Karamollaoğlu, Ekşi Sözlük'te soruları yanıtladı: İktidara gelseniz, Ak Parti gibi laikliğe sahip çıkar mısınız?

Saadet Partisi lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Ekşi Sözlük'ün konuğu oldu.

Karamollaoğlu, Ekşi Sözlük'te soruları yanıtladı: İktidara gelseniz, Ak Parti gibi laikliğe sahip çıkar mısınız?
Karamollaoğlu, Ekşi Sözlük'te soruları yanıtladı: İktidara gelseniz, Ak Parti gibi laikliğe sahip çıkar mısınız?
Video için play'e tıklayın

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Saadet Partisi lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Ekşi Sözlük'ün konuğu oldu.

Birçok konuda kendisine soru yöneltilen Karamollaoğlu'nun ifadelerinin bir kısmı şu şekilde:

Gayri müslim vatandaşlarımız neden size oy vermeliler?

Çünkü biz çok açık ve net olarak ifade ediyoruz ki biz kimsenin inancından dolayı bir ayrı tavır sergilemeyiz. Bu bizim inancımızın da bir temeli. Çünkü bizim inancımıza göre dinde zorlama yoktur.

Solcuların gönlünde taht kurmayı nasıl başardınız?

Zannediyorum adil olarak, özellikle de sosyal adalete vurgu yaparak. Aslında sosyalist anlayışı benimseyen gençlerin tamamına yakını sosyal adalet arayışından dolayı oradalar.

Seçim çalışmalarınız sırasında AKP'nin sağ görüşlü insanlara verdiği zararı ve oluşan ön yargıyı kırmak için çok yol katettiniz. Seçimlerden sonra bunu sürdürmek için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Aynı şekilde devam edeceğiz. Herkesi kucaklayacağız. Ön yargıyla hareket etmediğimiz müddetçe de bu kargaşanın ve kutuplaşmanın ortadan kalkacağını düşünüyoruz.

Diktatör Beşar Esed ile şehirleri yerle bir ettiği bir dönemde Şam'da poz verdiniz. Biz Müslümanlar o fotoğrafı gördüğümüzde yüreğimiz paramparça oldu. Aradan 6 yıl geçti. Peki siz pişman mısınız o karede yer aldığınızdan dolayı?

Biz Esad ile hiç tatil yapmadık. Esad'ı ziyaretimizde bu hadiseler meydana gelmeden önce oldu. Bu ziyarette biz problemleri masada çözmenin silahlı çatışmadan daha doğru olacağı kanaatindeyik. Bu kanaatimizi Esad'a da Türkiye hükûmetine de ilettik ama kimse bizim sözlerimizi dikkate almadı. Biz gittiğimiz zamanlarda henüz katliam ortada yoktu. O tarihten önce de hiçbir zaman irtibatımız olmadı. Bununda bilinmesinde fayda var. Ama bu arkadaşlar beraberce Türkiye'de de Suriye'de de tatil yaptılar.

Demirtaş'ı savunacak duruma nasıl geldiniz?

Demirtaş'ı savunmuyorum, ben hukukun üstünlüğünü savunuyorum. Bundan dolayı da bize karşı yöneltilen bir takım ithamları şu sorularla cevaplandırmayı tercih ettim:

1) Demirtaş cumhurbaşkanı adayı olabilmek için savcılıktan temiz belgesi aldı. Bunu kim verdi? İktidarın savcıları verdi.

2) Demirtaş'ın partisine 100 milyon lira civarında yardım verildi. Bunu kim verdi? Ak Parti'nin ileri gelenleri.

3) Son olarak Demirtaş'ın yurttaşlara hitap edebilmesi için TRT'yi hapishaneye kim gönderdi?

Eğer bunların cevabı hukuk böyle gerektiriyor ise bende o zaman hukuku gerçek manada uygulayın diyorum. Demirtaş için ya da başkası için değil. Hukukun gereği yerine gelsin. Bizim istediğimiz bu.

