Suriye’de aylardır bahsedilen 'Güney Cephesi'nin kuruluşu ilan edildi!

Suriye'nin güneyindeki muhalifler 55'ten fazla gruptan ve 30 bine yakın muhalif savaşçıdan oluşan "Birleşik Güney Cephesi"nin kuruluşunu ilan ettiler. Geçtiğimiz aylarda ABD ve Suud'un Esed rejimine karşı savaşı yüksek teknolojili silahlar aktaracakları güneydeki muhaliflerle sürdüreceği konuşuluyor

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Suriye’nin güneyinde yer alan muhalifler on binlerce savaşçıyı birleştirdiklerini, Suriye’deki ayaklanma için baş belası olan iç çatışmaları ve aşırıcılığı reddettiklerini ve dış yardım talep ettiklerini ilan etti.

Güney Cephesi denilen oluşum 2 ay önce Ürdün sınırı yakınlarından Şam’a ve Golan Tepeleri’ne kadar olan bölgede operasyonlarda bulunan 55’ten fazla önde gelen muhalif grubun birleşmesi sonucunda yaklaşık 30 bin savaşçı ile kuruldu.

Yeni ittifak, Batılı güçlerin muhalif gruplara yapılan desteği arttırmanın el-Kaide’yi desteklemek ve ağır silahların aşırıcıların eline düştüğünü izlemek anlamına geleceği hakkındaki endişelerini dindirmeyi amaçlıyor.

Amacımız demokratik bir Suriye inşa etmek

Daha önce Suriye polisinde Tuğgeneral olan ve şimdi yeni ittifakın sözcülüğünü yapan İbrahim el-Cebevi Amman’da AFP’ye verdiği röportajında “Amacımız Esed rejimini devirmek için bütün muhalif grupları bir araya getirmek ve bütün kesim ve azınlıklara haklarını veren demokratik bir devlet kurmak” şeklinde konuştu.

“İttifakı oluşturan bu gruplar Esed güçlerine karşı kayda değer çatışmalarda yer aldılar ve mühim zaferler kazandılar” diyen Cebevi özellikle ayaklanmanın 2011 Mart’ında başladığı güney şehri Der’a ve İsrail’le çekişmeli sınır olan Golan Tepeleri’nin yakınındaki Kuneytra şehrindeki başarıların dikkat çekici olduğunu vurguladı. Cebevi, “Örnek olarak, geçtiğimiz günlerde 16 muhalif gruptan oluşan savaşçılar 61. Tugay’ın kontrolünde olan stratejik bir bölgeyi özgürleştirdi” ifadelerini kullandı.

Barış görüşmelerinin başarısızlığa uğramasının ardından kurulduk

İttifakın en kuvvetli mensuplarından biri olan Yermük Tugayı’nın sözcüsü Ebu el-Mecd ise Güney Cephesi’nin 2014’ün başlarında Cenevre’de gerçekleştirilen barış görüşmelerinin başarısız olmasından beri faal durumda olduğunu belirtti.

Suudi nüfuzu

Suriye muhalefetine yakın kaynaklar Ürdün’le birlikte güneydeki çeşitli muhalif grupları birleştirmek için çaba harcayan Esed karşıtı ayaklanmanın en mühim destekçilerinden biri konumundaki Suudi Arabistan’ın güneydeki muhalifler üzerinde kayda değer bir nüfuzunun olduğunu söylüyor.

IŞİD ve Nusra’nın burada rolü yok!

Cebevi ve geri kalanlar kendi ittifaklarında el-Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi’ne ve bu yılın başından beri öteki muhaliflerle çatışan Irak ve Şam İslam Devleti’ne yer olmadığını kuvvetle vurguluyor. “Güneydeki varlığı zaten çok kısıtlı olan Nusra Cephesi’nin güney cephesinde hiçbir rolü yok” diyen Cebevi, güneyde yer alan diğer İslamcı grupların “çok sınırlı ve gelişmemekte” olduğunu belirtti.

Yermük Tugayı lideri Ebu el-Mecd “Güneydeki durumun kuzeydekine benzemesini istemiyoruz” dedi.

Bilindiği gibi ocak ayından beri Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ve geri kalan muhalif güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Mahkemeler, yargıçlar ve hukukçular var

Ebu el-Mecd güney cephesinin yapılanmasını anlatırken “Muhalif gruplar arasında bir uyuşmazlık ortaya çıktığı takdirde bu uyuşmazlıklarını mahkemeye götürerek çözebilirler. Bu işle ilgilenen yargıç ve hukukçularımız var. Güvenlik görevlileri ve diğer başka bazı görevliler de istihdam ediyoruz” ifadelerini kullandı. El-Mecd büyük bir hastane de inşa etmeyi düşündüklerini belirtti.

Ağır silahlara ihtiyaç duyuluyor

Bir birlik, ılımlılık ve disiplin hayalinin tasarlanmasına karşılık, güneydeki muhalifler Esed ordusunu dengelemek için ihtiyaç duydukları ağır silahlara sahip olmadıklarını konuşuyorlar. Ebu el-Mecid rejim kuvvetlerinin güneyde ülkenin geri kalanından daha kuvvetli olduğunu da belirtti. Mecid “rejim en önemli birliklerinden bazılarını güneyde tutuyor. Öylece hareket etmek pek de kolay değil” dedi.

‘Suriye’nin dostları’nın bize yardım edeceğini umuyoruz

“Elimizde yeterince hafif silah mevcut. Bizim tanklara ve hava saldırılarına karşı mücadele edebileceğimiz ağır silahlara ihtiyacımız var.” diyen Cebevi, “Suriye’nin dostlarının bize yardım edeceğini ve bahsettiğimiz silahları -özellikle de hava savunma füzelerini- Şam’a ulaşana kadar Suriye’nin bütün güney bölgelerini özgürleştirmemiz için bizlere temin edeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu ayın başlarında ülkenin kuzeyinde çatışan muhalif bir gruba 20 adet ABD yapımı TOW anti-tank füzesi eriştirildiği açıklanmıştı.

Benzeri bir teslimatın güneydeki muhaliflere de yapılacağı noktası ise açık değil ve kuzeydeki muhaliflere teslim edilen bu silahlar muhalifler üzerinde tahrip edici etkiye sahip olan Esed’in hava güçlerine karşı ufak bir kullanım alanına sahip.

‘Ölümcül olmayan’ yardımlar bile eksik

Huran Şehitleri Tugayı’ndan bir savaşçı olan Ebu Hafs güneydeki muhaliflerin ‘ölümcü olmayan’ yardımların bile yokluğunu çektiğini ifade etti. Ebu Hafs Ürdün’ün kuzeyinde yer alan İrbid şehrinde verdiği röportajında “Yeterince hastanemiz yok ve eksiklerimiz çok temel şeyler” dedi.

Geçtiğimiz aylarda askeri dengenin muhalifler arasında 'aşırıcılara', genel planda da Esed rejimine geçmesine karşılık ABD ve Suud'un Suriye'deki 'ılımlı muhalefeti' temsil eden bir güney cephesi kurulması için önayak olduğu konuşuluyordu.

30 Nis 2014 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.