Fehim Taştekin IŞİD’in Libya’daki örgütlenmesini ve Mısır’ın bölgeye saldırısını kaleme aldı: “Şu IŞİD ne kullanışlı bir bela!”

Radikal yazarı Fehim Taştekin’in bugünkü yazısının konusu yine IŞİD’ti. Taştekin IŞİD’in Libya’da gerçekleştirdiği örgütlenmesini ve Mısır’ın Libya’ya yaptığı hava saldırılarından bahsettiği yazısında, “IŞİD’in yaşattığı dehşet üzerinden gemisini yürüten çok ama bu örgüte karşı gerçek bir strateji y

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Radikal yazarı Fehim Taştekin bugünkü yazısında IŞİD’in Libya’da gerçekleştirdiği örgütlenmeyi ve 21 Kıpti Mısır vatandaşının öldürülmesinin ardından Mısır’ın Libya’daki IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırılarını kaleme aldı. Taştekin, “Şu IŞİD ne kullanışlı bir bela!” başlıklı yazısında “IŞİD’in yaşattığı dehşet üzerinden gemisini yürüten çok ama bu örgüte karşı gerçek bir strateji ya da bu örgütün yararlandığı iktidar boşluğunu gidermek için rakip grupları uzlaştırmaya yönelik samimi çabalar ortaya koyan yok. NATO, Libya’yı iyi kötü bir arada tutan Kaddafi’yi ortadan kaldırdıktan sonra bu ülkeyi kolları ve ayakları kırılmış vaziyette bıraktı. Silahlı isyan ve havadan dış müdahale başarısızlığa mahkûm bir komploydu; sonrasında başlatılan geçiş süreci de çıkar savaşlarına kurban edildi. Şimdi de akıllarına ilk gelen şey IŞİD gibi ucubeleri yaratan ve toplumları parçalayan askeri müdahale. Diyalog ve uzlaşıya sahici yatırım yine yok.” ifadelerini kulla

IŞİD’in Libya’da Mısırlı 21 Kıpti’yi öldürdüğüne dair video şovu, epey zamandır çatışan Libyalı taraflardan birinin ötekini bertaraf etmek için dillendirdiği askeri müdahale tartışmasını alevlendirdi. Mısır’ın misilleme olarak IŞİD’in Derne’deki mevzilerine saldırmasına verilen tepkiler Libya’nın nereye sürüklendiğini de gösteriyor. Ortada gerçekten IŞİD ve onu var eden koşulları ortadan kaldırmaya yönelik ciddi bir niyet, işbirliği ya da eylem planı yok. IŞİD üzerinden herkes kendi ajandasını nasıl ilerleteceğine bakıyor.

Malum Libya, Muammer Kaddafi’yi deviren NATO müdahalesinin ardından paramparça. Batı ve Körfez ülkelerinin tanıdığı Tobruk’taki hükümet ile Türkiye’nin arka çıktığı Trablus’taki hükümet birbirine galebe çalmaya çalışırken IŞİD kendi ayakları için yer açtı. IŞİD önce Derne’de Kaidecileri defedip emirliğini ilan etti, ardından Kaddafi’nin memleketi Sirte’ye uzandı. Son bilgiler IŞİD’in Nufaliya kasabasını emirliğine kattığı ve Sirte’de iki radyo ve bir televizyon kanalını ele geçirdiği yönünde.

Tobruk hükümeti ve onlara kalkan olan Onur Operasyonu Güçleri Komutanı General Halife Hafter aylardır ‘terörist’ olarak nitelediği Trablus’taki hükümet ve milis gücü Libya Şafağı’nı Kaide ve IŞİD’le aynı kefeye koydurmaya çalışıyor. IŞİD’in son saldırısının etkisiyle bu konsept tutarsa Tobruk cenahının uluslararası müdahaleyle rakiplerini bastırması kolaylaşacak. Bu konseptin dış finansörleri Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan. Üç ülkenin Müslüman Kardeşler’e karşı düşmanlıkları Libya sahnesinde de karşılık buluyor.

Şimdi Tobruk merkezli hükümetin Başbakanı Abdullah el Sini ile Hafter, IŞİD’e karşı olası bir müdahalenin Trablus ve Bingazi’deki İslamcıları da temizlemeyen bir operasyona dönüşmesini ümit ediyor. Tobruk kanadının en şiddetli destekçisi BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid el Nahyan da ittifakın niyetini gizlemiyor: “Saldırı Libya'daki meşru hükümeti desteklemek gerekliliğini ortaya koydu.”

İHVAN KENDİ AYAĞINA SIKIYOR

Buna karşı Trablus’ta İslamcıların hakim olduğu Milli Genel Kongre ve Ömer el Hasi hükümetinden bu oyunu bozacak bir hamle var mı? Tam tersi İslamcı kanat, Hafter’in dümenine su taşıyan bir yaklaşım içinde. Arap isyanlarıyla birlikte Mısır’dan Libya’ya kadar iktidar şansını bulmuş Müslüman Kardeşler’e kaybettiren trajedi de bu: Diyalog ve hoşgörüyü ülkenin meşru siyasi aktörlerinden esirgerken İslam adına ötekini yok etmeye ayarlanmış örgütlere pek müşfikler.

Trablus cenahı, Bingazi’yi kontrol eden Ensar el Şeria ve IŞİD ile çok fazla sorunları yokmuş gibi davranıyor. Halbuki çatışma içinde olmasalar da Ensar el Şeria ile siyasi programları farklı. IŞİD ise hepsinin düşmanı. Hatta IŞİD’in gözünde Ömer el Hasi de en az Hafter kadar ‘mürted’. Kaide ile bağlantılı olduğu söylenen Ensar el Şeria da çözüldüğü yerlerde Müslüman Kardeşler’e değil IŞİD’e meylediyor.

