Af Örgütü’nden Serêkaniye’deki katliamın detayları

Uluslararası Af Örgütü, 29 Mayıs’ta Rojava’nın Serêkanîye (Ra’sulayn) kentine bağlı Tileliye köyünde yedisi çocuk, 15 sivilin katledildiği baskının detaylarına ulaştı. Bu saldırı bölgede yaşayanlara yönelik daha fazla saldırı olacağı endişesini doğurdu

29 Mayıs’ta Rojava’nın Serêkanîye (Ra’sulayn) kentine bağlı Tileliye köyüne baskın düzenleyen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensuplarının yedisi çocuk en az 15 sivili katlettiği basına yansımıştı.

Katliamdan hemen sonra köye gelen bir görgü tanığı tüyler ürpertici manzarayı Uluslararası Af Örgütü’ne şu sözlerle anlattı:

Bir eve girdim ve iki kadının ölü bir şekilde yerde yattığını gördüm. İkisinin arasında, yaşı muhtemelen altı olan bir erkek çocuk yatıyordu ve o da ölmüştü. Yürümeye devam ettim ve bir adamın yerde yattığını gördüm, yanında yatak olarak kullanılan bir pikap araç vardı. Orada ise hepsi 10 yaşın altında görünen üç çocuğu ile bir kadın yatıyordu… Biraz daha yürüyünce yerde ölü bir şekilde yatan iki adam daha gördüm. Yürümeye devam ettim ve bu sefer de evin duvarının dibinde ölü başka bir adamın yattığını gördüm. Kafasından vurulmuştu. Biraz daha ilerleyince birilerinin dört ya da beş cesedi arabaya koyduğunu gördüm, bunların arasında yaşı yedi ya da sekiz olan bir kız çocuğu da bulunuyordu.

Serêkanîye’deki bir hastaneden başka bir kaynak ise Af Örgütü’ne aynı gün hastaneye 15 ceset geldiğini söyledi. Kaynak, yaşamını yitirenlerin çoğunun başından vurulduğunu, göğsünden ve kalçasından yaralanan ama hayatta kalan iki kadın da hastaneye getirildiğini belirtti.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Philip Luther sivillere yönelik kasti saldırılara son verme çağrısında bulunarak şunları söyledi:

Bu soğukkanlı öldürmeler, Suriye’de savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar konusundaki cezasızlığın nasıl da ülkedeki zalimliği ve insanlık-dışılığı beslediğinin acı bir hatırlatması. Uluslararası Af Örgütü IŞİD’e ve diğer silahlı gruplar ile çatışmanın tüm taraflarına, silahlı çatışma kanunlarına saygı duyma ve öldürmelere, işkenceye ve sivillere yönelik kasti saldırılara derhal bir son verme çağrısında bulunuyor… …Saldırılar bölgede yaşayan topluluğu korkutmak ve zorla yerinden etmeyi amaçlamış gibi gözüküyor. Uluslararası Af Örgütü bu sivillerin, ya doğrudan ya da Ezidi Kürt toprak sahipleri aracılığıyla YPG’yi destekliyor gibi algılanmalarına karşı bir ceza olarak ya da Ezidi Kürtler ile karıştırıldıkları için öldürülmüş olmalarından endişe duymaktadır.

Bölgedeki kaynaklar Uluslararası Af Örgütü’ne, bu olası saik ve IŞİD’in bölgede faaliyet göstermesi dışında, katliamı gerçekleştirenlerin kıyafetleri, davranışları ve taşıdıkları bayrak sebebiyle katliamdan IŞİD’in sorumlu olduğuna inanıyor.

Katliam, IŞİD ve YPG arasında, yakındaki köylerde cereyan eden çatışmalar şiddetlendikten hemen sonra gerçekleşti. IŞİD ve YPG arasındaki çatışmanın, YPG’nin kontrolündeki Tel Halaf kasabasında depolanmış çok miktardaki tahılın kontrolü konusundaki anlaşmazlık sonucu alevlendiği düşünülüyor. Katliamın gerçekleştiği aynı gün Tileliye köyünde Ezidi Kürtlere ait ekinle ve civarı ateşe verilmişti.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, bölgede yaşanan gelişmeleri yazılı bir açıklamayla duyurdu. Uluslararası Af Örgütü’nün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, Suriye’deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı’na sevk etme çağrısı yaptığı hatırlatılan açıklamada, “Böylece Tileliye’de gerçekleştirilenler gibi savaş suçları bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulabilecek, sorumlular teşhis edilip adalet önüne çıkarılabilecek” denildi.

Af Örgütü’nden Türkiye’ye çağrı

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye hükümetine de kendi sınırları içinde bulunan ve Suriye ya da Tileliye’de savaş suçu işlemiş bireylere -buna IŞİD üyeleri de dahil- yönelik soruşturma başlatma ve katliamı gerçekleştirdiğinden şüphelenilenlerin adil bir şekilde yargılanmaları için adalet önüne çıkarılması çağrısı yaptı.

Basın açıklamasında şöyle denildi:

Türkiye hükümeti aynı zamanda Suriye’de ciddi bir şekilde insancıl hukuk ihlali gerçekleştiren IŞİD ve diğer silahlı gruplara savaşçı ve silah akışını engellemeli. Körfez ülkeleri, Suriye’de ağır insan hakları ihlalleri ya da savaş suçları gerçekleştiren IŞİD ve diğer silahlı gruplara aralarında silah sevkiyatının da olduğu finansal ya da diğer şekillerde destek vermekten vazgeçtiklerini halka açık bir şekilde açıklamalı.

Katledilenlerin isimleri

Uluslararası Af Örgütü, sahada çalışan aktivislerini korumak için adlarının açıklanmasını istemeyen bir insan hakları kuruluşu çalışanlarından katledilen 15 sivilin isimlerini öğrendi.

Erkekler;  Ahmet Mahmut Joma (19), Hasan Muhammed Joma (22), Jassem İbrahim Muhammed (?), Mahmut Joma (60), Bin Hac Lütfü (60) ve Muhammed İbrahim El Hasan (35). Üç kadın ise; Ayşe Hüseyin El Hamdo (25),  Emine Mahmut Joma (27) ve  Ghazaleh Hüseyin El Hamdo (20). Çocuklar ise; Esma Muhammed Hüseyin (11), Hüseyin Mahmud Hüseyin (3), İbrahim Muhammed İbrahim (7), Halit Muhammed İbrahim (11), Muhammed El Hamdo (5), Muhammed Mahmut Hüseyin (1) ve Sehar Muhammed (12).

09 Haz 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.