Nasrallah: İsrail ve sevenleri saldırıdan sonra Hizbullah’ın ses çıkarmayacağını bekledi; bu saldırı onlara cevaptır

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, dört İsrail askerinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili "Tüm bölge Hizbullah’ı bekliyordu. Bizi sona götürse bile İsrail kesinlikle hesap vermeliydi. Bu onlara bir mesajdır " dedi.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah “Kuneytra Şehitleri” birliğinin düzenlediği operasyonun ardından bugün yaptığı konuşmada direnişin hiçbir savaş kuralını tanımadığını, gerektiğinde saldırmaya hazırlıklı olduğunu ifade etti.

Şeba Çiftliklerinde düzenlenen operasyondan sonra Hizbullah’ın kritik açıklamalarından biri olarak değerlendirilen söz konusu açıklamada Seyyid Hasan Nasrallah, İsrail’in Kuneytra saldırısına direnişin her türlü zaman ve mekânda vereceği karşılığın ahlaken, hukuken ve şeri açıdan hakkı olduğunu vurguladı.

Seyyid Hasan Nasrallah, Hizbullah’ın Güney Beyrut’ta “Kuneytra Şehitleri” şerefine düzenlenen programda, Hizbullah’ın herhangi bir mensubunu hedef alan her türlü suikastın Hizbullah’ın uygun gördüğü şekliyle karşılık bulacağını ifade etti. Seyyid Nasrallah “Direniş savaştan yana olmasa da asla savaşta çekinmiyor, korkmuyor” dedi.

Nasrallah “Eğer İsrail direnişin savaştan korktuğunu zannediyorsa bugün bizzat onlara sesleniyorum ve şunu söylüyorum: Düşman çok iyi biliyor ki biz savaştan asla korkmuyoruz. Gerektiğinde düşmana karşı koymaktan ve zafer kazanmaktan da asla çekinmiyoruz” dedi.

Hizbullah Kuneytra Saldırısının Hemen Ardından Karşılık Verme Kararı Aldı

Nasrallah, Hizbullah’ın Kuneytra saldırısının hemen ardından Siyonistlerin bu sınır tanımaz tavrına karşılık vermenin gerekli olduğu yönünde karara vardığını, bu anlamda verilen karşılık Hizbullah’ın sonunu getirse bile gerekenin yapılması gerektiği hususunda söz birliği sağlandığını ve en kötü ihtimali göz önünde bulundurarak harekete geçtiklerini belirtti. Seyyid Hasan Nasrallah, bu kararı almalarında onları etkileyen herhangi bir yorumun olmadığını, direniş yanlısı ve direnişle müttefik olan hiç kimsenin zillete razı gelmeyeceğini, direnişçilerinin kanları dökülürken Hizbullah’ın seyirci kalmasını kimsenin istemeyeceğini ifade etti.

"Tüm bölge Hizbullah’ı bekliyordu. Bizde toplantılar görüşmeler yapıyorduk. Fakat ilk andan itibaren asla tartışmayacağımız bir şey vardı. İsrail kesinlikle bu saldırının hesabını vermeliydi. Sonu ne olursa olsun. Operasyonun yerini belirledik, saatini belirledik ve sonucun en kötüsüne hazır olduk ve operasyonu gerçekleştirdik. Bu İsrail'e bir mesajdır, İsrail'e mesajımız şudur; Bir daha gücümüzü denemeyin " ifadelerini kullanan Nasrallah, Şeba Çiftliklerine düzenlenen saldırının gündüz vaktinde, Siyonistlerin güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede olduğu bir vakitte Siyonist düşmanın ne olduğunu anlayamadan gerçekleştirildiğini belirtti.

Nasrallah, “Direniş Kuneytra suikastının karşılığı bir operasyon düzenlemiştir. Ancak iki operasyon arasında önemli farklılıklar var: Birincisi, İsrailliler korkakça bir tutum sergilediler. Buna karşılık direniş ise korkusuzca önlerinden ilerledi. İkincisi, İsrailliler operasyonu üstlenmeye cesaret edemediler. Buna karşılık direniş operasyonu düzenledikten hemen sonra üstlendi” dedi.