Hal bu iken Müslüman Kardeşler’in siyasi kolu Adalet ve İnşa Partisi, Milli Genel Kongre ve Hasi hükümeti Mısır’ın IŞİD’i bombalamasını ülkenin egemenliğinin ihlali sayarak tepki gösteriyor. Sanki şu an sahip oldukları koltuklara ülkenin egemenliğini paçavraya çeviren NATO müdahalesi sayesinde oturmamış gibi. MGK Sözcüsü Ömer Humeydan “Mısır’ın Derne’ye saldırısını şiddetle kınıyoruz” diye çıkışmış. Adalet ve İnşa Partisi lideri Muhammed Sovan, “Libya’nın egemenliğinin ihlal edilmesini kınıyoruz” demiş. Hasi de saldırıda üçü çocuk 6 sivilin öldüğünü hatırlatmış.

Bu durumda Kahire yönetimine “Madem ülkenin egemenliğinden sen sorumlusun o halde işi bize bırakma, IŞİD’i sen hallet” deme hakkı doğmaz mı? Bu tepkiler nedeniyle ‘Müslüman Kardeşler Libya’ya mı, IŞİD’e mı kalkan oluyor’ sorusu gündeme gelmez mi? Ki Tobruk’un emrindeki Hava Kuvvetleri Komutanı Sakr Coruşi, saldırının Libya tarafı ile koordine edildiğini söylüyor. ‘Hava saldırısı IŞİD’e karşı çözüm değil’ itirazı yapılacaksa başka. Tabi bu durumda çözümün ne olduğunu da söylemeleri gerekiyor.

Mısır’daki Müslüman Kardeşler’in tepkisi de Libya’dakilerle paralel. Muhammed Mursi taraftarlarının oluşturduğu Darbeyi Ret İttifakı, Mısır'ı “Kendi toprakları dışında bir maceraya karışma” diye uyarmış. Bu uyarıyı yapanların Mısır nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Kıptilere de “Üzgünüz, katliamı kınıyoruz” demekten başka söyleyecek sözleri olmalı.

Bu tepkilerle kendi ayağına sıkan Müslüman Kardeşler, Hafter’in arzuladığı çerçeveye kendiliğinden otururken darbe nedeniyle meşruiyeti sorgulanan Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi de IŞİD’i vurarak hem ülke içindeki otoritesini parlatıyor hem bölgesel aktör olma şansına uzanıyor. Uzun yıllar sonra ilk kez Mısır silahlı kuvvetleri ülke dışında operasyona girişiyor. Saldırı, ele geçirilen pilotu yakılan Ürdün’ün yaptığı gibi strateji değil öfke yatıştırma taktiği olarak görülse de uzun vadeli bir yönelimin işaret fişeği de sayılabilir. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, 24 adet Rafale jeti satışını öngören 5.2 milyar euroluk anlaşma için Kahire’deydi. Jetler teslim edildiğinde Sisi’nin bölgesel liderlik hevesleri kendisini daha da hissettirebilir.

Başlıkta ‘Şu IŞİD ne kullanışlı bir bela!’ dedik ya bu babda bir iki şeyi not edelim:

IŞİD saldırı ile Rafale anlaşmasının etrafında dönen ‘hak ihlallerinin ayyuka çıktığı ülkeye silah satılmaması gerektiği’ yönündeki tartışmayı da gömmüş oldu.

Yine IŞİD 21 Kıpti’yi öldürürken “Roma’yı da fethedeceğiz” tehdidiyle eski sömürge gücü İtalya’yı da olası uluslararası müdahale için kışkırtmış oldu. Sanırım önümüzdeki günlerde Libya’ya müdahale için uluslararası koalisyon kurma çabalarına tanık olacağız. Ki İtalya Savunma Bakanı, diplomatik çabalar sonuç vermezse Roma’nın askeri harekâta 5 bin askerle katkı vereceğini kaydetti. AB ile ABD de ortak eylem planını tartışmaya hazırlanıyor.

Özetle;

- IŞİD sayesinde Tobruk hükümeti Trablus’taki rakibini karşı uluslararası toplumu harekete geçirme fırsatını yakalıyor.

- IŞİD sayesinde Fransa satmakta zorlandığı 5.2 milyar dolarlık silahı Sisi’ye veriyor.

- IŞİD sayesinde Sisi bölgesel liderliğe doğru siftah yapıyor.

- IŞİD sayesinde İtalya gibi eski sömürgeci güçlere iş düşüyor.

Yani IŞİD’in yaşattığı dehşet üzerinden gemisini yürüten çok ama bu örgüte karşı gerçek bir strateji ya da bu örgütün yararlandığı iktidar boşluğunu gidermek için rakip grupları uzlaştırmaya yönelik samimi çabalar ortaya koyan yok. NATO, Libya’yı iyi kötü bir arada tutan Kaddafi’yi ortadan kaldırdıktan sonra bu ülkeyi kolları ve ayakları kırılmış vaziyette bıraktı. Silahlı isyan ve havadan dış müdahale başarısızlığa mahkûm bir komploydu; sonrasında başlatılan geçiş süreci de çıkar savaşlarına kurban edildi. Şimdi de akıllarına ilk gelen şey IŞİD gibi ucubeleri yaratan ve toplumları parçalayan askeri müdahale. Diyalog ve uzlaşıya sahici yatırım yine yok.

17 Şub 2015 - 00:00 - Afrika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.