15 Mayıs’ta Tüm Türkiye Filistin İçin Meydanlardaydı; Hangi İlde, Ne Oldu? (Özel Haber)

Dün(15 Mayıs Perşembe), Filistin’e Geri Dönüş Platformu’nun çağrısıyla Türkiye’nin farklı bölgelerindeki İslamî oluşumlar “Nekbe Günü” dolayısıyla meydanlardaydı. Peki hangi ilde, ne oldu? İşte cevabı...

İslamî Analiz/Haber Merkezi

İsrail’in kuruluşunu ve Filistinlilerin yurtlarından sürülmesini temsil eden 15 Mayıs tarihi, Türkiye’nin farklı bölgelerinde Filistin’e destek eylemlerine şahit oldu.

13 Mayıs’ta Manisa/Soma’da meydana gelen maden faciasının da gündeme geldiği eylemlerde, Filistinli Müslümanların “15 Mayıs Perşembe günü, her ilde meydanlara çıkın ve Türkiye’den Siyonistlere “İşgal edilmiş Filistin topraklarına dönüşün pek yakın olduğunu” gür sesle haykırın” çağrısına kulak verildi.

Genel çerçeve olarak bundan böyle 15 Mayıs’ın “Nekbe(Büyük Felaket) Günü” yerine “Avde(Geri Dönüş) Günü” olarak isimlendirileceği noktasında ortak görüşün oluştuğu eylemlerde, artık Nekbe(Büyük Felaket)’nin İsrail için başladığına vurgu yapıldı. Yapılan açıklamalardaki diğer bir ortak nokta ise, İsrail’le ilişkileri normalleştirme yolunda olan Ak Parti Hükümeti’ne yönelik çağrılardı.

İşte il il Filistin’e Dönüş etkinlikleri:

ANKARA

15 Mayıs Nekbe Günü kapsamında ülke çapında 11 şehirde yapılan eylemlerin ilki Mazlumder tarafından Ankara’da gerçekleştirildi. Saat 12:30 gibi Kuğulu Park’ta toplanan Mazlumder gönüllüleri ve katılımcılar sloganlar eşliğinde Siyonist elçilik konutu önüne kadar bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüş esnasında “Kapitalist ve Siyonist Tahakküme Karşı Soma’da İşçilerin Filistin’de Direnişçilerin Yanındayız!” yazılı pankart açıldı. Mazlumder gönüllüleri Siyonist büyükelçilik konutunun önünde Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Cenaze namazının ardından Mazlumder adına basın açıklamasını Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal okudu. Ünsal açıklamaya Soma’da yaşanan faciada hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, yakınları ve tüm insanlık için de başsağlığı dileğinde bulunarak başladı. “Dünyada kömür üreten tek ülke Türkiye olmadığı gibi kömür ocaklarında oluşabilecek bu türden facialarla baş etmek için yapılması gerekenlerin neler olduğu da sır değildir” diyen Ünsal, “Gelişmiş ülkelerde yaşananlara kıyaslandığında bizdeki rakamlar, iş kazalarıyla baş etme konusunda ya insanlığın ortak birikimine uygun davranılmadığı ya da maliyet düşürme ve kar arttırma odaklı işletmecilik anlayışıyla güvenlikten fedakarlık yapıldığı sonucunu doğurmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ünsal Filistin konusunda ise “bölünmüş değil, Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi toplulukların barış içinde beraber yaşayacağı tek bir bir Filistin Devleti” çağrısında bulundu. Ünsal açıklamada, Siyonist işgalin bugün “7 Milyonu mülteci kamplarında yaşamak zorunda bırakılmış sürgün bir halk demek” olduğunu belirtirken dünya barışının Filistin topraklarındaki Siyonist işgalin son bulmasına bağlı olduğunu ifade etti.

