Karamollaoğlu: En kısa zamanda ‘Fındık Borsası’ kurulmalıdır!

Giresun' a ziyarette bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sıkıntılı günler yaşayan fındık üreticileriyle görüştü.

Giresun' a ziyarette bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sıkıntılı günler yaşayan fındık üreticileriyle görüştü.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Şanlıurfa ve Mardin’den sonra dün de Giresun’da çeşitli temaslarda bulundu. Fiskobirlik ve Giresun Belediyesi’ni ziyaret eden Karamollaoğlu, başta fındık olmak üzere bölgenin sorunları hakkında bilgi aldı.

Karamollaoğlu temaslarının ardından, düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Karamollaoğlu, 'Fındık üreticimiz, hak ettiği fiyatı Erbakan Hocamızın zamanında aldı. Bizim dönemimizde aldı. Fındık hiçbir dönemde bu kadar kötü duruma düşmemişti. Fındığın fiyatını Türkiye belirler. Adımları atmalıyız. İlk şartımız, üreticinin desteklenmesi gerekir. Burada ‘Uluslararası Borsası’nın sağlanması lazım… Hamburg’da böyle bir tesis varmış. Yalan, böyle bir şey yok. Hamburg market görevini görüyor. Fındık fiyatını tüccar belirliyor, çikolata üreticileri belirliyor. En kısa zamanda ‘Fındık Borsası’ kurulmalıdır. Borsa bizde olduğu zaman, fındığın fiyatını da biz kontrol ederiz. Yani Giresunlular belirler' şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ TÜCCARIN KUCAĞINA İTİLEMEZ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 'Fındığın nasıl işletilmesi gerektiğini devletin bilmesi gerekiyor. Fiskobirlik’te bin kişi çalışıyor. Giresun için bu bulunmaz bir nimettir. Giresun çok güzel bir bölge… Eğer devlet yeterli kaynağı ayarlarsa ve Fisko Birliği önemserse fındık üreticisinin yüzü güler. Biz fındık üreticisini destekliyoruz derseniz, o zaman finansman ihtiyacını da devlet karşılamalısınız. Fındık fiyatı üretici için çok önemli. Devlet olarak sen diyeceksin ki fındığın taban fiyatı 15 TL’dir. Kimse itiraz edemez. Çünkü sen üreticinin hakkını vermiş oluyorsun. Bak o zaman fındığın fiyatını kim belirlemiş oluyor. Üretici tüccarın kucağına itilemez. Geçmişte fındık fiyatı 20 TL’ye çıkmıştı. Şimdi de çıkabilir. Bu bizim elimizde' ifadelerinde bulundu.

DEVLET ‘BEN VARIM’ DEMELİ

'Şuanda fındık fiyatını tüccar belirliyor' diyen Karamollaoğlu, 'Fındık fiyatı yeri geliyor 8 TL’ye kadar düşüyor. Devlet olarak siz Fiskobirliği devre dışı bırakırsanız, fındıkla alakalı kararlı davranmazsanız, tüccar elbette kendini düşünerek fındığı dip fiyata çeker. Devlet fındık üreticisini düşünse, üreticinin fazla kazancını da önlemiş olur. Yeter ki sahip çıkmasını bilelim. Çiftçi, üretici, kendi devletine güvenecek. Bu güven bir iki sene devam etsin, üretici ciddi bir seviyeye gelir. Devlet ben varım diyecek. Başka türlü bu iş düzelmez. Biz hükümeti, fındığa sahip çıkmasına davet ediyoruz' ifadelerini kullandı.

FINDIĞIN FİYATINI TÜRKİYE BELİRLER

Karamollaoğlu, 'Fındık üreticimiz, hak ettiği fiyatı Erbakan hocamızın zamanında aldı. Bizim dönemimizde aldı. Fındık hiçbir dönemde bu kadar kötü duruma düşmemişti. Fındığın fiyatını Türkiye belirler. Adımları atmalıyız. İlk şartımız, üreticinin desteklenmesi gerekir. Burada ‘Uluslararası Borsası’nın sağlanması lazım… Hamburg’daböyle bir tesis varmış. Yalan, böyle bir şey yok. Hamburg market görevini görüyor. Fındık fiyatını tüccar belirliyor, çikolata üreticileri belirliyor. En kısa zamanda ‘Fındık Borsası’ kurulmalıdır. Borsa bizde olduğu zaman, fındığın fiyatını da biz kontrol ederiz. Yani Giresunlular belirler' şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ KORUNMADAN ÜRETİM OLMAZ

Fiskobirliğin devreye sokulması gerektiğini söyleyen Karamollaoğlu, 'Fiskobirlik gidip Malatya’da kayısıyla ilgilenmez. Çünkü Fisko Birlik kayısıdan anlamaz. Toprak Mahsulleri Ofisi görevini yapsın. Kendi işini yapsın. Devletin bu kadar imkânı var mı diye soruluyor. Tarım ürünleri, dönüşü en kolay olan üründür. Devletin sırtına yük olmaz. Aksine devlet bundan kar bile eder. Devlet adil bir şekilde yaklaşması gerekir. Üretici korunmadan, üretim olmaz. Ben Sivaslıyım… Sivas’ta tarım var, verimli değil. Hayvancılık var, verimli değil. Niye, çünkü sayılı sayıda köyler kaldı artık. Herkes imkânları çerçevesinde göçe mağruz kaldı. Giresun’da böylesine bulunmaz bir nimeti var, bunu neden en iyi şekilde değerlendirelim. Bizim meselemiz fındıkta veya başka üründe hükümeti sıkıştırmak değil. Bizim söylemlerimiz tavsiye mahiyetindedir. İki sene sonra seçimler var. Şimdi deniyor ki, 2018’da ‘Genel Seçimler’ var. Hükümet, ekonomik problemleri çözemediği için bu sefer hapı yuttu. MTV’ye yüzde 40 zam yapıldı, benzin aldı başını gitti. Faizci, kapitalist sistemle bu işler yürümez. Anamızı ağlatacak kadar sırtımıza yük bindiriyorlar' şeklinde konuştu.

29 Eyl 2017 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.