Soma davasında ara kararlar açıklandı

Soma davasında ara kararlar açıklandı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve madende inceleme yapmak üzere bilirkişi heyeti oluşturulmasına karar verdi.

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciası ile ilgili görülen duruşmanın sekizinci oturumunda mahkeme heyeti ara kararlarını açıkladı. Heyet, tutuklu 8 sanığın, haklarındaki tutuklama kararının ölçülü olması ve kuvvetli suç şüphesinin devam etmesi nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, ölenlerin aile bireylerinden bazılarının duruşmalara katılma talebini kabul etti. Milletvekili Özgür Özel, çeşitli baro ve STK'lar ile ölen madencilerden Ramazan Sökmen'in imam nihahlı eşi Emine Elibol'un davaya katılma talebi ise suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddedildi. Asker sanıklar ile bazı şehir dışındaki sanıkların savunmalarının alınması için ilgili mahkemelere yazı yazılmasına karar verildi.

Bilirkişi oluşturulacak

Madende ileride yapılacak keşif için hazırlık yapılmasına, çeşitli üniversiteler, maden mühendisleri odası ve iki hukuk fakültesine yazı yazılarak bilirkişi heyeti oluşturulması için isim istenmesine karar veren mahkeme heyeti, sanık Can Gürkan hakkındaki İstanbul'daki davanın Uyap üzerinden istenmesini, kamu görevlilerinin durumuyla ilgili Soma Cumhuriyet Savcılığı'nın cevabının beklenmesini, madende geçmiş dönemdeki iş kazaları ve çalışma planları, teftiş raporlarıyla ilgili bilgilerin istenmesini, bazı profesörlerin tanık olarak dinlenmesini kararlaştırdı. Topçu defteriyle ilgili şirkette arama yapılması için yazı yazılmasına da karar verildi.

Duruşma, 15 Haziran'a ertelendi.

Mağdurların talepleri

Bugünkü oturumda, ara kararlar öncesinde, mağdur avukatları tek tek söz alarak taleplerini mahkeme heyetine sundu.

Talepleri şöyle özetlemek mümkün:

Delil karartma olasılığı yüksek olduğu gerekçesiyle yargılananların tutukluluk halinin devamı

Tutuksuz sanıklardan Fuat Ünal Aydın, Ergün Yılmaz, Serhat Dinç, Serdar Günay'ın asli kusurlu oldukları iddiasıyla tutuklanmaları

Birden çok sanığın aynı avukat tarafından savunulması hukuken etik değil gerekçesiyle, her bir sanığa ayrı avukat verilmesi veya baro tarafından atanması

Topçu defterlerine el konulmasına ilişkin karar verilmesi

Can Gürkan ile Mustafa Yiğit'in özel belgede sahtecilik suçlamasıyla İstanbul'da yargılandıkları davanın, bu davayla birleştirilmesi

Sanıkların fiziki olarak katılmama talebinin reddi

KESK, DİSK, TTB'nin müdahillik talebi

Soruşturmanın genişletilip şirketin tüm yönetim kurulu üyeleri, kamu görevlileri ve dayıbaşılarının da yargılamaya sokulması

Madeni işleten bir önceki firma Park Teknik A.Ş. yetkililerinin tanık olarak dinlenmesi

2006'dan bu yana şirketin tüm çalışma planları, iş sağlığı güvenliği tutanakları, risk değerlendirme ve teftiş raporlarının istenmesi

Kamu görevlileri hakkında dava açılıp bu davayla birleştirilinceye kadar yargılamanın durdurulması

Madende sınıflarına göre kaç tane iş güvenliği uzmanı olması gerektiğinin belirlenmesi

Bakanlar Faruk Çelik, Taner Yıldız, TKİ ve ELİ yetkililerinin yargılanması

Madende daha önce meydana gelen kazalarla ilgili diğer dava dosyalarının bu davayla birleştirilmesi

Ifade verebilecek bazı tanıkların, tanık koruma programına alınması

TBMM Soma Araştırma Komisyonu üyelerinin bilgilerine başvurulması

2008 yılında madeni işleten eski şirkette aynı şekilde meydana gelen, 450 işçiden kimsenin yaralanmadığı olayın bilgilerin ilgili kurumlardan istenmesi

Sosyal haklar derneği ve Türkiye Barolar birliğinden müdahillik talebi

Savcının mütalaası

Mağdur avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından Cumhuriyet Savcısı, mütalaada bulundu.

Savcı, tarafsız bir bilirkişi heyeti oluşturulup madende inceleme yapması, topçu defterlerine el konulmasına gerek olmadığı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamı, tutuksuz sanıkların tutuklanması talebinin reddi, aileler dışında müdahillik taleplerinin reddi, maden iş sendikası temsilcisinin tanık olarak dinlenmesi, Süleyman Sarı'nın tekrar dinlenmesi yönünde mütalaada bulundu.

Mütalaaya karşı sanıklardan Can Gürkan, kendilerinden önceki şirketin ocakta yangın riski olduğuna dair bir evrakla beyanda bulunmadıklarını söyledi. Avukatı da, yangın riskinden Meclis Araştırma Komisyonu'yla bilgi sahibi olduklarını söyledi.

Üzerinde durulması istenen şüpheler

Söz alan avukatlardan Selçuk Kozağaçlı, önceki oturumlarda sanık avukatlarının sabotaj ihtimaline atıfta bulundu. İddiaya yönelik eleştiride bulunan Kozağaçlı şunları söyledi:

"Sanık avukatları, olaydan iki gün önce sosyal medyada “Diren Soma” diye sayfa açılmış. Çok ciddi araştırılması lazım dediler. (CHP Milletvekili) Özgür Özel de olaydan altı ay önce bu maden yanacak dedi. Bu felaket olmadan herhalde 200-300 kişi 'bu olacak' dedi. Gene de araştırılmalı."

Avukatlardan Sercan Aran da, müvekkili işçilerden Mustafa Kaya'nın ölmeseydi bugün 41. yaş gününü kutlayacağını, ailesine bu acıyı yaşatanların hesap vermesi gerektiğini söyledi. Kaya'nın eşi Naciye Kaya, bu konuşmanın ardından gözyaşı döktü.

Oturuma 14.15'e kadar ara verildi. Öğleden sonra talepler doğrultusunda mahkeme heyetinin ara kararını açıklaması bekleniyor.

İfadelerde suçlanan Mehmet Efe'nin avukatı İbrahim Yayla, "Efe, yangın sırasında dışarıda olup içeri giren ve 142 kişiyi kurtaran kişidir. Ocaktanda son çıkarılan kişidir. Ne yaptığını biliyordu ve bunu canı pahasına yaptı" dedi.

Mağdur avukatlarından Gürsel Atkıcı ise, gaz ve ısı sensörlerinin normal çalışmadığını belirten belgeyi mahkeme heyetine sundu. Atkıcı, madende bile bile önlem alınmadan çalışmaya devam edildiğini, bu nedenle olası kasıttan sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

# Soma

25 Nis 2015 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.