Rapor: Çevrimiçi oyun bağımlılığı beyne nasıl zarar veriyor?

Son zamanlardaki araştırmalar, ABD'de 55 milyondan fazla çevrimiçi konsol oyuncusu olduğunu bildirmektedir. Veri ölçüm şirketi Nielsen'e göre, 162 milyon insan (ABD nüfusunun yaklaşık yarısı), evde bir video oyun konsoluyla birlikte yaşamaktadır.

Sosyal oyun, mobil oyun ve çok oyunculu oyun oynamalarını içeren internetten veya çevrimiçi oyun oynama, son yıllarda muazzam bir şekilde büyüyerek, sadece ABD'de milyarlarca dolarlık gelir elde etmiştir. Son zamanlardaki araştırmalar, ABD'de 55 milyondan fazla çevrimiçi konsol oyuncusu olduğunu bildirmektedir. Veri ölçüm şirketi Nielsen'e göre, 162 milyon insan (ABD nüfusunun yaklaşık yarısı), evde bir video oyun konsoluyla birlikte yaşamaktadır.

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği (Radiological Society of North America / RSNA) yıllık toplantısında sunulan yeni bir araştırmaya göre, çevrimiçi oyun bağımlısı erkek ve kadınların beyinlerinde yapısal ve işlevsel farklılıklar bulunmuştur.

İnternet kullanımı, birçok genç erişkinin günlük hayatının ayrılmaz bir parçası ve internet kullanımı üzerinde kontrol kaybı, çeşitli olumsuz etkilere yol açabilmektedir. İnternet oyun oynama bozukluğu, hem ergenler hem de genç yetişkinler arasında dünya çapında büyük bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. İnternet oyun oynama bozukluğu, diğer ilgi alanlarının dışlanarak zorlayıcı bir şekilde online oyunların oynanmasıyla karakterize edilen bir durumdur. Bu bozukluğa sahip bireyler okulda, işte veya ilişkilerde çoğunlukla ciddi olumsuz etkiler yaşayabilirler. Ayrıca oyun oynamadıklarında yoksunluk belirtileri gösterirler.

İnternet oyun oynama bozukluğunun erkekler arasında daha yaygın olduğunu gösteren bazı bulgular bulunsa da, erkek ve kadınların beyinlerinin yapı ve işlevlerindeki farklılıklar üzerine çok az araştırma bulunmaktadır. Bahsedilen araştırma 32 erkek ve 23 kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, internet oyun oynama bozukluğuna sahip erkek ve kadınlar arasındaki temel farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Bozukluğa sahip erkeklerin beyin fonksiyonlarında değişiklikler görülmüştür. Özellikle, dürtü kontrolünde önemli olan, beynin Prefrontal lobunun bir alanında (superior frontal gyrus) erkeklerin beyin aktivitesi daha düşük bulunmuştur. Kadınlarda ise bu beyin değişiklikleri görülmemiştir.

Araştırmanın başyazarı SUN, “Bulgularımız, internet oyun oynama bozukluğuna sahip erkeklerde serebral aktivitedeki değişikliklerin gözlemlendiğini, ancak kadınlarda görülmediğini ve erkeklerde superior frontal gyrus alt beyin aktivitesinin daha yüksek dürtüsellik ile ilişkili olabileceğini gösterdi” demiştir.

Çalışmadaki bu ve diğer farklılıklar, internet oyun oynama bozukluğunun kadın ve erkeklerde cinsiyete özgü beyin fonksiyonu kalıpları ile etkileşime girebileceğini göstermektedir. SUN “Erkekler, kadınlarla kıyaslandığında erkeklerin dürtü kontrolünde daha düşük oldukları görülmektedir. Bu nedenle erkeklerde patolojik internet kullanımı eğilimi daha yüksektir.” açıklamasında bulunmuştur.

Bununla birlikte, beyin görüntülemedeki fonksiyonel ve yapısal farklılıkların oyun oynama bağımlılığı ile mi geliştiği, yoksa beyinde bu duruma öncülük eden bir yapı olarak mı bulunduğu belirsizliğini korumaktadır. Araştırmacılar gelecekteki araştırmaların, internet oyun oynama bozukluğunun gelişimiyle ilgili beyin duyarlılık faktörlerini tanımlamak için fonksiyonel MRI kullanmaya odaklanması gerektiğini ifade etmişlerdir.

08 Ara 2018 - 01:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.