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

ARDEŞEN

15 Mayıs “Nekbe” günü vesilesiyle Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen etkinliklere Rize/Ardeşen de katıldı. “Filistin Gönüllüleri” tarafından düzenlenen basın açıklamasında, Nekbe gününün Müslümanlar açısından önemine vurgu yapılarak “Filistin halkının üzerine çöken Siyonist karanlığa karşı Filistinlileri asla yalnız bırakmayacağız” denildi.

Açıklamada İsrail’in Müslümanlar açısından hiçbir meşruiyetinin olamayacağının altı çizilerek, “Devlet zannedilen şeyin yalnızca Siyonist bir işgal şebekesi olduğu” ifade edildi.

Siyonist İsrail’in, Filistinlileri vatanından çıkmak zorunda bırakması, topraklarında yaşamaya devam edenlere karşı hunharca katliamlar gerçekleştirmesi ve bu kanser mikrobunun hala Filistin topraklarında bulunması karşılığında ümmet olarak yapmamız gerekenin, bu günü, onlarca yıldır yapılan zulüm ve katliamlarla, dönmemek üzere aramızdan ayrılanlar için bir yas, vatan topraklarına dönecekleri günü bekleyenler, öz vatanında esir edilenler, geride kalanlar için ise diriliş gününe, direniş gününe, kurtuluş gününe çevirmek ve Siyonist işgale karşı son ve kesin zafer için intifada bilincini kuşanmak olduğu vurgulandı.

Basın açıklamasının devamında Siyonist İsrail’e karşı Mavi Marmara’da katledilen 9 kardeşimizin, Müslümanlar için hiçbir şekilde kabul edilmeyecek bir pazarlığın konusu olması eleştirilerek “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, güya “özür” beyan ettiği günden bugüne kadar Filistinlileri öldürmekten, bombalamaktan, ambargo uygulamaktan geri durmayan işgal yönetimiyle ilişkilerini daha ne kadar devam ettirecektir?” denildi.

Basın açıklamasının sonunda dün Soma’da meydana gelen acı felaketle ilgili olarak da “Bunca insanın  evine düşen ateşi  'kaderin' değil kapitalist sistemi kendi eliyle döndüren ihmalkâr sermaye babalarının düşürdüğüne dikkat çekildi.”

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

ALANYA

Alanyalı Müslümanlar tarafından merkez Hacı memiş Camii'nde “Filistin’e Geri Dönüş Platformu” imzasıyla ANÇED(Anadolu Çevre Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği) tarafından yapılan basın açıklamasında küresel bir direniş cephesi çağrısında bulunuldu. Filistin’e Geri Dönüş Platformu adına Adnan Yavuz tarafından okunan açıklama Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan olaylar için verilen taziye mesajıyla başladı. Yavuz, Soma’da gerçekleşen can kayıplarının ‘ihmal’ ya da ‘kaza’ diyerek geçiştirilemeyeceğini vurguladı. Katılımcılar hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Açıklamanın devamında Filistin’de Siyonist işgalin başladığı tarih olan 15 Mayıs Nekbe (Büyük Felaket) gününün ne anlama geldiğini anlatan Yavuz, “Nekbe, işgaldir ve felakettir. Nekbe, Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın esaretidir. 1948 yılından bu yana Filistin topraklarının adım adım işgalidir.” ifadelerini kullandı. Yavuz, Filistinlilerin karamsar bir anlam taşıdığından dolayı 2 yıldır 15 Mayıs gününü “Nekbe” adı yerine daha “umut dolu” bir isim olan “Filistin’e Dönüş” ismiyle gündeme taşıdıklarını hatırlattı. “Bugün, 15 Mayıs’ta, dünyanın her yerinde ümmet bilinciyle bir araya gelen Direniş’in dostları, bundan sonra her 15 Mayıs’ın artık Filistin halkı ve İslam ümmeti için değil, Siyonistler için Nekbe (büyük felaket) günü olduğunu ilan etmektedir.” ifadelerini kullanan Yavuz, “Bizim için artık Nekbe sona ermiş, Filistin’e Dönüş başlamıştır.” dedi.