Nasrallah sözlerini şöyle sürdürdü: “Şeba Çiftliklerine düzenlenen operasyon sonucunda İsrailliler siyasi ve askeri yönetimin aptalca davrandığını, bu aptallığı sonucunda İsraillilerin güvenliğini tehlikeye attığını görmüş oldular. İsrail ordusu tüm imkânlarını ortaya koysa da direnişe karşı koymaktan aciz olduğunu gösterdi. 2000 ve 2006 yıllarında, yine Gazze’de defalarca yenilen ordu bir kez daha yenilerek örümcek ağından daha da zayıf olduğunu gözler önüne serdi.”

Kuneytra’daki Tekfirciler

Kuneytra saldırısının Seyyid Abbas Musavi ve ailesine düzenlenen saldırıya benzediğini ifade eden Nasrallah “İsrail ilk şokunu Hizbullah bizzat saldırının gerçekleştirildiği gün şehitlerinin olduğunu açıklayınca yaşadı. Bunun üzerine saldırının sorumluluğunu üstüne almamak için tüm gayretini ortaya koydu” dedi. Nasrallah işgal altındaki Golan Tepelerinde mevcut bulunan tekfirci grupları “İsrail müttefiki” olarak tanımladı.

Nasrallah, "İsrail Kuneytra'da Nusra Cephesi'nin varlığından nasıl rahatsız olmuyor? Burada sormamız gereken büyük soru budur" ifadelerini kullandı.

Hizbullah lideri, "Nusra'nın elinde her türlü silah olmasına rağmen bu durum İsrail'i endişelendirmiyor. Hatta İsrail Nusra Cephesi'nden yaralıları sahra hastanelerinde tedavi ediyor. Netenyahu ve Yalon bu durumdan hiçbir şeklide müşteki veya rahatsız değil. Onlara her türlü desteği veriyorlar, havadan koruma sağlıyor, onlardan rahatsız olmuyorlar. Fakat hafif silahlı 6 gençten rahatsız oluyorlar. Bunu tüm İslam halklarına soruyorum. Bu en büyük sorum" dedi.

Nasrallah, "İsrail ve sevenleri saldırıdan sonra Hizbullah’ın susacağını ve ses çıkarmayacağını bekledi. Biz insani açıdan elbette çok üzüldük kardeşlerimizi kaybettiğimiz için. Fakat insani boyut dışında biz olayı hayırlı, bereketli ve Allahtan bir lütuf olarak gördük" dedi.

Kuneytra şehitlerinin şehadetleriyle büyük bir ders verdiklerini, Kuneytra topraklarında akan kanın mücadelenin birliğini ortaya koyduğunu belirten Nasrallah, Hizbullah mücahitlerinin daima cephede ön saflarda yer almaya devam edeceğini, dünyanın, dünyalıkların mücahitlerle inandıkları davalarının arasına girmeyi başaramayacağını vurguladı.

Şehitlere, Mücahitlere ve Direnişi Destekleyen Halkımıza Selam Olsun!

Seyyid Hasan Nasrallah şehit ailelerine ve operasyondan sonra gerekli sorumluluğu üstlenen ve her türlü fedakârlığı göstermeye hazır olan mücahitlere, özellikle de Şeba Çiftliklerindeki operasyonu düzenleyen birliğe hitaben konuştu ve onları kutladığını ifade etti.

Ardından Nasrallah Lübnan halkına ve direnişi destekleyenlere, direnişin aldığı her kararda yanında duranlara teşekkürlerini sundu.

Seyyid Hasan Nasrallah İsrail’in son yıllarda bölgede yaşanan ayrılıklar, Arap devletlerinin ve özellikle de Arap Birliğinin sessiz kalması, Arap medyasının suskunluğu vs. sebebiyle herkesi tehdit edebileceği fikrine kapıldığına dikkat çekti.

30 Oca 2015 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.