Milli Gazete yazarından çarpıcı bir Ortadoğu yazısı: Hamas’ı Suriye’den çıkarıp Körfez’in para babalarına kim teslim etti?

Milli Gazete yazarı Mustafa Kaya, Ak Parti’nin Ortadoğu politikasına dair önemli sorgulamalarda bulundu.

İslami Analiz/Haber Merkezi

Milli Gazete yazarı ve TV5 Programcısı Mustafa Kaya, Ahmet Taşgetiren özelinde eleştiriler getirdiği bugünkü yazısında Ak Parti’nin Ortadoğu politikasına dair önemli sorgulamalarda bulundu.

Ak Parti hükümetinin Hamas’ın Suriye’den çıkmasını sağlayarak onu Körfez’in para babalarının insafına terk ettiğini belirten Kaya, son aylarda gündeme gelen eğit-donat stratejisi ile ilgili de bunun Suriye’deki ateşe benzin dökmekle eş değer olduğunu ifade etti.

Ak Parti’nin” İsrail ile mücadele görüntüsü vermesine rağmen” İsrail’in OECD üyeliğini kabul ettiğini, iktidarı döneminde İsrail ile ticaret hacmini üçe katladığını hatırlatan Kaya, Mavi Marmara’dan sonra anlaşma şartlarından biri olarak Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılmasının masaya konulduğunu, ancak son savaşta bunun hiçbir karşılığı olmaksızın Gazze’nin yıkımının seyredildiğini belirtti.

Kaya, Mursi’yi yanlış yönlendirerek İhvan’ın elli yıl geri gitmesine sebep olanın da Ak Parti olduğunu savunduğu yazısında, müttefik olarak yola çıkılan Katar’ın Sisi’ye zeytin dalı uzatmasının dış politikadaki çıkmazlara bir örnek olduğunu söyledi.

Mustafa Kaya’nın yazısı şöyle:

90’lı yılların zor dönemlerinde kaleme aldığın yazılarınla tanıdım seni. Zihin dünyamızda önemli katkılarının olduğu bir gerçek. Sevdik seni. Hele dönüp dönüp okuduğumuz “Savunan Adam” yazın yok mu… Geçen gün kaleme aldığın yazının başlığı ise “İttifaklar” idi. Yazıyı okudum. Seni tanımasak neredeyse “İliştirilmiş gazeteci” sıfatını sana yakıştırmış olacaktık. Bu yazıyı öyle bir zamanda kaleme aldın ki, tam da “AK Parti’nin bir proje partisi” olduğuna dair açıklamalar ortalıkta serencam ediyor, herkes eteklerindeki taşları döküyordu.

Yoksa bu itirafların etkisi ortalığı sarmasın diye mi yaptın bunu Ahmet Abi?

Senin gibi vicdan sahibi, “Akil İnsan” olmadan önce de zaten “Akil” olan bir şahsiyet nasıl olur da bu noktaya gelir anlayamadım doğrusu.

Şimdi lütfen, aşağıdaki sorularımı sadece düşün. Senden cevap vermeni istemiyorum. Vicdanının bu sorulara cevabını kalemin yoluyla zaman içinde vereceğine inanıyorum.

İttifakını milletiyle yapmış bir hareketin, 28 Şubat gibi at izinin it izine karıştığı çetrefilli bir döneminde, senin bugün yere göğe sığdıramadığın iktidar sahipleri kimlerle ittifak yaptı Ahmet Abi?

Kim “Milli Görüş” hareketine ve onun liderine “Kumpas” kurdu?

 Ve o hareketin “Savunan Adam”ını o zor dönemlerinde kim yalnız bırakıp başkalarıyla iş tuttu?

Yazında Ebu Gureyb’de tecavüze uğrayan kadınları hatırlatıyorsun. Irak’ın paramparça edilmesi sürecinde kim işgalcilerle ittifak yapıp bu olanlara dolaylı da olsa ortak oldu Ahmet Abi?

“Yazımızı kışa çeviren” sahte baharlarla İslam dünyasını yerle bir edenlere kim destek verdi?

Bu memleketi Birinci Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılında aynen o dönemlerde olduğu gibi kim bu denli kuşattırıp, doğrudan namluların hedefi haline getirdi?

Kim, “Sıfır Sorun”dan sonra “Değerli Yalnızlık” safsatalarına inanmamızı istedi Ahmet Abi?

Büyük Ortadoğu Proje’sinin eşbaşkanı olduğunu çok matah bir şeymiş gibi miting meydanlarında kim haykırdı?

Kim, “Medeniyetler Arası İttifak”daki rolünün büyüsüne kapılıp,“Diyalog” tuzağına tepetaklak yuvarlanıverdi?

Bunca yıllık emeği, birikimi, isyanı “Biz toplumun gazını aldık” diyerek bir bağırsak gürültüsü mesabesine kim indirdi Ahmet Abi?

