Anadolu Üniversitesi’nin “Uluslararası İlişkiler” kitabında Hamas ve Hizbullah terörist olarak tanımlanıyor

Gazzede yaşanan soykırım yüreklerimizi acıtırken Anadolu Üniversitesinin kitaplarında gençlere Siyonist İsrailin değil de Hamas ve Hizbullahın terör örgütü olarak nitelendirilmesi bu yarayı daha da derinleştirdi.

İslami Analiz/Haber Merkezi

Milli Gazete’de Fatih Yedier imzasıyla yayınlanan haberde Anadolu Üniversitesi’nin 1. sınıflara okuttuğu "Uluslararası İlişkilere Giriş” kitabında Hamas ve Hizbullah’ın terörist ve şiddet yanlısı örgütler olarak tanıtıldığı belirtiliyor.

Milli Gazete'nin haberi şu şekilde:

Anadolu Üniversitesi bir skandala daha imza attı. Üniversitenin 1.sınıflara okuttuğu “Uluslararası İlişkilere Giriş” kitabında yer alan bilgiler, bu kadar da olmaz dedirtecek cinsten. Avrupa Birliği, Hamas ve Hizbullah’ı terör örgütleri listesine alırken, Anadolu Üniversitesi’nin AB’den daha hızlı davrandığı ortaya çıktı. Söz konusu kitapta, Hamas ve Hizbullah öğrencilere uluslararası terör örgütü olarak tanıtılırken, adeta Siyonist İsrail propagandası yapılıyor.

HAMAS VE HİZBULLAH GENÇLERE TERÖRİST OLARAK TANITILIYOR

Anadolu Üniversitesi’nde okuyan Uluslararası ilişkiler öğrencilerine Hamas ve Hizbullah’ın terörist örgüt olduğu ve şiddete başvurmaktan çekinmeyeceği anlatılıyor. Kitapta direniş grupları adeta İsrail ağzıyla karalanıyor. Bu tür bilgilerle yetişen bir gencin Türk dış politikasına nasıl yön vereceğini gelin siz düşünün. AB’den daha önce Hamas ve Hizbullah’ı terör örgütü listesine alan Anadolu Üniversitesi’nin bu tutumunun nedeni bilinmiyor.

‘ŞİDDET YANLISI VE TERÖR ÖRGÜT’

Kitabın 10.sayfasında, “Uluslararası terörist örgütler ve özellikle Orta Doğu bölgesinde, son yılda güç kazanmış, devlet altı hareket eden ama hem şiddet, hem siyasi parti, hem ordu, hem yardım örgütü olma gibi çok boyutlu faaliyet gösteren örgütler. Bu ikinci tip içine, Hamas ve Hizbullah gibi örgütler girmektedir. Bu örgütler şiddet uygulamaktan çekinmiyorlar, hatta şiddet bu örgütlerin tanımlayıcı öğelerinin ve hareket tarzlarının başında geliyor” ifadelerinin yer alması Siyonist ağzı gözler önüne seriyor.

KULLANILAN ÜSLUP İSRAİL AĞZI

Hamas ve Hizbullah’ın terörist olarak damgalandığı kitabın 93 ve 139. Sayfalarında yer alan ‘Yaşamın içinden’ bölümlerinde de alenen Yahudi propagandası yapılmış. İsrail’in Filistin’de ABD’nin ve AB’nin tüm dünyada işlediği cinayetlerin bir tanesinden bile bahsedilmediği kitapta, bol bol Yahudilerin çektiği eziyetlerden, bahsediliyor. Farklı kitaplardan yapılan alıntılarla da Yahudilerin yaşadıkları olumsuzluklar pekiştiriliyor. Tüm bunlara bakıldığında akıllara bu kitapları Yahudiler mi hazırlıyor sorusu geliyor.

