Erdoğan 19 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek: “Devletin başıyım, yetkimi kullanırım”

Cumhurbaşkanı olarak Anayasa’daki yetkilerini sonuna kadar kullanacağını söyleyen Erdoğan, “Bu tür toplantılar belli aralıklarla olabilir. Bu tür bir araya gelişimiz kimseyi rahatsız etmesin” diye konuştu

Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce “farklı bir cumhurbaşkanı” profili çizeceğini, Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğini ve yürütmeyle ilgili konularda çalışacağını açıklayarak halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanının bunları yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’na 19 Ocak’ta başkanlık yapacağını açıkladı.

Erdoğan, Bakanlar Kurulu’na 5 Ocak’ta başkanlık yapacağını açıklayan İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile bu konuda Cumhurbaşkanı ile kendisinin arasına kimsenin girmemesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında polemiğe neden olan Bakanlar Kurulu’na ne zaman başkanlık yapacağı konusunda noktayı koydu. Erdoğan, Davutoğlu ile konuyu görüştüğünü vurgulayarak, bu konudaki eleştirilere “Burası, böyle rastgele bir kasaba devleti değildir. Cumhurbaşkanı üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın. Cumhurbaşkanı, bu devletin başıdır. Bu devletin başı olarak da yetkisini kullanır. Bizim Bakanlar Kurulumuz da bu şekilde, belli aralıklarla olabilir. Bu tür bir araya gelişimiz kimseyi rahatsız etmesin” yanıtını verdi.

Erdoğan, dün Türk-İş’e yaptığı ziyaretin ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

‘Beştepe’ vurgusu

Cumhurbaşkanının yetkilerinin Anayasa ile belirlendiğini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak, seçimler öncesinde şu ifadeyi ben sıkça kullanmışımdır; ‘Anayasanın vermiş olduğu yetkiler ne ise bu yetkileri sonuna kadar kullanırım’. Devir teslimden bu yana eylül, ekim, kasım, aralık; 4 ay geçti ve şimdi ocak ayına giriyoruz. Bu konularda da 2014’ü ve 2015 ile geleceği... Bir Cumhurbaşkanı olarak, Bakanlar Kurulu’na -Anayasa’nın hükmü- ‘Başkanlık eder, gerekli görüldüğü hallerde toplar’, bu hükümdür. Ve Sayın Başbakan’la da bu konuyu görüştük. Binali Bey’in böyle bir tarih verip vermediği konusunda, kendisi, ‘Ben böyle bir tarih vermedim’ diyor, ama biz Sayın Başbakan’la da konuyu görüşerek ayın 19’unda ben Bakanlar Kurulu’nu Beştepe’de (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) toplayacağım. Ve orada, Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edeceğim. Bunun dışındaki şeylerde de Cumhurbaşkanı üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın. Cumhurbaşkanı, bu devletin başıdır. Bu devletin başı olarak da yetkisini kullanır. Ama Cumhurbaşkanı’na birileri vesayet kurmaya kalkarsa, hatırlarsanız yine seçim öncesi ben, ‘alışılmış bir cumhurbaşkanı olamayacağımı’ da söylemiştim, dolayısıyla böyle vesayetlerle hareket eden birisi de değilim. Tam aksine, hükümetiyle uyum içerisinde olan, hükümetine güç katmaya çalışan... Bizim Bakanlar Kurulumuz da bu şekilde, belli aralıklarla olabilir, zaman zaman olur. Bu tür bir araya gelişimiz kimseyi rahatsız etmesin.”

‘Gayet güzel olacak’

Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nu toplamasının rahatsızlık vesilesi değil, “nasıl adımlar atılabilir”i konuşma olduğunu belirterek, “Hükümetle, Beştepe’nin veya Cumhurbaşkanı’nın kopuk olması, bize farklı bakışlar sergileyenleri sevindirebilir. Biz onları sevindirmeye pek niyetli değiliz. Gayet güzel bir çalışma olacağı inancındayım” dedi.

Yıldırım, Erdoğan’ın 5 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’nu toplayacağını söylemişti. Davutoğlu ise, “Cumhurbaşkanımızla beni ilgilendiren konular sadece cumhurbaşkanımızın zatı tarafından ve benim tarafımdan açıklanır. Dolayısıyla 5 Ocak’ta böyle bir toplantı yok. Sayın Binali Yıldırım’ı eleştirmek için söylemiyorum ama bu sadece bizim karar vereceğimiz bir husustur. Bu toplantı olabilir ama istisnai bir mahiyette ve gerekli görüldüğü zaman olur, daha önce örnekleri olduğu gibi” demişti.

En çok Özal toplamıştı

Erdoğan’dan önceki cumhurbaşkanları Abdullah Gül ile Ahmet Necdet Sezer, Bakanlar Kurulu’na hiç başkanlık etmedi. Özal ise Bakanlar Kurulu’na başkanlık eden cumhurbaşkanlarındandı. Özal 7 Ağustos 1990’da, 8 Ağustos 1991’de Çankaya Köşkü’nde Bakanlar Kurulu’nu topladı. Özal’ın başkanlık yaptığı en ilginç toplantılardan birisi ise Başbakanlık’a Körfez Savaşı ile ilgili görüşlerini aktarmak üzere geldiği 12 Ocak 1991’de yapılan Bakanlar Kurulu toplantısıydı. O dönemde Başbakan Yıldırım Akbulut ile Türkiye’nin savaşa girmesi konusunda görüş ayrılığı bulunan Özal, bakanları ikna etmek için Başbakanlık’a gelmişti. Özal, gazetecilerin, “Tehlikeli bir durum mu var, siz de geldiniz” sorusuna “Yok, hayır” yanıtını verdi. Özal, savaşın başlamasından birkaç gün sonra Bakanlar Kurulu’nu bu kez Çankaya Köşkü’nde topladı.

Özal hükümeti bir kez de, Şırnak’ta büyük olayların yaşandığı 1992’de Diyarbakır’da olağanüstü MGK ve Bakanlar Kurulu için topladı. Bu dönemde Başbakan, Süleyman Demirel’di. Özal, 27 Ağustos 1992’de önce Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Subay Gazinosu’nda MGK’ya, ardından da Bakanlar Kurulu’na başkanlık etti. Özal’ın DYP-SHP koalisyonunda katıldığı ikinci Bakanlar Kurulu toplantısı Nevruz öncesi 4 Mart 1993’de yapıldı.

Demirel, bir kez topladı

Demirel Cumhurbaşkanlığı’na sadece bir kez Bakanlar Kurulu’na jest olarak başkanlık etti. Ecevit, 16 Mayıs 1993-16 Mayıs 2000 arasında görev yapan Demirel’i Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etmesi için davet etti. Demirel, Ecevit’e veda ziyaretinde bulunduktan sonra 35 dakika da kurula başkanlık etti.

30 Ara 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.