Erdoğan'ın yolunu açmak için (milli görüşçü olmadığı zannedilsin diye) Necmettin Erbakan ile aralarının bozulduğu söylentisi sizce ne kadar doğrudur?

Erdoğan, Milli Görüşçü değil. Olmadığını kendisi ifade etti. Gömleği çıkarttığım dedi.

Milli Görüşün üç tane prensibi vardır. Ahlak ve maneviyat, arkasından sanayileşme, üçüncüsü olarak da şahsiyetli dış politika.

Erdoğan bunların üçünü de terketti. Sanayileşme yerine kapitalizmi seçti. AB'yi dış politikanın merkezine oturtturdu. ABD'yi de stratejik müttefik ilan etti. Bunun neresi Milli Görüş ben anlayamadım. Gömleğini çıkardığını ifade ederek Milli Görüş prensiplerini terketti.

Ahlaki ve manevi değerler ise sadece lafta kaldı. Şu an da yolsuzluk, israf, faizin bir dünya gerçeği olarak kabul edilmesi sayabildiğiniz kadar birçok konuyu sayabiliriz.

Bedelli askerlik hakkında düşünceleriniz?

Uzun dönem askerlik artık pek gerekli değil. Biz herkesin bir ya da bir buçuk aylık bir süreyle kısa dönem askerlik yapması gerektiğine inanıyoruz. İnsanlarımız her hal u karda hazırlıklı olmalı.

Seçilirseniz kısa süre içerisinde ülkeyi düzlüğe çıkarabileceğinizi düşünüyor musunuz? Yapacağınız ilk şey ne olacak?

Bunun mümkün olduğu kanaatindeyim. Bu konuda ehil insanları bir araya getirerek çözüm arayacağız.

İktidara gelseniz, mevcut hükûmet gibi laikliğe sahip çıkar mısınız?

Ben bugüne kadar Fransız laikliği ile İngiliz sekülerliği arasında bir mukayese yaptım. Fransız laikliği din düşmanlığına varan bir yapıya sahip. İngiliz sekülerliği ise din ile barışık bir anlayşı içeriyor. Biz laiklik denilince İngiliz sekülerizm mantığını daha doğru buluyoruz. Laikliği de dine ya da dindarlığa baskı olmamak şeklinde algılıyoruz.

Adaleti nasıl sağlayacaksınız?

Adalet müessesesi kamil manada sağlam temellere oturtulamadan adaletin tesisi mümkün değil. Bunun için eski Anayasa Mahkemesi başkanları, üyeleri, Yargıtay başkan ve üyelerinden meydana gelen bir komisyon oluşturarak, adaleti sağlam temellere nasıl dayandırırızın çalışmasının yapılmasına ihtiyacımız var. Dışarıdan müdahale olmamalı ama içeride de bloklaşma olmamalı adalet mekanizmasında.

Ak Parti'nin iktidarı kaybetmesiyle ilgili endişelere ilişkin de ifadelerde bulunan Karamollaoğlu, "Ak Parti'nin iktidarı kaybetmesi Türkiye için endişe oluşturmaz. Özellikle inançlı kesimin, başörtüsü yasağının yeniden geleceğine ve imam hatiplerin kapatılacağına ilişkin bir endişesi var. Bunun kesinlikle doğru olmadığını ifade etmek istiyorum." dedi.

Ak Parti'yle yapılan görüşmelere ilişkin de konuşan Karamollaoğlu, "Ben Ak Parti'yle cumhurbaşkanlığı konusunda hiç kendi talebimde görüşmedim. Sadece uyum yasalarıyla ilgili fikirlerimi ilettim. Onlarda bana ittifak teklifi getirdiklerinde prensip olarak uygulamalar değişmeden beraber olmamızın imkanı olmadığını ifade ettim." sözlerini sarfetti.

İlgili programın tamamı şu şekilde:

http://

22 Haz 2018 - 00:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.