İşte İsrail'in ‘8200’ adlı istihbarat biriminin görevi: Arap Baharı, Mısır, Gazze ve Mezhepçilik (Özel Haber)

Haaretz Gazetesi Muhammed Mursi’nin Mısır’da cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Amerika ve İsrail’in Mısır’ı gözlemlemek için istihbarat anlamında koordine çalışmalarını güçlendirdiklerini, Amerika İstihbarat Dairesi (NSA) ve işgal ordusuna bağlı Askeri İstihbarat Şubesi Birimi olan ‘8200 İstihbarat

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Haaretz Gazetesi Muhammed Mursi’nin Mısır’da cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Amerika ve İsrail’in Mısır’ı gözlemlemek için istihbarat anlamında koordine çalışmalarını güçlendirdiklerini, Amerika İstihbarat Dairesi (NSA) ve işgal ordusuna bağlı Askeri İstihbarat Şubesi Birimi olan ‘8200 İstihbarat Birimi’ arasında bu dönemde karşılıklı yardımlaşma olduğunu beyan etti.

Söz konusu birliktelik Barak Obama’nın Mısır’daki stratejik sorunlarla ilgili, özellikle de Sina’daki ‘terörist’ gruplarla ilgili gözlem yapılması ve bilgi edinilmesi hedefiyle talimat vermesinden sonra oluştu. Bu hususla ilgili ayrıntılarda gizli bilgiler var ve söz konusu bilgiler Nisan 2013 yılına dönüyor. Haaretz Gazetesinde, Nisan 2013’te hazırlanmış olan ve Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’yle ilgili gizli bilgiler içeren belgelerin Muhammed Mursi döneminde yazıldığı ifade edildi. Söz konusu belgeler Edward Snowden’ın ortağı olan ve çeşitli gizli belgeler yayımlayan Amerikalı gazeteci Gleen Greenwald tarafından “Intercept” sitesinde yayınlandı.

Sızdırılan bu belgelerde yayımlanan bilgilere göre Amerika-İsrail İstihbaratlarının üzerinde durdukları konuların başında İran Nükleer Programı yer alıyor. İsrail Askeri İstihbaratı’na bağlı ‘8200 Birimi’ özellikle teknolojik açıdan kaydettikleri gelişme ve sanal savaşlardaki başarılarıyla tanınmış bir birim… Tanınmışlığı sebebiyle söz konusu birime sanal saldırı ve savunma yapma amacıyla binlerce kişi katılıyor.

Defence News” sitesinin bildirdiğine göre İsrail 2003 yılından beri binlerce lise öğrencisinin bu birime katılarak eğitim almasını sağladı. Birimden sızan bilgilere göre burada eğitim görenler Siyonist düşüncenin dünya çapında yaygınlaşması, kültürel ve düşünsel anlamda kabul görmesi, ahlaki-insani-inançsal konuların değerini yitirmesi gibi hedeflerle çalışan elektronik bir ordu oluşturdular. Bu anlamda bazı sosyal paylaşım siteleri, forumlar ya da internet siteleri bir çalışma alanına dönüştüler. Yine söz konusu birimle ilgili sızan bilgilere göre burada yetişenler Arap Baharını yöneten muhalifleri sanal savaş için eğitme rolünü de üstlendiler. Diğer yanda binlerce kişi mezhebi ve dini fitneyi körüklemek, tanınmış kişileri karalamak ve yalan haber yaymak için özel olarak çalışma yürüttüler.

Bazı aşırı grupların varlığına dikkat çekmek ve çeşitli istihbarat çalışmaları yapmak suretiyle Arap devletlerdeki genel yaklaşımı İsrail’in menfaatine uygun gelecek şekilde düzenlemeye çalıştılar. Aslında söz konusu grupların şu anda hala iş başında olmaları ve herhangi bir tepkiyle karşılaşmamaları daha da ürkütüyor.

Diğer yanda İsrail Askeri İstihbarat Şubesi Eski Başkanı emekli General Uri Sagi İsrail’de böyle birimlerin var olduğunu itiraf etti. Sagi 8200 Biriminin dört çalışma esasına dayandığını ifade etti: Gözlem, dinleme, görüntüleme ve rahatsız etme… Bu işlemleri gerçekleştirmek gerçekten sağlam bir çalışmayı gerektiriyor. Diğer yandan söz konusu çalışmaları geliştirmek için teknolojik bir çabanın yürütüldüğü de ifade ediliyor.

Güvenlik kaynaklarından gelen bilgilere göre 8200 Birimi aynı zamanda insansız uçak teknolojisi de kullanıyor ve bu sayede Gazze’yi gözlemliyor. 8200 Birimi Gazze’deki önemli bölgeleri gözlemleyip dinleyebilecekleri takip cihazları hazırlıyor. Diğer yanda İsrail zaten, Gazze’deki direniş hareketlerinin çalışmalarını kontrol altına alabilmek ve telefon ve diğer iletişim hatlarını takibe alabileceği bir sistemi oluşturmak için çalışma yürütüyor. Bu bağlamda Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri İsrail Adalet Bakanı Livni’nin Mısır’la Hamas’ı yok etmek üzere anlaşma yaptıklarını söylediği ifadelerine yer verdi.

İsrail’de yayın yapan Kanal 2 Televizyonuna yaptığı konuşmada Livni, Mısırlılara ve Hamas’tan dolayı sorun yaşamak istemeyen herkese Hamas’ı engelleme yolunda çalıştıklarını ve Hamas’a karşı sağlam bir şekilde karşı koymak gerektiğini ifade etti.

11 Ağu 2014 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.