Raid Salah: Bir Müslüman ülke nizama itiraz ederse hemen terörist damgası yiyor

İsrail zindanlarındaki tecrit hayatı yeni biten Kudüs muhafızı ve 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah, Ummu’l-Fahm’deki evinde Millî Gazete’ye konuştu.

İsrail zindanlarındaki tecrit hayatı yeni biten Kudüs muhafızı ve 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah, Ummu’l-Fahm’deki evinde Millî Gazete’ye konuştu.

Filistin’deki zulmün önlenmesinin İslam ülkelerinin tutumuna bağlı olduğunu ifade eden Salah, 'İsrail’in zulmü bir gün mutlaka bitecektir. Çünkü Allah’ın yolunda gidenler hiçbir zaman kaybetmezler. Zaten İsrail kendi halkını da, işgal ettiği toprakların halklarını da daha fazla baskı altında yaşatamaz. İsrail’in işgal ettiği topraklar ümmetin ortak malıdır. Eğer İslam dünyası bunu anlar ve bir araya gelirse, İsrail’e karşı ortak hareket ederse bu zulüm bitecektir' dedi.

Milli Gazete'nin Raid Salah ile yaptığı röportaj şu şekilde:

İsrail’in işgalci ve zalim bir devlet olduğunu biliyoruz. Bu konuda İsrail’in son süreçteki tutumu nedir?

İsrail, Filistin için çalışan 30 STK’yı terör listesine koydu. Üstelik bu kurumlar hiçbir mahkeme süreci olmadan kapatıldı. Tamamen sosyal işlerle uğraşan kurumlar olağanüstü hal kanunlarına dayandırılarak kapatıldı. Ama bu kanun ile kurum kapatamazsınız çünkü OHAL kanunu İngilizler zamanından kalma bir kanundur. Kapatılan müesseseler arasında sağlık kurumları ve medreseler de var. Mesela 20 bin yetime bakan bir müesseseyi kapattılar. Çocuklar sokakta kaldı. Şehrin imarı için çalışan müesseseler kapatıldı. Hiçbir siyasi işleri olmayan bu kurumlar İsrail’in keyfi için kapatıldı. Buna ek olarak birçok insanın Kudüs’e girişi yasaklandı. Benimde hem Kudüs’e girişim hem yurt dışına çıkışım yasak. Bu giriş çıkış yasakları İslam ülkeleri ile bağlantı yapmayalım diye yapılıyor. Mesela 10 gün önce Türk büyükelçisinin iftarına katılmıştım. İsrail bundan çok rahatsız oldu ve elçiliğe benim neden katıldığımı sordu.  

İsrail Parlamentosu’nda onaylanan ezan yasağında son durum nedir? 

Evet, ezan yasağı kanunu İsrail Parlamentosu’ndan geçti. Kanunun ardından değişik yerlere ezanların okunduğu hoparlörler sokuldu. Bunlardan dolayı 20 kişi olarak gözaltına alındı. Fakat bu insanlar değişik sebeplerden tutuklandılar. Tutuklanma sebeplerini sizlere aktarmak istiyorum: Sadece Mescid-i Aksa’daRibat,yani uzun süreli ibadet ettikleri için gözaltına alınan insanlar var. Bazıları da sadece Mescid-i Aksa’ya insan taşıdıkları için gözaltına alındılar. Bazısı Mescid-i Aksa’da iftar verdikleri için hapis tutuluyorlar. Kısacası İsrail, İslâm’a açıkça savaş açmış durumda. Bugün her şey daha da kötüye gidiyor. Geçmişte Ramazan ayında hiçbir saldırı olmuyordu. Şimdi Ramazan’da bile saldırılar oluyor. Geçtiğimiz günlerde İsrail bakanlar kurulu toplantısını,Mescid-i Aksa’nın altındaki tüneller de yaptılar. Hatta bekçilere bile saldırıyorlar. Ürdün Vakıf Dairesi’ne bağlı resmi bekçileri bile karşı çıkınca dövüyorlar. İnşallah, hak tesis edildiğinde burada da batıl zail olacaktır.

Ömrünüzde defalarca hapse atıldınız. Son tutukluluğunuz da yeni bitti. Esaret altındayken en çok neyi özlediğiniz? 

Ben Mescid-i Aksa’ya 10 senedir giremiyorum. Birçok şey özlüyorsunuz. Ailenizi, evinizi, dostlarınızı, Mescid-i Aksa’yı. Ama esas özlemini çektiğim şey, Aksa’nın tamamen hürriyetine kavuşmasıdır.

Size göre İsrail’in bu zulmü bitecek mi ve bitmesi için ne yapılması gerekiyor? 

İsrail’in zulmü bir gün mutlaka bitecektir. Çünkü Allah’ın yolunda gidenler hiçbir zaman kaybetmezler. Zaten İsrail kendi halkını da, işgal ettiği toprakların halklarını da daha fazla baskı altında yaşatamaz. İsrail’in işgal ettiği topraklar ümmetin ortak malıdır. Eğer İslam dünyası bir araya gelirse, İsrail’e karşı ortak hareket ederse bu zulüm bitecektir.

Cezaevinde neler yaşadınız, neler gördünüz? 

Bir hücrede tek başıma yaşamaya zorlandım. Ellerimiz ve ayaklarımız kelepçeliydi. Hiçbir mahkûmla karşılaşmam mümkün olmadı. Diğer mahkûmlarla sadece ufak bir pencereden bağırarak tanışabiliyordum. Çocuklarını hapishanede doğuranlar ve hatta düşüren kadınlar oldu. Bir mahkûm 12 senedir hücrede olduğunu söylüyordu. Tutuklu ve mahkûmlara özel baskı uygulayan birimler var. Bunlar çok değişik ve vahşi işkenceler yapıyorlar. 1948’den bu yana yaklaşık bir milyon Filistinli Müslüman, İsrail cezaevlerine girdi ve 70 farklı işkenceye maruz kaldı.

En çok hangi ülkelerden yardım alıyorsunuz?

En çok yardımı Türkiye’den alıyoruz. Türkiye’nin dışında en çok desteği Arap ülkeleri veriyorlar. Ancak yapılan yardımlar, bir kanser hastasına ağrı kesici vermek gibi basit yardımlar. Esas yapılması gereken İsrail’e geniş ve etkili yaptırımlardır.

Son dönemde yaşanan katar krizini nasıl yorumluyorsunuz?

Batılı ülkeler ve ABD, Müslüman ülkeleri birbirine düşürmek için türlü türlü oyun hazırlıyorlar. Biraz ses çıkaran, başını biraz kaldıran ülkeleri terörist ülke olarak yaftalamaya girişiyorlar. Bir Müslüman ülke burnunu biraz dışarı çıkartsa, nizama itiraz etse hemen terörist damgası yiyor. Türkiye’de de bunu yapmaya çalıştılar... Katar krizinde de aynı şey yaşanıyor. Batı ülkeleri ve ABD, Müslüman ülkeleri birbirine düşürmeye başladı. Müslüman ülkeler bu oyuna gelmemeliler. Kendi aralarındaki sorunları kendileri çözmeliler. Yoksa Amerika ve İsrail Müslüman ülkeleri teker teker parçalayacak.

13 Haz 2017 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.