Faiz lobileriyle iş tutup sonra da “Gezi” planlayıcıları arasında bu lobiler var deyip, ki bunlar en çok bizim zamanımızda kazananlardı diye kim açıklamalar yaptı?

Bu açıklamalarına ve bunca yıla rağmen kimin 2015 bütçesinde 3-5 lobiye ödenecek faiz, 76 milyon için yapılacak yatırımların üzerinde öngörülmüştür Abi?

Bugün “Yalancı Peygamber, âlim müsveddesi, haşhaşiler” diye yeri göğü inlettiği yapıya karşı “Ne istediler de vermedik” diye kim açıklamalar yaptı Ahmet abi?

ABD’ye giderken Pensilvanya ile görüşecek misiniz sorusuna “Gökten ne yağdı da yer kabul etmedi” diyerek kim mukabelede bulundu?

Daha 2 yıl önce, Türkçe Olimpiyatları’nda “Biz, gurbette olup, şu vatan topraklarının hasreti içerisinde olanları aramızda görmek istiyoruz” diye kim konuşmalar irad etti?

Varsa devlet içinde paralel bir yapı elbette onunla hukuki zeminde mücadele edilmelidir, doğru. Ancak bu yapı ile mücadele edilirken acaba yolsuzluk iddialarının üzerini örtme gayretleri mi var Ahmet Abi?

Dün yaptığın yanlışı bugün de yapıyorsun abi. Biz dün “Ergenekon’da ABD karşıtı subaylar tutuklanıyor” dediğimizde bizi karşı kamplara itmiştiniz ya, kim dün Ergenekon’un savcısı iken birden bire bugün avukatı oluverdi abi?

Ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıp, kardeşim diye taltif ettiklerine daha sonra Batı’nın kayığına binip kim savaş açtı?

Düne kadar ülkemize yönelen terör tehdidinin dışarıdan destek aldığını söyleyip, bugün komşularında devam eden iç savaşa “Eğit, donat” stratejisi! ile kim ateşe benzin dökmeye devam ediyor, kim dünyanın 5’lisinin tuzaklarına düşüyor abi?

Hangi ülkenin sınır komşuları olan Irak’ta 1,5 milyon, Suriye’de 200 bin insan hayatını kaybetti? O ülkenin bu ölümlerde bir dahlinin olmadığını mı düşünüyorsun abi? Bu işgaller ve zulümler sonucu kim milyonlarca insanın yerinden yurdundan çıkarılmasının bir parçası oldu?

Kim Hamas’ın Suriye’den çıkması sürecinin planlayıcısı olup, onları Körfez’in kökü dışarıda para babalarının insafına terk etti Ahmet Abi?

Hangi ülke İsrail ile bu denli mücadele ediyor görüntüsü veriyor olmasına rağmen, veto etme hakkı varken, İsrail’in OECD üyeliğine onay verdi?

Kim İsrail ile olan ticaret hacmini iktidarı döneminde 3 kat arttırdı abi?

Hangi ülkenin 9 vatandaşı uluslararası sularda şehit edildikten sonra, anlaşma şartlarından biri Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması iken, kim Gazze’nin yerle bir edilmesini sadece seyretmek zorunda kaldı abi?

Kim “Biz direndik kazandık, siz de direnin” diyerek, Mısır’ın alınteri Mursi’sini yanlış yönlendirip, Ortadoğu’nun şuur haritası İhvan’ın 50 yıl geriye gitmesine sebep oldu?

Ha unutmadan söyleyeyim. Hani o parasına güvenip beraber yol aldığımız o körfez ülkesi var ya, mevcut Mısır yönetimine zeytin dalı uzatmış. Onlar da bizi yarı yolda bıraktı. Allah Allah ne tutarsız adamlar değil mi abi?

“Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela” diyorsun işte orada bittim Ahmet Abi. 

AB’yi tek medeniyet projesi olarak kabul edip, Türkiye tarihinde ilk defa AB Bakanlığı kurarak, bu milletin geçmişini, bugününü, geleceğini kim, daha yüzyıl önce canımıza, malımıza, namusumuza kasteden yamyamlara teslim etti Ahmet Abi?

Brüksel’in burnu havada aktörlerinin ve ABD’nin neoconlarının fırsat kolladığını söylüyorsun.

Merhum Yazıcıoğlu’nun ifadesiyle kim “Fillerle yatağa girdi” Abi?

İslam dünyasına diz çöktürülmüş, sen bunca yanlış işe imza atanlar diz çökerse, İslam dünyası diz çökmüş olur diyorsun. Sahi Ahmet Abi ciddi misin? Yazını sen tekrar okuma fırsatı buldun mu Abi?

Yoksa o yazıyı sen değil de, senden habersiz başka birisi mi yazdı?

Sen sen iken “Savunan Adam”ı yazdın, biz de seni baş tacı yaptık. Eğer geçtiğimiz günkü yazıyı sen kaleme aldıysan, ben de seni anlatan “Savrulan Adam”ı yazacağım.

26 Ara 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.