lakin sıkıntı, bu durumu bilakis çevirebilmektir. Bunu hatırlatınca da, 19 yıldır iktidarda olan kendisi değilmiş üzere, “Zaman içinde şöyle olacak, vakit içinde bu türlü olacak” der. O da yetmeyince, doğalgaz muştusu, petrol muştusu verir. Ne hikmetse, birebir gün, akaryakıta artırım gelir. Zira Sayın Erdoğan ve takımının anlayışına nazaran, Türkiye’nin zenginleşmesi, üreterek, gencine, bayanına istihdam yaratarak, yüksek teknoloji eserleri geliştirip, ihraç ederek, kaynaklarını, potansiyelini harekete geçirerek değil, gelirine çökülecek, doğal kaynaklarla mümkündür. Zira Sayın Erdoğan için, rant iktisadı üzere bir imkan varken, sürdürülebilir bir kalkınmaya, baş yormanın hiç gereği yoktur. Büyümeyi doğal gaz keşfinden, kalkınmayı da, parayı betona gömmekten ibaret gördüğü için de, hem Türkiye’de, hem de kardeş Azerbaycan’da, yandaş müteahhitlerinin, şantiye şefi üzere hareket etmekte, hiçbir sakınca görmez. Ez cümle; bugün ülkemizin yaşadığı, ekonomik, toplumsal ve çevresel tüm sıkıntıların temelinde, Sayın Erdoğan ve takımının, yanlışta ısrar eden, o çarpık zihniyeti yatıyor.

23 Haz 2021 - 18:52 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.