Salih Turhan: Fetih işgal değildir, fetih imar etmek ve zulmün önüne geçmektir

AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, fethin işgal değil imar etmek ve zulmün önüne geçmek demek olduğunu söyledi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Anadolu Gençlik Derneği Balıkesir şubesinde Mekke’nin Fethi programında konuşan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, “Biz, İstanbul’un Fethini Diyarbakır’ın Fethinden, Diyarbakır’ın Fethini Kudüs’ün Fethinden, Kudüs’ün Fethini Mekke’nin Fethinden ayırmıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu gece miladi olarak yeni bir yıla gireceğimizi söyleyen Turhan, “Suriye’de iç savaş 8 yıldır devam ediyor. Filistin toprakları 100 yılı aşkındır işgal altında ve o topraklarda 70 yıldır işgalci İsrail.  Yemen’de acımasız bir iç savaş devam ediyor, sadece bombalar değil açlık ve salgınlarda binlerce çocuğun ölüm nedeni. Libya’da sular durulmuş değil. Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik baskılar devam ediyor. Nijerya’dan Somali’ye Müslümanların yaşadığı birçok Afrika ülkesinde çatışmalar nedeniyle kırsal alanlar boşalmış, yüz binlerce insan toplama kamplarında yaşıyor” dedi.

“Emperyalist güçler tüm bunlar olurken hem kendi ülkelerinde hem de sömürdükleri birçok ülkede insanları farklı şekillerde uyutup uyuşturarak kitleleri duyarsızlaştırıyorlar ve hakikati örtbas ediyorlar” diyen Turhan, “Kitlesel göz boyamanın enstrümanlarından biri de hazırlıkları günler öncesinden başlayan yılbaşı gecesi eğlenceleridir. Biz yılbaşı gecesi eğlencesi adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inanıyoruz. Fetihlerle elde edilmiş bu topraklarda 300 yıldır İslam’a, kimliğimize, değerlerimize karşı yürütülen bir savaşın olduğunun, bir kültür savaşının olduğunun farkındayız. 300 yıldır bu toprakların çocuklarına ‘insan insanın kurdudur’  diyen Batı’nın ürettiği paradigmalar sistemli bir şekilde medeniyet olarak dayatılmaya çalışıldı. Tertemiz zihinlere yaptıkları yüklemelerle bireyselliği ön plana çıkarttılar, aile hızla çözüldü, hedonist ve konformist bir nesil oluştu. Rasyonellikten, reel politikten bahsettiler, her şeyin merkezine mülkiyeti-serveti koyan bir nesil oluştu.” şeklinde konuştu.

Turhan şöyle devam etti: “Gelişen kitle iletişim araçlarıyla yılın 365 günü 7/ 24 kablolu, kablosuz televizyonlardan, her türlü ekrandan, internet ağından yeni neslin üzerine her türlü kokuşmuşluğu boşaltıyorlar.İşte bu gece, binlerce gencimizin kanına girecekler. Belki ilk defa bir gencimizin alkolle ya da bir başka kötülükle buluşmasını sağlayacaklar.”

Mekke’nin Fethi’ni anlatırken unutmamamız gereken bir diğer şehir de Kudüs’tür” diyen Turhan, “Kudüs tarih boyunca birkaç kez Batılıların eline geçmiştir. Onlar Kudüs’e geldiklerinde her seferinde Müslümanları, hatta kendi mezheplerinden ya da kendi ırklarından olmayan insanları katletmişlerdir. Ancak Müslümanlar her seferinde Kudüs’ü fethettikten sonra onların hepsini affetmiştir. Çünkü İslam, esenlik demek, barış demek, sulh demek, selam demektir. İşte bizim dinimiz İslam, Müslüman olsun ya da olmasın bütün insanlığa huzuru ve barışı getirebilecek yegâne nizamdır. İslam haricindeki tüm arayışlar insanlığın duvara toslamasıdır. İslam haricindeki her nizamın insanlığa verebileceği kaostur, kandır, gözyaşıdır” diyerek İslam dininin güzelliklerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Fethin 1388.yıl dönümünde olduğumuzu hatırlatan Turhan, “Fetih, kalplerin ve kapıların tevhide açılmasıdır. Fetih, bütün sahte ilahlara ‘la ilahe’ demektir. Fetih,  kula kulağa hayır diyerek zalim diktatörlere, zulüm getiren ideolojilere ‘hayır’ diyerek yürekleri âlemlerin rabbiyle buluşturmaktır. Fetih izzet ve şerefle bütün insanları tanıştırma mücahedesidir. Bu kutlu gayede karşısına çıkanlarla en güzel şekilde mücahede etmektir. Allah’ın bir ismi de Fettah’tır. O, mazluma yardım elini uzatan, kullarının her türlü güçlük ve sıkıntılarını gideren ve kolaylaştırandır. Fettah, Hakk’a yönelen insanların kalbini imana açan, bütün zorlukları ortadan kaldıran, her işinde üstün gelen, kudretiyle kullarına fetihler nasip eden, fethin kapılarını Müslümanlara açan demektir.” ifadelerini kullandı.

Turhan şöyle konuştu: “Fetih işgal değildir. İşgal; sömürmek, talan etmek, köleleştirmek, tahakküm etmek, zenginlik kaynaklarına hâkim olmak için yapılır, fethin gayesi ise; imar etmektir, zulmün önüne geçmektir, zayıfların mallarını ve haklarını teminat altına almaktır, insanları kendi inançlarını ve hayatlarını belirleme noktasında özgür iradeleriyle baş başa bırakmaktır. Fetihle işgal arasındaki farkı görmek için daha yaşadığımız dönemde Bosna’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Filistin’de, Irak’ta, Arakan’da, Eritre’de, Moro’da yaşananlara bakmak yeterli olacaktır”

“Irkçı emperyalizmin tertiplediği işgallerde birkaç dakikada binlerce insanın öldüğüne dikkat çeken Turhan, “Hiroşima’da, Nagazaki’de olanlar unutulmuş değildir. Bosna’da ki soy kırım unutulmuş değildir. Cezayir’deki soykırım unutulmuş değildir. Irak’ta öldürülen bir buçuk milyon insan unutulmuş değildir. Günümüzde yaşanan gelişmelere değindik. Çünkü günümüzde yaşananları iyi analiz edemezsek Mekke’nin Fethi’ni anlamamız mümkün olmaz” diyen Turhan, fetihten çıkarılacak dersleri şöyle sıraladı:

-Müslümanlar antlaşmalara riayet ederler ve ahitleşmelerini bozmazlar

-Müslümanlar en zor şartlarda bile mutlaka Allah’ın yardımının geleceğine inanırlar.

-Müslümanlar sabırlı ve fedakâr olmalıdırlar.

-Müslümanlar izzetlerini ancak cihada sarılarak korurlar

-İslam insana değil kötülüğe karşıdır.

-Fethin gayesi ganimet değil yürekleri kazanmaktır.

-Emaneti ehline vermek gerekir.

-Zafer sarhoşluğu ile asıl gayeyi unutmamalıyız.

-İslam toplumunun diri tutulup yaşatılmasında kadınlar da sorumludur ve Müslümanların emirinin kadınlardan da bu konuda söz alması gerekir.

-Açık bir şuur ve feraset sahibi olmak çok önemlidir.   

-İnanmak zaferi beraberinde getirir.

-Müslümanlar tüm yeryüzünden sorumludurlar.

-Kararlı olmak ve net bir duruş sergilemek zorundayız.

-Tevazu vazgeçilmezimizdir.

-Sadakat ve vefa kardeşliğimizin gereğidir” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

01 Oca 2019 - 01:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.