OXFAM: Gazze'deki insani faciadan siyonistler sorumlu

Siyonist rejimin acımasız şiddet eylemleri, Gazze halkının yaşam koşullarını zorluyor.

Siyonist rejimin acımasız şiddet eylemleri, Gazze halkının yaşam koşullarını zorluyor.

Uluslararası kurum, kuruluş ve yetkililer defalarca yayınladıkları bildiriler ve sergiledikleri tutumla bu savaşzede bölgenin felaket durumu ile ilgili endişelerini, Gazze bölgesinde devam eden ambargonun ölümcül sonuçlarını açıkladı.

Filistinli yetkililer Gazze ambargosunun kaldırılması için tüm çalışmaların devamına vurgu yaparak, uluslararası toplumun bu sorunun çözümü için bir çare düşünmediği taktirde çok yakın bir gelecekte bu bölgede sadece ekonomik sorunlar değil insani bir faciaya şahit olunacağını duyurdu.  

Bu bağlamda Yoksulluk, Açlık ve Adaletsizliğin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Yardım Fonu Oxfam, Siyonist rejimin Gazze şeridindeki insani facia ve krizden sorumlu olduğunu bildirdi.

Oxfam ayrıca Filistin halkına baskı uygulamakta Filistin özerk teşkilatın Siyonist rejim ile işbirliğini eleştirdi.

Çeşitli uluslararası kurumlar Gazze şeridine uygulanan ambargonun yoğunlaşması konusunda uyarıda bulunarak, Siyonist rejim tarafından uygulanan kısıtlamaları ve Filistin özerk teşkilat ile birlikte Mısır'ın bu siyasetlere paralel hareket etmelerinden dolayı bölgedeki sorunların yoğunlaştığını belirtiyor.

Gazze şeridinin dünyaya açılan tek kapı olan Mısır ile ortak sınırı Refah kapısı da sürekli Kahire yönetimi tarafından uygulanan kısıtlamalarla kapanıyor, hastaların geçişine izin verilmiyor. Bu arada Gazzelilerin kazdıkları tüneller de Mısır yönetimi ve Siyonist rejim tarafından sürekli imha ediliyor.

Böylece alt yapıları tamamen yıkılan bölge halkı kendi ihtiyaçlarını karşılamakta çaresiz kalıyor. Korsan rejim bölgeye inşaat malzemelerin girmesini bile engelleyerek böylece bölge halkının yıkılan evlerinin inşa edilmesini engelliyor.

Siyonist rejim, Gazze şeridi ve 10 yıldan beri uygulanan acımasız ambargo konusunun bir kenara itilmesine çalışarak, böylece bölgede gönül rahatlığı ile zalimane siyasetlerine devam etmeye çalışıyor.

Irkçı sahte rejim Filistinlilere baskıları arttırarak onları kendi yayılmacı siyasetleri karşısında teslim olmaya ve dünya kamuoyuna da kendi siyasetlerini kabul ettirmeye çalışıyor. Fakat dünya toplumunun Gazze halkına verdiği destek, Siyonist rejimin bu bağlamda hüsrana uğradığını gösteriyor.

Uluslararası kurumlar Siyonist rejimi, Gazze ambargosu ve insani krizden sorumlu biliyor. Gazze şeridinde uygulanan ambargo, insan haklarının açıkça ihlalidir. Korsan rejim 2007 yılından itibaren Gazze şeridi ambargosunu yoğunlaştırarak, yakıt ve temel ihtiyaç maddelerin bölgeye girişine izin vermiyor.

Birçok batılı medya kurumu ve çevresi de Siyonist rejimin destekçileri olan kendi hükümetlerinin izinden giderek, burada yaşanan derin insani faciayı dünyaya yansıtmıyorlar. Gazze'de son yıllarda yüzlerce Filistinli, sağlık hizmetlerin kısıtlanması, alt yapı sağlık merkezlerinin imha edilmesi, ilaçların bölgeye girmesine yapılan engellemelerin, yakıt ve diğer insani ihtiyaçların olmaması nedeni ile hayatlarını kaybetmiştir.

Filistinli yetkililer, Gazze şeridine uygulanan ambargoyu kaldırma çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, eğer bu sorunun çözümlenmesi bağlamında uluslararası toplum Siyonist rejime baskı uygulamazsa, yakın bir gelecekte sadece yoğun ekonomik sorunlar değil, büyük bir insani faciaya da şahit olunacağını belirtiyor.

09 Ağu 2017 - 00:00 - Filistin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.