İsrail’e karşı küresel bir direniş cephesi inşa etme çağrısında bulunan Yavuz, “Bu vesile ile bir kez daha tüm müslümanlara hatırlatıyoruz ki aramızdaki tüm ihtilafları bir kenara bırakarak ümmetin ortak düşmanı İsrail’e karşı örgütlenmeli, bilinçlenmeli, vahdeti tesis etmek için çaba sarf etmeli, Siyonist projeleri yok edecek küresel bir direniş cephesi oluşturmalıyız.” dedi.

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

SAKARYA

Sakarya’da faaliyet gösteren İslami kimlikli sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşlarından olan Sakarya Dayanışma ve Kardeşlik Topluluğu (SADAKAT) 15 Mayıs Nekbe günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, Filistin mücadelesine olan desteğini yineledi.  SADAKAT adına Muhammed Emin Duman’ın okuduğu basın açıklamasına, Manisa/Soma’daki maden faciasına değinilerek başlandı.

Açıklamada, 66 yıllık sürgünü temsil eden Nekbe kavramının artık Filistinliler tarafından kullanılmak istenmediğini hatırlatan Duman, bu günün daha umut dolu bir çağrışım uyandıran “Filistin’e Dönüş” ismiyle gündeme taşınması noktasında karar alındığına dikkat çekti. “Bugün burada toplanan bizler Filistin halkının 15 Mayıs 1948’de işgal edilen topraklarına dönüşünün pek yakın olduğunu gür bir sesle haykırmak için bir araya geldik. ” ifadelerine yer verilen açıklamada, Filistin davasının herhangi bir mezhep veya meşreple münhasır kılınacak bir dava olmadığı vurgulandı.

İsrail ile uzlaşı sinyalleri veren AKP Hükümeti’ne de seslenen SADAKAT, hükümete şu çağrıda bulundu: “Siyonist İsrail’in basit manevralarla başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini Filistin davasında etkisiz eleman haline getirmesine müsaade etmeyin. İsrail’in güvenliği için kurulan patriot füzeleri ve füze kalkanını söküp atın. 1949’da İsrail’i tanıyan ilk İslam ülkesi olma kara lekesini alnımızdan silmek için İsrail büyükelçiliği ve konsolosluğunu kapatın.”

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

TOKAT

15 Mayıs Nekbe Günü vesilesiyle düzenlenen etkinliklere Tokat’tan da destek geldi. Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) ve Eğitim İlke-Sen tarafından düzenlenen basın açıklamasında, terörle kurulan Gasıp İsrail’in Filistin halkına ve bölge halkına karşı her türlü terörü uyguladığına işaret edilerek 15 Mayıs 1948’den beri Filistin halkı ve İslam Ümmeti için her günün Nekbe olduğu vurgulandı.

Açıklamanın devamında bu eylemlerin, Filistin halkının, “15 Mayıs günü işgal edilmiş Filistin topraklarına dönüşün pek yakın olduğu” yönündeki seslerine destek olmak amacıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamanın sonunda, bundan böyle Filistin halkı ve İslam ümmeti için Nekbe’nin bittiği ve İsrail için Büyük Felaket’in başladığına işaret edildi.

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

TRABZON

Trabzon Filistin Gönüllüleri de 15 Mayıs Nekbe günü vesilesiyle Filistin direnişine olan desteklerini yinelemek için meydanlara indi. Düzenlenen basın açıklaması, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet dilenerek ve yakınlarına sabr-ı cemil dualarıyla başladı. “Filistin Gönüllüleri” adına basın açıklamasını okuyan İrfan Hacıoğlu 15 Mayıs 1948’in Filistin için önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret ederek “Nekbe, 7 milyon Filistinlinin vatanlarından uzakta, mülteci kamplarında yaşamak zorunda bırakılmasıdır” dedi.

