Mazlumder’in İnsan Hakları Okulu’nda Fikret Başkaya’dan öğrencilere ‘radikal olun’ çağrısı

Mazlumder Ankara şube İnsan Hakları Okulunun 3. haftasını Emek ve Adalet Platformu üyesi sosyolog Alpkan Birelma’nın “Taşeron İlişkisinde İş Sağlığı ve Güvenliği” başlıklı dersi ve yazar Fikret Başkaya’nın “Geçmişten Günümüze İşçi Hareketleri” başlıklı dersi ile gerçekleştirdi.

Mazlumder Ankara Şube tarafından 4 hafta için düzenlenen “İnsan Hakları Bağlamında İşçi Hakları ve Emek Meselesi” başlıklı İnsan Hakları Okulu’nun 3. haftası da geride bırakıldı. Bugün gerçekleştirilen ilk derste Emek ve Adalet Platformu üyesi sosyolog Alpkan Birelma tarafından “Taşeron İlişkisinde İş Sağlığı ve Güvenliği” başlıklı bir ders verilirken, programın ikinci dersinde Paradigmanın İflası adlı kitabıyla da bilinen yazar Fikret Başkaya ise “Geçmişten Günümüze İşçi Hareketleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Taşeron ilişkisinin ne olduğu, ne maksatla gerçekleştirildiği hakkında bilgi vermekle derse başlayan Alpkan Birelma, “Taşeronlaştırma emeğin gücünü bölüp, parçalamayı hedefleyen bir politika örneğidir” ifadelerini kullandı. İşçilerin haklarını elde etmek için bir nevi ‘emeğin örgütlü gücü’ anlamındaki sendikalaşmanın önemini vurgulayan Birelma, “Toplu iş sözleşmeli işçi sayısında düşüş, iş davalarında ise ciddi bir artış var.” ifadelerini kullandı. Birelma sunumunda, taşeronlaşma olgusunu “Taşeronlaşmanın anlamı; güvencesizlik, ödeme sorunları, tazminat alamamak, çok zor durumda bile patrondan izin alamamak, ikinci sınıf insan muamelesi görmek demektir” şeklinde özetledi.

İkinci dersin konuşmacısı olan sol düşüncenin önemli simalarından yazar Fikret Başkaya ise “Geçmişten Günümüze İşçi Hareketleri” konulu sunumuna kapitalizmin doğuşunu anlatarak başlarken, “Kapitalizm sadece sosyal kötülükler üretmiyor.Bir yandan doğanın kendini yenilemesini engelliyor” ifadelerini kullandı. Başkaya, “akla, mantığa, sağduyuya aykırı bir düzen” olarak tanımladığı kapitalizmin hiçbir etik kaygı beslemediğini vurguladı. Hiçbir ülkede hiçbir rejimin bu saatten sonra işsizliği engelleyemeyeceğini dile getiren Başkaya, “Teknik ve teknolojik alanda meydana gelen her ilerleme işsizliği artırdığı gibi patronun iktidarını da artırmaktadır.” şeklinde konuştu.

Yüzeysel tartışma ve yöntemlerle mevcut sorunlara gerçekçi bir çözüm bulunamayacağını belirten Başkaya, katılımcılara “radikal” bir tavır benimseme çağrısında bulunurken, radikal tavrın ise meseleyi kökten ele alan ve bütüncül bir biçimde çözen bir tavır olduğunu belirtti.

Gelen bir soru üzerine AKP tecrübesini yorumlayan Başkaya bir grubun eziyet çekmiş olmasının zalim olmayacağı anlamına gelmediğini belirtirken, “Unutulmamalıdır ki; Roma’da en büyük köle düşmanları libertuslar, yani azad edilmiş kölelerdir” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Okulu bir sonraki hafta Özgür Yazarlar Birliği ve Sakarya Dayanışma Derneği üyesi Kadrican Mendi’nin “İş Cinayetlerinin Siyasal Bağlamı'' ve Ankara İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. İlhami Güler’in “İş Cinayetleri: Ölüm Bu İşlerin Kaderi mi?” başlıklı dersleriyle devam edecek.

06 Ara 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.