Anadolu Üniversitesi tarafından öğrencilere okutulan “Uluslararası İlişkilere Giriş” kitabı skandal ifadelerle dolu. Siyonistler tarafından gasp edilen Filistin topraklarını savunan Hamas ve Hizbullah, kitabın içeriğinde verilen bilgilerle öğrencilere terör örgütü olarak lanse ediliyor. Avrupa Birliği (AB) ve ABD Hamas ve Hizbullah gibi örgütleri terörist listesine alırken, Anadolu Üniversitesinin dağıttığı kitapların içeriğinde de terör örgütü olarak lanse edilmesi vatandaşın yüreğini yaralıyor.

HAMAS VE HİZBULLAH GÖZ ARDI EDİLMEYECEK BİR TERÖR ÖRGÜTÜ

Kitabın 10.sayfasından yer alan bilgilerde: “Uluslararası terörist örgütler ve özellikle Orta Doğu bölgesinde, son on yılda güç kazanmış, devlet altı hareket eden ama hem şiddet, hem siyasi parti, hem ordu, hem de yardım örgütü olma gibi çok boyutlu faaliyet gösteren örgütler. Bu ikinci tip içine, Hamas ve Hizbullah gibi örgütler girmektedir.” Denilerek direnişçiler açıkça terörist olarak damgalanıyor. Cümlenin devamında “Bu örgütler, Orta Doğu bölgesinde son on yılda yaşana değişimlerle giderek güç kazandılar. İsrail-Filistin sorununda Hamas. Lübnan’da Hizbullah, bazen bu bölgelerdeki bazı devletlerden daha güçlü hareket edebildiler ve siyasi alanın içinde yerini aldılar. Artık hem Hamas, hem de Hizbullah, Orta Doğu’nun geleceğinin şekillenmesinde göz ardı edilemeyecek aktörlerdir.” İfadeleri yer alıyor.

ŞİDDET UYGULAMAKTAN ÇEKİNMİYORLAR’MIŞ

Hamas ve Hizbullah uluslararası terör örgütü olarak lanse edildikten sonra  “Hamas ve Hizbullah gibi örgütler şiddet uygulamaktan çekinmiyorlar, hatta şiddet bu örgütlerin tanımlayıcı öğelerinin ve hareket tarzlarının başında geliyor. Ancak bu örgütlere sadece terör örgütü olarak yaklaşamıyoruz çünkü bu örgütler aynı zamanda siyasi parti olarak, yardım örgütü olarak, özgürlük hareketi olarak, vb. Çok boyutlu bir yapıda hareket ediyorlar.” Deniliyor.

PKK İLE AYNI KEFEYE KONULUYOR

Devamında “Bu tür aktörlerin uluslararası ilişkilerde giderek çoğalacakları ve önem kazanacaklarını beklemek yanlış olmaz.  Bu örgütlerin yanı sıra, başta El Kaide olmak üzere, ülkemizde PKK, şiddet yoluyla etki yaratan terörist örgütlerdendir. Bu örgütler 11 Eylül 2001 yılında Amerika’ya yapılan terör saldırısıyla, son on yılın uluslararası ilişkilerine damgalarını vurdular. Terör, uluslararası ilişkilerin önemli bir konusu haline geldi. Terör üzerine çalışmalar arttı, yaygınlaştı sistematikleşti.  Terör nasıl anlaşılmalı; teröre karşı nasıl mücadele edilmeli; vb. Sorular, uluslararası ilişkiler içinde bir çalışma alanı haline geldi.” Değerlendirmesi yapılıyor.

ALENEN İSRAİL PROPAGANDASI

Kitabın 93 ve 139. Sayfalarında yer alan ‘Yaşamın içinden’ bölümünde de alenen Yahudi propagandası yapılmış. İsrail’in Filistin’de ABD’nin ve AB’nin tüm dünyada işlediği cinayetlerden bir satırın bile bahsedilmediği kitapta, bol bol Yahudilerin çektiği eziyetlerden, bahsediliyor. Farklı kitaplardan yapılan alıntılarla da Yahudilerin yaşadıkları olumsuzluklardan dem vurulmuş.

24 Eki 2014 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.