Köşk yarışında 'kurallar' açıklandı

Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili takvimi netleştirdi. YSK adayların mal bildirimi ve adaylara yapılacak bağışlarla ilgili kararları da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular 29 Haziran Pazar günü başlayacak, 3 Temmuz Perşembe günü sona erecek. Adaylar mal bildirimi yapmak zorunda olacak, seçim kampanyası için sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlardan yardım ve bağış alabilecek.

YSK kararlarına göre adaylar Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenecek adaylık başvurusu süresi içinde mal bildiriminde bulunmak zorunda. Adayların kendilerine, eşlerine ve çocuklarına ait taşınmaz malları da mal bildiriminde yer alacak. Adaylar en yüksek devlet memuruna ödenen 6 bin 546 liranın beş katına denk gelen 32 bin 730 liradan fazla tutan para, hisse senedi ve tahviller ile altın, mücevher ve diğer taşınır malları, hakları, alacakları ve gelirleri mal beyanında göstermek zorunda olacak.

Adayların borçları ve sebeplerine de aynı beyanda yer verilecek.

Yabancılardan bağış alınamayacak

Cumhurbaşkanı adayları sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gerçek kişilerden yardım ve bağış alabilecek. Yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyruğunda olmayanlardan yardım alınamayacak. Adaylar sadece nakdi yardım alabilecek, ayni yardım kabul edemeyecek.

YSK adaylara yapılabilecek yardım miktarıyla ilgili bir üst sınır da belirledi. Bu tutar en yüksek devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılmakta olan brüt 9 bin 082 lirayı geçemeyecek. Adaylar ödünç para kabul edemeyecek. Bin liraya kadar olan yardımlar makbuz karşılığı yapılabilecek ancak bu tutarın üstündeki miktarlar 'seçim hesabı'na yatırılacak.

Alınacak bağış ve yardımlar sadece seçim harcamalarında kullanılacak. Harcanmayan bağış ve yardımlar seçim sonrası Hazine'ye iade edilecek.

Adayların alacağı yardım ve bağışlarla ilgili süreçlerin denetimini Yüksek Seçim Kurulu yapacak. Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından bir ay içinde hesaplar, bağışlar ve harcamalar incelenecek. Usulsüzlük ya da limitlerin aşılıp aşılmadığı tespit edilirse eksikliklerin giderilmesi adaylardan istenecek.

Seçim sürecindeki önemli tarihler

YSK’nın yayımladığı genelgeye göre, cumhurbaşkanlığı seçiminin başlangıç tarihi 29 Haziran 2014 olarak belirlendi. Adaylar 3 Temmuz 2014 tarihine kadar YSK’ya adaylık başvurularını yapmak zorunda. Kesin aday listeleri Resmi Gazete'de 11 Temmuz'da yayınlanacak ve propaganda dönemi başlayacak. Bu tarihten itibaren adaylar meydanlara inebilecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları ise 3 Ağustos'tan itibaren yapılabilecek.

Gümrük kapılarında oy kullanma işlemleri 26 Temmuz'da başlayacak. Yurtdışındaki Türk vatandaşları ise ilk tur için 31 Temmuz - 3 Ağustos, ikinci tur için 17 - 20 Ağustos tarihleri arasında oy kullanabilecek.

10 Ağustos tarihinde cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu gerçekleştirilecek. 24 Ağustos'ta seçimin ikinci turunun tamamlanması sonrası kesin sonuçlar 28 Ağustos’ta YSK tarafından açıklanacak.

Bir sandıkta 400 seçmen oy kullanacak

Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı seçiminde bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını 400 olarak belirlendi. Buna göre her bir sandıkta 400’den fazla oy kullanılmayacak. Bu şekilde sayımların daha hızlı yapılması hedeflendi.

YSK kararına göre radyo ve televizyon kuruluşları tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacak. Bu kuruluşlar yayınlarında demokratik kurallar çerçevesinde adaylar arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda. Yayınlarında adalet ve tarafsızlığa, yasalara uygun davranmakla yükümlü olan kuruluşlar ırk, cinsiyet, sosyal sınıf veya dini inançları esas alarak yayın yapamayacak. Yayınların Türkçe yapılması gerekecek.

Seçimin başlangıç tarihinden itibaren oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede, adaylar ile siyasi partiler radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecek. Adaylar ile siyasi partilerin açık veya kapalı yer toplantıları, radyo ve televizyonlarda canlı olarak yayınlanabilecek.

Yurtdışında propaganda yasak

Adaylar ile siyasi partiler, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilân ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek. Açık yerlerde propaganda 11 Temmuz – 9 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek. Yurtdışında ise hiçbir surette propaganda yapılamayacak.

Adaylar ile siyasi partilerin, vatandaşların, elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapamayacak.

Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasak olacak.

10 Haz 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.