Davutoğlu: Meclis'te grubu bulunan tüm partilerin vekilleri ve il başkanları mal bildiriminde bulunacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Başbakanlık önünde yazar kasa atılan dönemden çok uzaktayız. Yolsuzlukla ilgili büyük mücadele verdik. Hesap verilebilir bir bütçe yaptık" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Başbakanlık önünde yazar kasa atılan dönemden çok uzaktayız. Yolsuzlukla ilgili büyük mücadele verdik. Hesap verilebilir bir bütçe yaptık" dedi. Başbakan Davutoğlu, Kamuda Şeffaflık Paketi'ni açıkladı. Pakette yer alan dikkat çekici maddelerden biri de Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanlarının bile TBMM'ye mal bildiriminde bulunması zorunluluğu. Ayrıca ulusal ve yerel yayın yapan müdürler de bu kapsama sokulacak. Mal bildiriminin yenilenme süresi de 5 yıldan 2 yıla inecek.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Yoksulluğa karşı büyük mücadele verdik. 2001'de Başbakanlık önünde yazar kasa atılan dönemden çok uzaktayız. Yolsuzlukla ilgili büyük mücadele verdik. Hesap verilebilir bir bütçe yaptık. Açıkladığımız paketler birbirinin bütünüdür. Hiçbir açıklamamız konjonktürel değildir. 12 yılda kamu yönetiminin şefaflığı konusunda büyük adımlar attık.

12 yıl içinde kamu kontrol kanunu çıkardık. Mali saydamlığı sağladık.

Bilgi edinme hakkı sağladık. Bugün her bir vatandaşımız bunu talep etmektedir. 1990'lı yıllarda devlet sırrı denilerek saklanan bilgiler bugün açıklanmaktadır.

Özgür bir basın için Avrupa'nın da takdir ettiği bir yasa çıkardık. Sayıştay kanununu çıkardık.

Kamu görevlileri etik kurulu oluşturuldu. İhalelerde kamu ihale kanunu çıkardık. Daha önce kapalı kapılar ardında yapılan ihaleler bugün TV'lerde canlı yayınlanıyor.

Kaçakçılık için kaçakçılıkla mücadele kanunu biz çıkardık.

Dernekler ve vakıflarla ilgili yasayı biz çıkardık. Bankacılık kanunu çıkardık.

Yolsuzlukla mücadele için şahsa verilen cezayı biz çıkardık. Elektronik ortamda sosyal sigortalar kanunu çıkarıldı. Yabancı yatırımcıların önü açıldı.

Kamu denetçiliği kurumuyla dünyada sadece demokratik ülkelerde olan bir kurumu vatandaşımızın hizmetine soktuk. Her konuda vatandaşımızın hesap sorma hakkı var.

Bu yasal düzenlemelere ek olarak e-devlet uygulamaları, vatandaş şikayetlerini izleyen BİMER kuruldu. Her şeyin kamuoyu önünde şeffafça sorgulanabildiği bir düzen hazırladık. Türkiye'de saydamlığın arttırılması stratejisini ortaya koyduk.

BM rüşveti suç sayma anlaşmasını imzaladık. Şeffaflık bir zihniyet meselesidir. G20 ülkeleri içerisinde ekonomimiz örnek gösterildi.

1990'larda dünya ülkelerinin ekonomileri büyürken Türkiye'ninki küçüldü. şimdi de ülkelerin ekonomileri küçülürken Türkiye'nin ekonomisi büyüdü.

Toplumun bize verdiği emaneti koruyacağız.

Pakette yer alan detaylar şöyle:

1- Siyasi partilerin milletvekili ve belediye başkanlarına yapılacak yardımlar kendi hesaplarına yatırılacak.

2- Elektronik ortamda herkes bunu görebilecek.

3- Siyasi partiler seçimden önce kaynaklarını ilan edecek.

4- Mal bildiriminde bulunulacak. Genel merkez çalışanları, İl, ilçe başkanları, ulusal, bölge yayın yapan müdürler.

5- Mal bildirimleri 2 yılda bire indirilecek.

6- Mal bildirimleri de şeffaf olacak.

7- Görevinden ayrılan kamu görevlileri 2 yıla kadar eski çalıştığı yerle iş yapamayacak. Üst düzey bürokratlar görevden ayrıldıktan sonra şirketlerde görev alamayacak.

8- İhbarda bulunan kamu görevlilerinin başka bir yerde çalışması ve 3 aylık ücretli izne çıkarılması. İhbarın asılsız çıkmaması koşuluyla görevlilere ödül verilecek.

9- Milletvekillerimizin değişik kanunlara dağıtılmış değişik hak ve yetkileri var. Bu hak ve yetkiler tek kanun çatısı altında olacak.

TBMM'nin saygınlığına yakışacak şekilde, milletvekilleri için daha önce 4 partinin verdiği bir tasarı vardı. Onu yasama yılında çıkartacağız.

Şeffaflık düzenlemeleri konusunda sivil toplum örgütleriyle geniş tabanlı bir istişare yapılacaktır.

İmar için daha saydam olacak. İmar konusunda daha hızlı olacağız. İmar artışında belediyelerin pay almasını sağlayacağız. İmar planı değişikliği belediyenin panosunda olacak. Belediyenin internet sitesinde de olacak.

Muhtarlıklar da olacak. Mahalli bir gazetede yayınlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı kendi yaptığı imar değişikliğini internet sitesinde yayınlayacak.

Plan değişikliği tarihi kültürel nedenlere bağlı olacak. Bundan da belediyeler pay alacak.

Orada bir plan değişikliği varsa oradaki herkes faydalanılacak. İmar değişikliğinden kaynaklanan rant mutlaka kamuya dönecek şekilde düzenlenecek.

Tarihi silüete ve doğal çevreye zarar veren imar değişikliğibe izin verilmeyecek. Kapalı kapılar ardında ihaleler geride kaldı.

14 Oca 2015 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.