Basın açıklamasının devamında tam 66 yıldır bu uzun felaket döneminin karanlığını yaşayan Filistin halkı için bu tarihin, aynı zamanda bu karanlıktan kurtulmanın umudunu da içinde barındıran bir dönüm noktası olduğu vurgulanarak, “Bu yüzden,2 yıldır "karamsar" bir çağrışım uyandırdığı için bu günü "NEKBE" adı yerine, daha "umut dolu" bir isim ile gündeme taşıyorlar Filistinliler:"Filistin'e Dönüş" denildi. “Filistin Gönüllüleri” tarafından düzenlenen basın açıklamasında, Ortadoğu ve Filistin için felaketin sona erdiği vurgulanarak “ 15 Mayıs bundan böyle Siyonist İsrail için büyük felakettir” denildi.

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

İSTANBUL

İstanbul’daki program, saat 19.00’da Soma’da hayatını kaybeden emekçiler için kılınan gıyabi cenaze namazıyla başladı. Ardından Mazlumder adına Cüneyt Sarıyaşar açıklama yaptı. Daha sonra meydanda toplu halde akşam namazı kılındı. Filistin’e Geri Dönüş Platformu sözcüsü ve gecenin sunumunu yapan Mehmet Şahin’in kısa bir açıklamasından sonra programa geçildi.

Mikail Gürel hocanın Kur’an tilavetinden sonra platform adına Sedat Doğan basın açıklamasını okudu. Arkasından Filistin’deki dramı anlatan bir şiir sinevizyonu gösterildi. Merkezi Lübnan-Beyrut’ta bulunan Uluslararası Filistin’e Geri Dönüş Platformu adına konuşma yapmak üzere Türkiye’ye gelen Ebu Secad bir konuşma yaptı. Daha sonra Filistin coğrafyasını,  geri dönüşün önemini ve direnişi anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Grup Direniş maden işçilerinin ölümü sebebiyle herhangi bir enstrüman kullanmadan el intifada marşını alandakilerle birlikte söyledi. Mavi Marmara sinevizyonu gösteriminden sonra şehid Çetin Topçuoğlu’nun eşi Mavi Marmara gazisi Çiğdem Topçuoğlu konuşmasını yaptı.

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

BURSA

Bursa’da birçok alanda faaliyetler düzenleyen İslami kimlikli Erdemli Gençlik Hareketi Nekbe günü programı ve Soma’da vefat eden kardeşlerimize dua etme vesilesiyle 15 Mayıs saat 20.30’da İbrahim Paşa Kültür Merkezinde “Ümmet’e dönüş için ‘Filistin’e dönüş’” programı gerçekleştirdi. Program, şehitlerimiz için ve Soma’da vefat eden kardeşlerimiz için Uludağ Üniversitesi İlahiyat bölümü öğrencilerinden Fatih Karakaş’ın okuduğu kuran tilavetiyle başladı.

Kuran tilavetinin hemen ardından programın sunuculuğunu yapan Ali Uslu selamlama konuşmasını yaptı. Selamlama konuşmasının ardından Erdemli Gençliğin hazırladığı sokak röportajı ve sinevizyon izlendi. Sinevizyonun bitmesiyle Kübra Efe, Nizar Kabbani’nin Kudüs adlı şiirini okudu. Şiir dinletisinin ardından ise Erdemli Gençlik Müzik Grubu Aykut Kuşkaya’nın “Bir Güneş Doğuyor”, Ömer Karaoğlu’nun “Şehit Türküsü” ezgilerini seslendirdi. Ezgilerin ardından Burak Çamur konuşmasını yaptı. Yaklaşık 40 dakika konuşan Burak Çamur’un ardından Yunus Emre Demirci 2010 yılında yapılan Mısralarla Kudüs adlı şiir yarışmasında 1. olan İlknur Şaşmaz’ın yazdığı “Kök Salan Kızgın Kuma” adlı şiiri okudu. Şiir’in hemen ardından ise Erdemli Gençlik Müzik Grubu Ömer Karaoğlu’ndan Kuşlar, Grup Genç’den Ey Şehit ve Grup İslami Direniş’den Yolunda İslam’ın ezgilerini seslendirdi.

