Furkan Vakfı: Haram işlenen yerlere karışılmıyorken, İslami çalışmaların yapıldığı yerlerin kapatılması bir utanç belgesidir

Daha önceki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mühürlenen Furkan Vakfı, 8 Temmuz tarihinde yayımlanan KHK ile kapatıldı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Daha önceki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mühürlenen Furkan Vakfı, 8 Temmuz tarihinde yayımlanan KHK ile kapatıldı.

KHK ile verilen hükmün ardından Furkan Vakfı tarafından kamuoyuna yönelik bir açıklama bildirisi yayımlandı.

Bahsi geçen bildiri şu şekilde:

KAMUOYUNA DUYURULUR!

FURKAN DERNEKLERİNİN KAPATILMASI HAKKINDA

8 Temmuz 2018 tarihinde OHAL kapsamında çıkarılan ve Resmî gazetede yayımlanan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre, Furkan İlim Ve Hizmet Derneği (Ankara), Furkan Eğitim Ve Hizmet Derneği (Gaziantep), Furkan Eğitim Ve Dayanışma Derneği (Malatya) kapatılmıştır.

Kapatılan derneklere ait taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evrakların Hazine’ye bedelsiz olarak devredilmiş sayılacağı, bu kurumlara ait taşınmazların tapuda resen hazine adına her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ari olarak tescil edildiği kaydedilmiştir.

Tüm halkımıza bildirmek isteriz ki; Son KHK ile kapatılan bu dernekler vatanını, milletini seven fedakâr insanlar tarafından kurulmuş olup topluma fayda veren nezih faaliyetlerden başka bir şey yapmamıştır. Bu duruma binlerce insan şahittir.

Toplumun ıslahı, huzuru ve Öncü bir neslin hazırlanması için faaliyet gösteren ve tertemiz bir geçmişe sahip olan bu kurumların hiçbir terör ya da suç örgütü ile bağlantısı olmamıştır.

Bu derneklerin mensubu olan kimseler;

Herhangi bir suç yahut terör örgütüyle uzaktan yakından alakalı ve irtibatlı olmamış hiçbir zaman terör propagandası yapmamışlardır.

Asla memleket düşmanı olmamış, hiçbir zaman devletin polisi ve askeriyle karşı karşıya gelmek istememiş ve de gelmemişlerdir.

Zulme maruz kaldıklarında bile asla taşkınlık yapmamış bir çiçeğe bile zarar vermemişlerdir.

Bu derneklere mensup kimseler;

Hayatında bir tane Molotof atmayan, bir tane cam kırmayan, bir tane taş atmayan ve şahsi hiçbir çıkar gözetmeden sadece Allah rızası ve toplumun maslahatı için çalışan temiz insanlardır.

Binlerce kişinin girip çıktığı bu derneklerin kapatılması bizleri derinden üzmüş toplumun ihyası için yıllarca çalışmış ve bir çok kez halkın teveccühüne mazhar olmuş bu mekanların kapatılmasına bir anlam verilememiştir.

Bu derneklerin kapatılması yalnızca buralarda bulunan mensupları etkilemekle kalmamış yıllardır yapılan bazı hayırların da halkımıza ulaşmasını engellemiştir.

Bu derneklerin  kapatılmasıyla dernek bünyesinde gerçekleştirilen kermesler halkımıza yapılan eğitim faaliyetleri engellenmiş derneklerden yardım alan onlarca fakir aile ve öğrenci de mağdur duruma düşürülmüştür.

İşte o derneklerin  kapatılmasıyla engellenmiş olan  yardım faaliyetlerinden bazları :

• İhtiyaç SahibAilelere Yardım Çalışmaları

• Suriyeli Mültecilere Yardım

• Fakir Ailelere Ramazan Kolisi Dağıtımı

• Fakir Ailelere İftar Yemeği

• Eğitim Gören Öğrencilere Burs

Hayır Kermesleri

• İnsanları Topluma Kazanma Faaliyetleri

Erkeklere ve Bayanlara Yönelik Haftalık Tefsir Dersleri Eğitim Çalışmaları

• Üniversite Çalışmaları

• İlmî Münazaralar

• Kişisel Gelişim Seminerleri

• Beden ve Ruh Sağlığı Seminerleri Konferanslar

• Yurtiçi ve Yurtdışı Konferansları

• Bayan Konferansları

• Gençlik Konferansları Yardımlar

• Çocuklara Yönelik Yaz Etkinlikleri

• Kur’an, Siyer, Meal Yarışmaları

Makale, Panel, Sempozyum, Forum Programları

• GençlerleSöyleşi Programları

İftar Programları

• Kardeşlik Buluşmaları

• Gezi ve Piknik Programları

Haramların işlendiği mekanlara bir gün olsun karışılmamışken, İslami çalışmalar düzenleyen bu mekanların kapatılması bir utanç belgesi olarak tarihe geçecektir.

Ortada büyük bir yanlışlığın olduğu aşikardır. Bu yanlışlığın bir an evvel düzeltileceğine inanıyor ve bu derneklerin yeniden faaliyete geçirileceğini umuyoruz.

10 Tem 2018 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.