İsrail'den Golan'ı ilhak etmek için sinsi plan

İsrail, Ocak 2014 ve Aralık 2013'te devreye soktuğu Golan'ı ilhak stratejisine hız verdi. İlk plan, Golan'daki 30 bin metre kare Suriye toprağının zirai kullanıma açılmasını öngörüyor. İkinci plan ise Golan'ın güneyindeki 400 kilometre karelik alanda bulunan gaz yataklarının işletilmesini hedefliyor

Gazze'yi yakıp yıkan İsrail, şimdi de gözlerini 1967'den beri işgal altında tuttuğu Suriye toprağı olan Golan bölgesinin yer altı ve yer üstü kaynaklarına dikti. Suriye'deki Nusra Cephesi ve diğer muhalif grupların önceki gün Birleşmiş Milletler (BM) Ateşkes Gözlem Misyonu'nda (UNDOF) görev yapan 44 Fijili askeri kaçırması ve 72 askeri de kuşatmasını fırsat bilen İsrail, Ocak 2014 ve Aralık 2013'te devreye soktuğu Golan'ı topraklarına katma stratejisine hız verdi. Ocak 2014'te kabul edilen ilk plan, Golan'daki 30 bin metre kare Suriye toprağının tarımsal kullanıma açılmasını öngörüyor.

750 YENİ ÇİFTLİK

Al-Marsad isimli insan hakları grubunun raporunda planın, 'İsrail hükümeti tarafından sağlanacak 180 milyon dolarlık yatırımla gelecek dört yıl içerisinde tarımsal eğitim, sulama sistemlerinin iyileştirilmesi, kara mayınlarının temizlenmesi ve 750 çiftlik mülkünün kurulmasını' içerdiği bilgisine yer veriliyor.

Raporda ayrıca 'Bölgenin tarihi ve politik çevresi göz önünde bulundurulduğunda, bu tarımsal genişleme yalnızca işgal altında bulunan Golan Tepeleri'ndeki Yahudi yerleşimcilere avantaj sağlarken, ilerde Suriyeli yerlileri daha çok ötekileştirecek' şeklinde bir uyarı da yer alıyor.

BM'NİN VARLIĞI ENGEL

İsrail'in Aralık 2013'te hazırladığı plan ise, Golan'ın güneyindeki 400 kilometre karelik alanda bulunan gaz yataklarının işletilmesini hedefliyor. 'Genie Energy' adlı Amerikan-İsrail şirketinin yürüttüğü projenin başında, Irak işgalinin mimarlarından ABD eski Başkanı George W. Bush'un yardımcısı Dick Cheney bulunuyor. İsrail Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı tarafından hazırlanan projenin Golan'daki BM varlığı nedeniyle aksadığı kaydediliyor.

ON YILLARDIR AYNI PROJE

Golan'daki Suriyeli yerli halkın haklarını savunan Al-Marsad grubu, yayımladığı kapsamlı raporda, 'Bu hareket uluslararası hukuk kurallarını çiğnemektir ve bu yüzden kanun dışıdır' dedi. Al Marsad grubu aktivistlerinden Ömer İbrahim ise bu durumun yeni olmadığının altını çizdi. İbrahim, 'On yıllardır ilhak stratejisi izleyen İsrail, Golanlı Suriyeliler ile Suriye'nin diğer bölgelerindeki yerliler arasındaki bütün kültürel, politik ve tarihi bağı koparmak için uğraştı. Onun yerine Siyonist İsrail'i ve kurumlarını bölgede hakim kılmayı amaçlıyor" dedi.

Zaman ayarlı etnik temizlik

Arapça yayın yapan "Arabs48" adlı sitedeki bir rapora göre, 1970'lerden sonra Golan'a 21 bin İsrailli yerleşimci yerleştirildi. Bunlar sadece Yahudilerin yaşadığı 33 kolonide hayatlarına devam ediyor. Yaklaşık 6 bin 700 İsrailli yerleşimciye ev sahipliği yapan Katzrin yerleşkesi, İsrail'in işgalinden sonra sürülmüş yerli halka ev sahipliği yapan tarihi Suriye köyü Kisrin'e ait topraklar üzerine kurulmuş. Al-Marsad adlı yerel insan hakları örgütüne göre de, İsrail 1967'de toprakları işgal ettiğinde 131 binden fazla Suriyeli Golan'dan çıkarıldı. İsrail Golan'ı 1981'de resmen ilhak ettiğini ilan etse de BM işgalin uluslararası hukuka aykırı olduğunu duyurdu.

BM'de alarm

Suriyeli muhalif güçlerin 44 BM askerini kaçırmasının dünyada uyandırdığı yankı sürerken El Nusra'ya bağlı güçler, Fijili 44 BM askerini güvenliklerini sağlamak ve onları çatışma bölgesinden uzak tutmak için alıkoyduklarını açıkladı. BM de askerlerin güvende ve sağlık durumlarının iyi olduğunu duyurdu. BM'nin açıklamasına göre, 72 Filipinli askerden oluşan bir başka BM Ateşkes Gözlem Misyonu (UNDOF) birliği ise bölgedeki Suriyeli muhalifler tarafından kuşatıldı ancak sağlık durumları iyi. Avusturya, Japonya ve Hırvatistan, Suriye'deki çatışmaların yoğunlaşması üzerine bölgeye gönderdikleri askerleri geri çekmişti. BM barış gücü askerleri, daha önce de 2013 yılı Mart ve Mayıs aylarında silahlı gruplar tarafından alıkonulmuş, daha sonra güvenli şekilde serbest bırakılmışlardı.

Sömürge siyaseti

Golan'da bulunan Suriyelilerin, okumak için ya Suriye'nin işgal altında bulunmayan bölgelerine uzun ve zorlu bir yolculuk ya da anti-Arap ırkçılığıyla meşhur İsrail üniversitelerine kayıt yaptırmaları gerekiyor. 2011 Mart tarihinden bu yana Suriye'deki vahşet arttığı için Şam'da veya başka yerlerde okumak daha da zorlaştı. İsrailli yetkililer Suriye'de okumayı seçen öğrenciler üzerindeki kısıtlamaları sıklaştırdı. Ailelerini görmek üzere yılda en fazla bir kez geri dönmelerine izin veriliyor. Önceden her yıl yüzlerce öğrenci Şam'a okumak için giderken şimdi bu rakam gözle görülür derecede azaldı.

UNDOF NEDİR!

BM'ye bağlı UNDOF, resmen savaş halinde olan İsrail ve Suriye arasındaki Kuvvetlerin Çekilme Anlaşması'nı izlemek üzere bölgede bulunuyor. Misyonda 31 Temmuz 2014 itibarıyla Fiji, İrlanda, Hindistan, Nepal, Hollanda ve Filipinler'den bin 223 barış gücü görevlisi bulunuyor. Avusturya, Japonya ve Hırvatistan, Suriye'deki çatışmaların yoğunlaşması üzerine UNDOF'a gönderdikleri askerleri geri çekmişti.

31 Ağu 2014 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.