Mazlum-Der Genel Başkanlığı'na yeniden Kaya Kartal seçildi

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Genel Merkezi, 16. Dönem Olağan Genel Kurulunu İstanbul’da İl Başkanları, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, GYK üyeleri ve delegelerin katılımı ile gerçekleştirdi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Genel Merkezi, 16. Dönem Olağan Genel Kurulunu  İstanbul’da İl Başkanları , İl Yönetim Kurulu Üyeleri, GYK üyeleri ve delegelerin katılımı ile gerçekleştirdi.

MAZLUMDER Genel Başkanı Av. Kaya Kartal’ın açılış konuşmasını yaptığı Genel kurulda, Mazlumder eski yöneticilerinden , Muharrem Balcı, Kenan Yabanigül, Ahmet Mercan, Kayseri  Şube Başkanı Ahmet Taş ile Ankara Şube Başkanı Osman Yurt birer konuşma gerçekleştirdi.

Genel Başkan Kaya Kartal MAZLUMDER’in  kurucularına ve MAZLUMDER’in bugüne kadar gelmesinde emeği geçmiş bütün fertlerine teşekkür etti.

Geçmiş dönem faaliyetlerinden bahseden MAZLUMDER Genel Başkanı Kaya Kartal , konuşmasının devamında 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremleri sonrasında oluşan depreme karşı tedbir hassasiyetinin azalmaması için çalışmalar yapılmasının öneminden bahsetti.

Kaya Kartal seçim döneminde mülteciler üzerinden seçim propagandası yapılmasının tehlikeli bir alana girmek olduğunu, siyasilerin söylemlerinin toplumdaki tezahürünün daha farklı olduğunu söyledi ve siyasilere mültecilerin siyasete karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

“Kim olursa olsun zalime karşı , kim olursa olsun mazlumdan yana” olan yürüyüşünün aynı günkü heyecanıyla devam ettiğini belirten Kartal, Ülkemiz ve Dünyadaki İnsan hakları ihlallerine dikkat çekerek, mücadelelerinin  insan hakları ihlallerinin sona erene kadar devam edeceğini belirtti.

Genel Kurulda Tunus Nahda Lideri Raşid El Gannuşi'nin Kızı Yüsra Gannuşi de bir konuşma yaptı.

Yüsra Gannuşi konuşmasında özetle şu konulara değindi:

1. Gannuşi / Nahda hareketinin iktidarı ile birlikte yolsuzluklarla mücadele, yargı bağımsızlığı, fikir hürriyeti ve pek çok sosyal alanda ciddi demokratikleşme süreçleri yaşandı.

2. Ancak ekonomi, işsizlik ve gelir adaletsizliği gibi konularda istenilen sonuçlar alınamadı. bunda da avrupa ve dünya genelindeki resesyon, komşu ülkelerdeki (özellikle libya) istikrarsızlıklar gibi etkenler çok önemli oldu.

3. Kays Said ve  Nahda karşıtı medya bu durumu çarpıtarak ve abartarak halkı ciddi şekilde manipüle etti.

4. Kays Said darbesi ile birlikte meclis ve yargı üzerinde büyük baskı kuruldu. yargıçlar uydurma davalardan muhaliflere ceza vermeye zorlandı, vermeyen yargıçlar hapisle tehdit edildi ve onlarcası cezaevine gönderildi.

5. Bu süreçte batı içi boş uyarı ve kınamalardan öte bir şey yapmadı. "darbe" kelimesini kullanmaktan dahi kaçındılar.

6. Darbe başlangıçında kays'a destek olan pek çok lik, lberal ve sol parti süreç içindeki uygulamalar neticesinde şu anda, kays'a karşı bir ortak tavır almış durumda.

7. Bu ortak tavır bir "ortak cephe" hüviyetinde olmasa da rahatsızlıklarını açıkça dile getiriyorlar.

8. Halk ta şu anda ciddi bir tepki içerisinde. son seçimlerde ( tr'deki %80 leri aşan katılımın aksine) 1. turda %8 ikici turda %11 gibi olağanüstü düşük bir katılım oldu. Halk neredeyse tamamen seçimleri boykot etti.

9. Raşid El-Gannuşi pek çok uydurma dosyadan yargılanıyor. halihazırda 1 tane sonuçlanan davadan 1 yıl kesinleşmiş hapis cezası almış durumda.

İŞTE YENİ DÖNEM MAZLUMDER YÖNETİMİ

MAZLUMDER genel kurulunda Divan kuruluna Şadi Çarşancaklı, Aziz Oğuzhan Karaman ve Gökhan Türkoğlu seçildi.

15. dönem faliyet ve mali bütçenin okunup onaylanmasından sonra 16. dönem GYK üyelerinin seçilmesi ile son buldu.

Genel Kurul toplantısından sonra seçilen Genel Yönetim Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi ve Merkez Yürütme Kurulunu seçti. Buna göre Genel Başkanlığa Av. Kaya Kartal tekrar seçildi. Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerine ise Ercan Avli, M. İbrahim Asım Bilir, Yasin Dıvrak, Ali Öner, Ahmet Taş, Ali Dalaz, Aziz Oğuzhan Karaman, Ali Çaldır seçildi.

Seçime tek liste ile gidildi:

MAZLUMDER GENEL MERKEZ 16. OLAĞAN DÖNEM GENEL YÖNETİM KURULU (GYK)   LİSTESİ:           

ASIL:

1-Kaya Kartal

2-Ercan Avli

3-M. İbrahim Asım Bilir

4-Yasin Dıvrak

5-Ali Öner

6-Ahmet Taş

7-Ali Dalaz

8-Aziz Oğuzhan Karaman

9-Ali Çaldır

10-Abdurrahman Yıldırım

11-Bahattin Anıl

12-Ercan Durgun

13-Eyyüp Akıncı

14-Gökhan Kavak

15-Gökhan Türkoğlu

16-Hayrettin Yıldırım

17-Hüseyin Sevim

18-İrfan Can

19-Mahmut Aytekin

20-Mehmet Yetim

21-Nuri Yılmaz

22-Ramazan Acar

23-Resul Uzar

24-Semih Biten

25-Uğur Dursun

 YEDEK

1-Ramazan Tekeş

2-Mehmet İzmir

3-M. Ubeydullah İsmail Bilir

4-Ömer Faruk Karataş

5-Abdullah Yusuf Kaygusuz

6-Orhan Gökçe

7-İsmail Ünal

8-Metin Mahitapoğlu

9-Ömer Faruk Altuntaş

10-Mehmet Altuntaş

11-Ümit Keser

12-Mehmet Ay

13-Ebubekir Atik

14-Abdullah Kaya

15-Harun Gürpınar

16-Ömer Hedekoğlu

17-Nezir Güneş

18-Yüksel Aslan

19-Ömer Faruk Koç

20-Ali Aygün

21-Murat Öncel

22-Hamza Demir

23-M. Sait Özşahin

24-İbrahim Halil Kıran

25-Ahmet Ayhan

DENETLEME KURULU  ASIL                                               

1. Ramazan Beyhan

2. Nesip Yıldırım

3. Leyla Demir Vahapoğlu

 DENETLEME KURULU YEDEK

1. Mustafa Akmeşe

2. Yakup Kemal Kalyoncu

3. Ümran Sırımsı Candemir

06 Haz 2023 - 10:38 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.