İslam Özkan: Medya pek yansıtmıyor ama ne Rusya ne de ABD Türkiye'nin isteğine rıza göstermiş değil

İslâmî Analiz köşe yazarlarından İslam Özkan, "Türkiye'nin Suriye Tahayyülü" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İslâmî Analiz/Köşe Yazıları

İslâmî Analiz köşe yazarlarından İslam Özkan, "Türkiye'nin Suriye Tahayyülü" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Türkiye'nin 2011'den bu yana yürüttüğü Suriye politikasını genel hatlarıyla değerlendiren Özkan, Suriye'nin ve Türkiye-Suriye ilişkilerinin geleceğine dair öngürülerde bulundu.

Özkan'ın bahsi geçen yazısı şu şekilde:

Suriye’de 2011’de başlayan ayaklanmanın 9. yılını idrak ettiğimiz şu günlerde yavaş yavaş hikayenin sonuna geliyoruz. Muhtemelen çok da uzun olmayan bir gelecekte, mesela birkaç yıl içerisinde Suriye’de belki savaş tamamen sona erecek, İdlib de dahil olmak üzere yabancı ve yerli savaşçıların durumuna ilişkin bir çözüm üretilecek ve belki de Suriye’nin siyasi yol haritası çizilmiş olacak. Şu an ABD ve Rusya dışındaki bütün aktörlerin derdi, önümüzdeki süreçte sınırları çizilecek bu yol haritasının belirlenmesine katkı sağlamak ve bir şekilde sürece dahil olmak. Türkiye’nin diğer aktörlerden farklı olarak PYD-YPG gibi bir baş ağrısı var.

Türkiye’nin bu hassasiyeti bir taraftan AKP hükümetine Suriye’de etkin bir aktör olarak varlığını sürdürmesi için motivasyon sağlarken diğer yandan da rakiplerinin eline, yeni hassas dengeler oluşturmalarına, hükümetin duyarlılıklarını kaşımalarına, karşı hamleler geliştirmelerine, yeni ittifaklar oluşturarak Türkiye’yi köşeye sıkıştırabilecek atraksiyonların ihdasına zemin sağlıyor.

Şayet AKP hükümetinin Suriye’nin kuzeyinde oluşma ihtimali olan siyasal entiteye ilişkin bu hassasiyeti olmasaydı, Türkiye oyunu çok daha büyük ölçekte oynayabilecekken bu hassasiyet bazen dezavantaja dönüşebiliyor. Davutoğlu dönemi, tek derdi her ne pahasına olursa olsun Esad’ı devirme olan politikaların başarı şansı hiç yok değildi, esasen bu, Rus müdahalesine kadar mümkündü.

Ancak Esad’ın devrilmesi, süreçte aktif bir şekilde yer alan Selefi Cihadi örgütlerden, Kürtlere ve farklı etnisitelere varana kadar, Suriye’deki radikalleşen ve farklılaşan etnik ve siyasi yapıyı bir arada tutmanın dinamiklerini de bütünüyle berhava edeceğinden, şayet “Stratejik Derinlik” tezi başarılı olsaydı bile bu, kendi hezimetini içinde barındırıyordu. İki nedenden dolayı: Birincisi bu, Esad’ın devrildiği varsayımından hareketle birbiriyle en küçük kesişim noktası bulamayan siyasi ve etnik grupların birbirini boğazlama ihtimalinin oldukça yüksek olduğu yeni bir kaosu beraberinde getireceğinden. İkincisi de Suriye’de oyunu kuran, oyunun kaderini öyle ya da böyle belirleme gücüne sahip küresel aktörlerin Suriye’de Türkiye’nin istediği gibi bir siyasal yapının oluşturulmasına izin vermesinin oldukça su götürür olduğundan.

Zaten Rusya’nın 2015’teki müdahalesiyle birlikte Esad’ın devrilmesi tezi, Türkiye açısından YPG’nin yok edilmesi hedefiyle yer değiştirdi. Gelişen olaylar neticesinde Suriye’de kaybedeceğini anlayan Türkiye, ABD’nin ve Batılı ülkelerin ipiyle kuyuya inilmeyeceğini anlayınca dümeni Rusya ve İran yönüne kırmak durumunda kaldı. Daha doğrusu, Rusya ve İran ittifakıyla da Suriye’de birlikte hareket edebileceği yeni bir siyasi denge oluşturmanın zorunluluğunu hissetti ve bu yönde oldukça somut adımlar attı.

Bu manevra Türkiye’ye büyük ölçüde nefes aldırdı, ancak aynı takımla fakat farklı formayla çıkan oyuncular gibi Suriye’de sadece alt aktörlerden biri olarak yerini almasına olanak sağladı. Türkiye’nin bu manevrası olmasaydı ne Zeytin Dalı ne de Fırat Kalkanı harekâtı mümkündü. Yeni süreçte Türkiye üzerinden NATO içerisinde bir çatlak yaratabileceğine inanan Rusya, bütün bunların yanı sıra, Batılıların yalpalamalarından çok çekmiş olan Türkiye’nin hassasiyetlerini gözeten politikalar geliştirmesinin yanı sıra, bir taşta üç kuş birden vurarak Soçi ve Astana gibi süreçler sayesinde hem Türkiye’yi kazanmış hem söz konusu toplantıların meşruiyetini güçlendirmiş hem de Suriye’de bazen tavizler verse bile kendi politikalarını kısmen de olsa uygulatabileceği yeni bir aktör bulmuş oldu.

Türkiye açısından bakıldığında hedefin, Suriye’de Beşşar Esad’ı devirerek bütünüyle Türkiye’nin politikaları doğrultusunda oluşturulacak hükümet ve anayasa hayalinin gelinen nokta itibarıyla salt Kuzey’de bir güvenli bölge oluşturma ve kriz öncesi adı sanı duyulmayan YPG’yi etkisiz hale getirme seviyelerine düşmesi oldukça hazin. Ancak yapacak bir şey yok. Baştan yanlış düğmelenen gömlek gibi, politikaların sonradan belirli bir raya oturtulması süreçleri bazen oldukça zorlu olabiliyor. Geçmişin hayaletleri, bazen insanın yakasını öyle kolay kolay bırakmayabiliyor.

Evet gelinen nokta, ABD’nin bölgeden çekilmesi sonrasında (ki bu çekilmenin aslında büyük ölçüde sembolik olduğunu ve YPG’ye yönelik desteğini bir şekilde sürdüreceğini görmemek imkansız) büyük ölçüde güvenlik bölgesi meselesi. Bir de geriye kalıyor İdlib.

Ancak bu konularda bile Türkiye’nin müttefiki olarak gördüğü ülkeleri ikna etme noktasında yaşanan acziyet oldukça dikkat çekici. Türkiye’deki medya tek merkezden kontrol edildiği için yaşanan fiyaskolar basına pek yansımıyor ama, ne Rusya ne de ABD, Türkiye’nin istediği gibi bir güvenli bölge inşa edilmesine şu ana kadar rıza göstermiş değil...

Yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız

14 Şub 2019 - 01:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.