Karadavi: “88 yaşındayım; bu zamana kadar asla zalim yöneticileri sevmedim”

Dünya Müslüman Âlimler Birliği başkanı Şeyh Yusuf El-Karadavi, Sisi döneminin zulüm ve fesat devri olduğunu ifade etti ve “Kim ki zulüm ve fesada sebep olur, artık onun için Allah’ın emri kesindir” diyerek Fecr Suresi’nin 11-14. ayetlerini okudu.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Dünya Müslüman Âlimler Birliği başkanı Şeyh Yusuf El-Karadavi, Sisi döneminin zulüm ve fesat devri olduğunu ifade etti ve “Kim ki zulüm ve fesada sebep olur, artık onun için Allah’ın emri kesindir” diyerek Fecr Suresi’nin 11-14. ayetlerini okudu: “Onlar ülkelerinde azgınlık ettiler. Oralarda kötülüğü çoğalttılar. Bu yüzden Rabbin onların üstüne azap yağdırdı. Çünkü Rabbin, gerçekten gözetlemektedir.” (Fecr:11-14)

Şeyh Karadavi Pazartesi akşamı “El-Cezire Mubaşir Kanalı”nda yaptığı konuşmada, kendisinin 88 yaşında olduğunu, artık dünyadan bir şey istemediğini, yalnızca Mısır’ın özgürleşmesinin ve İslam ülkelerine öncülük etmesinin tek isteği olduğunu ifade etti.

Karadavi zalim yöneticileri asla sevmediğini ve desteklemediğini, Katar’ın ise hak olduğunu düşünerek yanında yer aldığını ifade etti.

Karadavi kendisini öldürmekle tehdit eden Yahudilerin, söylediklerini yerine getirmelerini ve Allah yolunda şehit edilmeyi çok istediğini ifade etti.

“Yıllarca İslam ümmeti için hareket etmiş olan Mısır’ın İslam ümmetinden uzak bir tavra bürünmesi olanaksızdır. Mısır’ın ümmetin sorunlarından kendini soyutlaması büyük bir kriz demektir. Bu ne İslam anlayışına ne de Araplığına uygun değildir. İslam ümmeti şu an kendisini uyandıracak bir hareket bekliyor. Bu noktada âlimlere ümmeti uyandırma ve onları Kur’an’a, Sünnete ve Sahabe’ye yöneltme hususunda büyük görev düşüyor” dedi.

Mısır’ın 60 yıl demokrasiye hasret kaldığını ifade eden Karadavi, halkın bu hakkını geri almasının hemen ardından Sisi’nin gelerek, Mısır halkının elinden neyi var neyi yoksa her şeyi aldığını ifade etti.

Sınır kapılarının kapatılmasıyla ilgili olarak “Bu Mısır’ın Müslümanlığına yakışmayan bir davranış… Eğer Arap ve Müslümanlarsa tüm Mısırlıların bir an önce sınır kapısının açtırılması için harekete geçmeleri gerekiyor” dedi.

Hamas’ın Mısır’ın ateşkes girişimlerine ret cevabı vermesi hususunda Karadavi şunları söyledi: “Böyle bir görev Mısır’a mı düştü? Mısır Hamas’ı da İhvanı Müslimin’i de terörist olmakla suçladı. Aynı zamanda İsrail’i övgü yağmuruna tuttu. Anlaşma sağlamak için İsrail Dışişleri Bakanı’na gitti.

Şimdi kim Mısır’ın tarafsız olduğunu iddia ediyor? Mısır tarafını belli etmiş durumda… Hamas’ın ve diğer Filistinli grupların ateşkes girişimlerini reddetmek hakları… Eğer Mısır doğru bir arabulucu olmak istiyorsa her şeyden önce Mısırlıların meşru cumhurbaşkanı olarak seçtikleri Muhammed Mursi’yi geri getirmeleri gerekmektedir.

Mısır’ın siyasetinin ve iktisadının asker tarafından yürütüldüğü mevcut durumu sürdürmesine imkân yoktur. Mısır ordusu adeta bir “Makarna üreticisi” gibi davranıyor. Tabi böyle enteresan işlerle meşgul olup silah ya da savunma üretmeyen Mısır ordusu karşısında İsrail yönetimi mutlu oluyor.”

Mısır’daki tutuklu İhvan üyelerine seslenen Karadavi şunları söyledi: “Doğru yolda olan sizsiniz, bu yüzden zafer kazanan da siz olacaksınız. Çünkü batıl yok olmaya mahkûmdur.” Ayrıca Karadavi Mısır’daki tutuklular için her zaman dua ettiğini de ifade etti.

Arap yöneticilere hitaben konuşan Karadavi şunları söyledi: “Allah’a karşı bu ümmetten yana sorumluluğunuz var. Sahip olduğunuz milyarlarca paradan ve mal varlığınızdan dolayı Allah’a hesap vereceksiniz.”

Karadavi binlerce Mısırlının öldürülmesi için milyarlarını harcayan Arap yöneticilere hitaben “Allah’a dönün! Hepiniz ömrünüzün son dönemlerinde, ölümle burun burunasınız. Allah’tan korkun ve ona tövbe edin” dedi.

Gazze halkı için de şunları söyledi: “Zafer kazananların kendileri olduğundan emin olmalılar. Allah muhakkak ki onlarla beraberdir. Onları destekleyecek ve onları koruyacaktır. Çünkü onlar dünyadan vazgeçmiş olan ve yalnızca Allah’ın rızasını önceleyen mücahitler… Bu yüzden Allah bu kimselere zafer nasip edecek ve düşmanlarını da rezil edecektir.”

22 Tem 2014 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.