Taraf yazarı: Kürtler Müslüman olmasaydı başlarına ne gelecektiyse Ermenilere o oldu

Taraf yazarı Mücahit Bilici 1915 olayları hakkında kaleme aldığı yazıda Ermenilerin başına gelen şeyin Kürtler Müslüman olmasaydı başlarına gelecek şey olduğunu söyledi. Bilici “Ermeniler Müslüman olsaydı Kürtlerin başına gelenleri yaşarlardı. Ve Kürtler Müslüman olmasaydı, muhtemelen Ermenilerin ba

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Taraf yazarı Mücahit Bilici bugün gazetesinde 1915 olayları hakkında bir yazı kaleme aldı. 1915’te Ermenilerin başına gelenin eğer Müslüman olmasalardı Kürtlerine başına gelecek olan şey olduğunu söyleyen Bilici “ Ermeniler Müslüman olsaydı Kürtlerin başına gelenleri yaşarlardı. Ve Kürtler Müslüman olmasaydı , muhtemelen Ermenilerin başına gelenleri yaşardı.” dedi.

Bilici “Soykırımın İslam’da yeri yok tur ama Müslümanların tarihinde yeri çoktur. Katilin eşkâli şöyle bir şey olmalıydı: Katilin dini/ ideolojisi “ Müslüman milliyetçiliği ” idi. Bu katliam, Müslümanlar adına ve İslamiyet’in rağmına devletçe işlenmiş bir insanlık suçudur. Bu zulme zulüm demek İslam’ın gereğidir.” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı şu şekilde:

Belki on yıl kadar önceydi. Amerika’da emekli bir Ermeni akademisyenle sohbet ediyordum. Ermenilere yapılan şeyin bir zulüm olduğunu, Türk devletinin bunu inkârının bu gerçeği değiştirmeyeceğini ve Kürtlerin sözlü tarihinden görebildiğim kadarıyla Müslüman Türk ve Kürtlerin bu İslam’a aykırı zulmü irtikap ettiklerini söyledim. Ermeni muhatabımın tepkisi ilginçti. Şaşkınlığı gizlenemeyen bir takdir hissi içinde dönüp şunu söyledi: “ Sen zaten bizden birine benziyorsun. ” İçimden “ yazık ” dedim, “ ne kadar da zavallı bir tepki ”. Bu tepkiyi hiç unutmadım. Çünkü bu bir “milliyetçi”nin tepkisi ydi.

Şu veya bu sebeple kendisine düşman göregeldiği gruptan biri eğer onu anlıyor veya acısını paylaşıyorsa olsa olsa o kişi bizden biri olmalı diye düşünüyordu. Çünkü karşı gruptan insanın insaniyeti rahatsızlık veriyor du. Onlar vahşi barbarlardı. Ve insaniyeti ortaya çıkmış birisini düşman gruba ait saymak bir tür bilişsel çelişkiye sebep oluyordu. Karşı gruptakilerin insaniyetten nasipsizliklerini garanti altında tutmak için insaniyet emaresi gösterenleri , hemencecik o gruptan çıkartıp “biz”e dâhil etmek gerekiyordu. (Pek çok Ermeni’nin yine İslam’a aykırı bir şekilde ihtida etmekten başka kendilerine çıkış yolu bırakılmadığı için Müslümanlaştığı gerçeği bile bu milliyetçi tepki için yeterli bir mazeret olamazdı).

Peki, Ermeni katliamını kim yaptı? 99 yıl öncesine gitmek için tarihçi olmak gerekebilir. Tarihçi değilim. Tarihçinin nasıl gittiği de problemli. Ama yakın zamana bakarak da failler hakkında fikir sahibi olmak zor değil. Sadece şu soruyu sorarak cevaba varabiliriz: Bir zamanlar terörist sayılan PKK’liler dağa çıktı diye bütün Kürtleri yoketmekten bahseden askerler ve siviller gördük mü bu ülkede? Gördük.

Belki hiç sorulmamış ama sorulması gereken soruyu da soralım: Eğer Kürtler Müslüman olmasaydı, acaba eski devlet Kürt sorununu nasıl çözerdi? Din kardeşliği edebiyatından başka sermayesi olmayan dindarlar, akıllarına eşitlik ve demokrasi gibi temel haklar gelinceye kadar cevapsızlıklarını gizlemek için teneffüse çıkarlardı. Ama içinde bir kısım dindarın da olacağı ciddi bir kesim ise “ tecrübe” ile sabit bir yol bulurdu. Kürt’ten Müslümanlığı çıkartsan Ermeni’ye benzer bir şey çıkardı.

Ermeniler Müslüman olsaydı Kürtlerin başına gelenleri yaşarlardı. Ve Kürtler Müslüman olmasaydı , muhtemelen Ermenilerin başına gelenleri yaşardı.

Çünkü Ermeni “terör örgütleri” nin PKK’den çok bir farkı yoktu . Velev terörist bile olsa onunla hiç ilgisi olmayan yüzbinlerin köylerini yakmalar , insanları ölümüne tehcirlere zorlamalar hangi insafa, hangi adalete sığıyordu?

Eski devletin Müslüman Kürd’e yaptıklarını gören Gayrimüslim Ermeni’ye neler yapabileceğini çok iyi bilir. Onun için ortada bir insanlık suçu var. Suçun da özel veya tüzel failleri var. Ermeni katliamı “evet, insanlar telef oldu ” söyleminin ima ettiği gibi bir trafik kazası değildi .

Katliam, Müslümanların yaptığı bir şey idi ama İslam’dan kaynaklanan bir şey değildi. Soykırımın İslam’da yeri yok tur ama Müslümanların tarihinde yeri çoktur. Katilin eşkâli şöyle bir şey olmalıydı: Katilin dini/ ideolojisi “ Müslüman milliyetçiliği ” idi. Bu katliam, Müslümanlar adına ve İslamiyet’in rağmına devletçe işlenmiş bir insanlık suçudur. Bu zulme zulüm demek İslam’ın gereğidir. Müslüman milliyetçiliğinin Müslümanlara unutturduğu bir gerçeği hatırlayarak bitirelim: İslam’da adaletin Müslüman olup olmama ile bir ilgisi yoktur .

26 Nis 2014 - 00:00 - Türkiyegöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.