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

HATAY

Antakya Nehir Derneği'nde bir araya gelen gönüllüler, dün akşam(15 Mayıs Perşembe) saat 20.30'da "Filistine Geri Dönüş" ve "Soma'da ölen kardeşlerimize Dua" konulu etkinlik yaptılar.

Program, Halil Karaca Hoca'nın Kur'an tilavetiyle başladı. Daha sonra, Nehir Derneği Başkanı Mehmet Aksu açılış konuşması yaptı. Mehmet Aksu konuşmasında; sinekten kurtulmanın yolunun bataklığı kurutmak olduğunu, evet bugün Suriye, Mısır, Lübnan, Yemen, Libya, Bahreyn, Sudan ve diğer İslam ülkelerinde yaşanan problemlerin çok önemli olduğu, oluşturulan mezhep ve ırk sorunları nedeniyle Müslümanların birbiriyle savaşır duruma geldikleri, bu durumdan ise ancak İsrail Bataklığının kurutularak  çıkılabileceğini belirtti.

Şeyh Ahmet Yasin'in "Ümmetin suskunluğunu sana şikayet ediyorum" isimli sinevizyon gösterimi yapıldı.

Sinevizyonun ardından, Filistine Dönüş Platformu adına Mehmet Tahiroğlu, Soma'da ölen kardeşlerimiz ve Filistin'e Geri Dönüş konulu basın bildirisini okudu.

Basın bildirisinin okunmasından sonra, Soma'da ölen emekçi kardeşlerimiz için Halil Karaca tarafından Kur'an-ı Kerim okundu ve topluca dualar edildi.

Basında yer alan Soma'da yaşananlar ve tepkisizliğimiz konulu  eleştirel bir değerlendirmeyi Muharrem Kabasoy yaptı.

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

İSLAHİYE

İslahiye İlk-Der İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği kültür merkezinde   bir araya gelen İslahiyeli Filistin dostları,  “Nekbe-Filistin’e Geri Dönüş ve Soma'da ölen kardeşlerimize Dua” konulu etkinlik yaptılar.

Program Kuran tilaveti ile başladı. Mehmet Deveci açılış konuşmasını yaptı. Mehmet Deveci konuşmasında, "Nekbe, İşgalci İsrail'in Filistinli kardeşlerimizi öz yurtlarından koparıp, o topraklara kendi halkını yerleştirdiği bir felaket günüdür. Fakat bizler bu güne; sürgüne gönderilmiş Filistinlilerin, tekrar öz yurtlarına, tekrar doğduğu topraklara, tekrar Mescidi Aksa'nın bekçiliğine dönüş günü olarak bakıyoruz." dedi. Daha sonra Soma faciasında vefat eden Müslümanlar için dua edildi.

Hasan Yasir Yıldız, Fatma Nur Avcı ve Ayşe Beyza Deveci günün anlam ve önemine uygun şiirler okudular. Abdurrahman Kılıç ise günün konuşmasını yaptı. Konuşmasında Kudüs’ün önemine ve tarihine vurgu yapan Abdurrahman Hoca, Nekbe gününün, 15 Mayıs’ın bundan sonra bir felaket günü olarak değil Filistin’e dönüş günü anılacağını söyledi. Konuşmada Filistinlilere “biz de sizin yasınızı tutuyoruz, sizin için Kudüs ve Özgür Filistin ne ise bizim için de odur” mesajı verildi. Programda daha sonra İlk-Der başkanı  Yaşar Bağbekleyen  Nekbe Filistin’e dönüş günü bildirisini okudu.

Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

16 May 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.