Atasoy Müftüoğlu'nun 'Hakikat Bilincinin Kaybı' kitabı Sebilürreşad dergisinde analiz edildi

Atasoy Müftüoğlu'nun kaleme aldığı 'Hakikat Bilincinin Kaybı' kitabı, Sebilürreşad dergisinin Ekim 2017 özel sayısında analiz edilerek, tanıtıldı. Derginin Ekim Özel Sayısı 4 dile çevrildi.

Haber albümü için resme tıklayın

İslami Analiz/Haber Merkezi

Üstad Atasoy Müftüoğlu'nun kaleme aldığı 'Hakikat Bilincinin Kaybı' kitabı, Sebilürreşad dergisinin Ekim 2017 özel sayısında analiz edildi. Derginin Ekim Özel Sayısı 4 dile çevrildi.

Mehmet Akif Ersoy ve Eşref Edip'in vesilesiyle 1900'lü yılların başında yayın hayatına başlayan Sebilürreşad, Fatih Bayhan öncülüğünde yolculuğuna devam ediyor.

Kültür - Sanat sayfasını Cevat Akkanat'ın hazırladığı Sebilürreşad dergisinin Ekim 2017 özel sayısında Kürşat Gürsoy’un kaleme aldığı yazı şu şekilde:

HAKİKAT BİLİNCİNİN KAYBI

Hamasetten uzak, samimi, içerik ve nitelik üretmeye çalışan, en önemlisi de ettiği her cümleden öncelikle kendini sorumlu hisseden Atasoy Müftüoğlu’nun Firak adlı eseri ile başlayan yolculuğu 31. durağına ulaştı: Mahya yayınlarından çıkan Hakikat Bilincinin Kaybı, 17 deneme ve 207 sayfadan oluşuyor.

Atasoy Müftüoğlu’nun, Dünya’nın ve İslam ümmetinin nabzını tutan, İslam ümmetine ayna tutup kendisi ile yüzleşmeye zorlayan çilesi/derdi, kitabın her satırında kendisini ele veriyor. Tüm insanlığı/ümmeti mümkün olduğunca hakkaniyetli analizleri ile bilinçlendirmeye,  kendi gerçekleri ile yüzleşmeye, bir hesaplaşmaya davet ediyor. Yaptığı okumaları ve yazdığı yazıları; kendi ifadesiyle, ansiklopedik, akademik bilgiler biriktirmek üzere değil, tahakküm üreten, dokunulmaz kılınan, mutlaklaştırılan, modern/seküler/liberal /demokratik ontolojiyle/epistemolojiyle hesaplaşabilecek bir bilince/üretkenliğe katkı sağlamak üzere okuyor/yazıyor.

Yazarın önceki kitapları gibi bu kitabı da; büyük bir yükü sırtlanmış, zamana şahitliği ve sorumluluğu ile İslam ümmetine giden yolu aydınlatacak bilinç kıvılcımlarını yakmaya çalışan bir dert sahibinin kelimelerini içeriyor.

Sembolik varoluş ile gerçek varoluşun nitelikleri, negatif bağımlılıklar ve basiret tutulmaları, yaşanan bilinç erozyonları, ortak İslâmî duyuşları kaybetmek, ontolojik bunalımı aşmak, romantizm merkezli olmaktan çıkmak, hakikat bilincinin kaybı, vb. gibi birbirinden ilginç ve önemli konular üzerinde kalem oynatan Müftüoğlu, “İstisnai Bilinçsizlikler” başlıklı yazısında, “Modern-seküler zamanlarda, İslâm dünyası toplumları maruz kaldıkları çok yönlü seküler/liberal saldırı, işgal ve istilalar sebebiyle İslami anlamda iman-amel-eylem bütünlüğünü temsil iradesini bütünüyle kaybettiler.” tespitini yapar. (s. 71)

Bundan kurtuluşun reçetesi bellidir: “İslami şahsiyetimizi yeniden kazanmak istiyorsak, her şeyden önce, modern-kapitalist seküler uygarlığın dayattığı ön kabullerle ilgili zihinsel-kültürel bir direniş başlatabiliriz. Direniş ancak, varoluşun, hayatın bütün boyutlarını içeren, temsil eden, hiçbir parçalanmaya izin vermeyen, İslâmî bütünlüğün dili ile harekete geçirilebilir.” (s. 72)

Atasoy Müftüoğlu, “Şizofrenik Parçalanmalar ve Uzlaşmalar” başlıklı yazısında da İslam dünyası toplumlarının akli ilimleri, felsefeyi, içtihadı iptal ettiğini, bu yüzden asırlar boyu süren bir zihin tahribatı yaşadığını belirtir. Bu tahribatın gerçek müsebbibi negatif iç dinamiklerdir. Bu edilgen durumdan kurtuluş için şu bir tek cümleye yaslanmak bile yetecektir: “Bir bilinç savaşını gündeme kazandırdığımızda, umuttan söz etmeye başlayabiliriz.” (s. 167)

Hakikat Bilincinin Kaybı, bir ikaz kitabı; bir tamirat çalışması. Fakat üzerimizde etkisi olması için, yazarın tespit ettiği kimi olumsuzluklardan ve bunlar üzerine yaptığı tahlillerden ders alıp, bize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor. Bunu yaparsak, hakikat bilincine vasıl olacağız.

21 Eki 2017 - 00:00 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.