Zühtü Akar: Dünya çocuklarına bayram hediye eden bizler, 1940'dan beri kendi yavrularımızı icra ediyoruz!

"23 Nisan'da artık çocuklar makam sahiplerinin yerine geçmesin. Makam sahipleri çocukların yerine geçsin. Onların sizin halinizden anlamasına gerek yok. Onlar daha çocuk. Siz onların halinden anlarsanız, zaten tüm sorunlar çözülür."

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Çocuk Hakları Platformu'ndan eğitimci Zühtü Akar, pek fazla gündeme gelmeyen ama önemli bir toplumsal sorun halini almaya başlayan çocuk haczi konusuyla ilgili "Sahi Çoçuk Bayramı Nedir?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Akar'ın yazısı şu şekilde:

Yıl 1940; çocuk icrası yasalaştı. 79 yıl oldu. Dünya Çocuklarına hediye ettiğimiz 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı tam 79 yıldır icra ettiğimiz evlatlarımızla kutladık. Rahatsız olmadık. Para kazandık. Parası olmayan babaya da çocuklarını görmesine izin vermedik. Bayram hediye ettiğimiz çocuğu unutarak! Sevgiyi, hasreti, umudu ve yarınları kiraladık!

23 Nisan'da artık çocuklar makam sahiplerinin yerine geçmesin. Makam sahipleri çocukların yerine geçsin.

Örneğin: Aile bakanı, çocuk esirgeme yurdunda 24 saat geçirsin. Babasını görmek için her ayın 2. haftası cumartesi saat 10:00'da beklesin.

Hasta olduğu zaman çocuklarını hastahanede ziyaret için elinde evraklar kapı kapı çaresizliğin çaresini arasın.

Doğum gününde, bayramda bir "alo"ya 24 saat hasret kalsın!

23 Nisan etkinliklerinde yavrusunun hangi okulda olduğunu bilemeyenlerle fellik fellik 24 saat okul arasın. Okula gidince kovulsun!

Adalet bakanı, çocuklar tarafından icra edilsin! İcra edilmek için sırasını beklesin. İcra memurları, hukukçular, icra kağıdına teslim edilen malın ismi/cinsi yerine isimlerini yazsın.

Seyirciler, siz izlemeye devam edin!

İcralık çocuklar da artık yaşatarak öğrendiler ki; özgürlük yüksek yerde kimsenin kolay kolay ulaşamadığı, sadece kuşların haykırışına ortak olduğu başkalarının duymadığı uzak bir yerdedir. Özgürlüğü çocukların ulaşamadığı yerlere koyanlar, koyduğunuz yerleri unutmamalarını dilerim. An gelir kendilerine de lazım olur... Bugün icralık çocuklarının göz yaşlarını dindirmeyen o özgürlük umarım uzaklar a fazla kalmaz. Çünkü çöl gibi kuruyan sineler, anne/baba hasreti ile çığlıklara karışalı uzun zaman oldu.

Kısacası; onların sizin halinizden anlamasına gerek yok. Onlar daha çocuk. Siz onların halinden anlarsanız, zaten tüm sorunlar çözülür.

Bu ülkenin ayrıcalıklı çocukları onlar. 79 yıldır icra ile ebeveynine 2 günlüğüne kiralanacak kadar özel... Dünyada icra edilen başka ülke çocukları olmayacak kadar ayrıcalıklı çocuklar... İcra evraklarına mal ve cinsinin karşısına ismi yazılacak kadar şanslıdır onlar... Onlar için bayram ve özel günler tek kanatlıdır. Çünkü, kopardılar ve "Eee hadi uç! Tek kanatla uç hadi!" dediler.

Dünya çocuklarına bayram hediye eden bizler, 1940'dan beri kendi yavrularimızı icra ediyoruz! Evcil hayvanları icra edemez iken!

Bugün kaç bin tane çocuk gözleri babasını aradı biliyormusunuz? Ama o da biliyordu ki gelemyecek. Çünkü binlerce baba evladının hangi okulda okuduğunu bile bilmiyor. Duvarları çok kalın örmüşler be yavrum; çok kalın! Adına da adalet demişler.

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil,

Onlar kendi yolunu izleyen Hayat'ın oğulları ve kızları.

Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler

Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller.

Onlara sevginizi verebilirsiniz,düşüncelerinizi değil.

Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır.

Bedenlerini tutabilirsiniz,ruhlarını değil.

Çünkü ruhlar yarındadır,

Siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz.

Siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları

Kendiniz gibi olmaya zorlamayın.

Çünkü hayat geriye dönmez,dünle de bir alışverişi yoktur.

Siz yaysınız,çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar.

Okçu,sonsuzluk yolundaki hedefi görür

Ve o yüce gücü ile yayı eğerek okun uzaklara uçmasını sağlar.

Okçunun önünde kıvançla eğilin

Çünkü okçu,uzaklara giden oku sevdiği kadar

Başını dimdik tutarak kalan yayı da sever.

Halil Cibran

Özgürlükleri Kaf Dağı'na, Anka Kuşu'nun kanatlarına saklanmadığı, kahkahalarını yutkunmak zorunda kalmadığı, hayvanların dahî tenezzül etmediği, insan neslinin ahlaksız buluşu EYS (Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu) ile ebeveynlerine düşman yetiştirilmediği çocuklar ile daha güvenli yarınlarımız için, mağdur çocuklarımızın farkında ve fevkinde olmak umuduyla...

Lütfen özgürlükleri çocukların yetişebilecekleri yerlere koyunuz.

Bâki selamlar.

23 Nis 2019 - 19:36 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.