Dünyamı değiştiren adam: İmam Humeyni

22 yaşında İslam dinini seçerek Müslüman olan Amerikalı gazeteci Merziye Haşimi, İran İslam Devrimi ve İmam Humeyni’nin kendisinde bıraktığı derin izleri anlatıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

22 yaşında İslam dinini seçerek Müslüman olan Amerikalı gazeteci Merziye Haşimi, İran İslam Devrimi ve İmam Humeyni’nin kendisinde bıraktığı derin izleri anlatıyor:

Kırk yıldan daha uzun bir süre önce İslam'a döndüğüm veya İslam'a rücu ettiğim için kendimi çok şanslı görüyorum.

Beni ilk olarak İslam'a çeken şey, 1979'da dünyanın diğer ucunda gerçekleşen çığır açan bir olaydı -İran'da Ayetullah Ruhullah Humeyni liderliğindeki İslam Devrimi.

O zamanlar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki doğup büyüdüğüm bölgede gazetecilik bölümünden mezun olan 19 yaşında bir üniversite öğrencisiydim.

Bu devrim tüm dünyaya tektonik dalgalar gönderdi. Merakım arttı ve bu harekete ve milyonlarca İranlıyı, özellikle de gençleri 79 yaşında bir adamın liderliğini takip etmeye neyin ateşlediğine daha yakından bakmak istedim.

Bu devrimin amacı neydi? Bu kadar çok sayıda insanı buna çeken neydi? Bilmek istiyordum.

O zamanlar dünya, zamanın iki süper gücü olan Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki iki büyük bloğa bölünmüştü.

Diğer ülkeler ya Komünist-Ateist Doğu bloğu olan Sovyet alanında ya da Kapitalist-Materyalist Batı bloğu olan Amerikan alanındaydı.

Arada kimse yoktu. İslam Devrimi ve İran'daki Batı destekli diktatörlüğün devrilmesinin ardından, karizmatik devrimci bir lider dünyaya üçüncü bir seçenek sundu.

Komünizm ve kapitalizm değil, İslam ve bağımsızlık.

Devrimin uzak ve geniş yankı uyandıran popüler sloganları arasında “Ne Doğu ne Batı, en iyisi İslam” ve “Bağımsızlık, Özgürlük, İslam Cumhuriyeti” sloganları vardı.

İmam Humeyni, iki süper gücün dünyayı temelde kendi aralarında böldüğü II.Dünya Savaşı'ndan bu yana dünya güçleri tarafından belirlenen küresel siyasi parametreleri değiştiriyordu.

Ve bunu, bu iki süper gücün güçlerinin zirvesinde olduğu bir zamanda yapıyordu.

Bu gelişmeler karşısında, genç bir Amerikalı üniversite öğrencisi olarak, kapitalizmin sömürücü doğasının çoktan farkına varmıştım.

Sosyalistlerin ve komünistlerin sponsorluğunda, bu aktivistlerin ezilenleri temsil ettiklerini ve durumlarını değiştirmek istediklerini söylemeleri nedeniyle ilgimi çeken etkinliklere katılmıştım.

Ancak, dindar bir Hıristiyan olarak, Tanrının var olmadığı hususunda konuştuklarında, bu argümanı kabul edemedim çünkü bunun doğru olmadığını biliyordum.

İslam Devrimi'nin zaferiyle Ayetullah Humeyni, ya da daha çok bilindiği ismiyle "İmam", maneviyatını ve ahlakını hızla kaybeden bir dünyaya farklı bir paradigmayı yeniden kazandırdı.

Temsil ettiği din ve hareket devrimci, perçinleyici ve maneviydi. Hayatın içindeydi. Heyecan vericiydi. Çekiciydi. Günceldi ve kitlelerin ihtiyaçlarını karşılıyordu.

Bu, komünistlerin halkın afyonu olduğunu söylediği gibi bir din değildi. Bu, kişiyi pasif olmaya ve sadece yatarken kaderini kabul etmeye teşvik eden bir din değildi.

Baskıya boyun eğecek bir din ya da baskıcı bir yönetici de değildi. Bu din, Allah'ın varlığına ve gücüne olan inancına ve aynı zamanda insanlığın yaşadıkları dünyayı iyileştirmeye çalışma sorumluluğuna dayanıyordu.

Bu, Allah'ın bir halkın kaderini, onlar konumlarını değiştirmeye çabalayana kadar değiştirmeyeceğine dair bir inançtı. Bu din pasif değildi.

Bireysel sorumluluk ve sosyal sorumluluk ile dua etmek ve çabalamak arasındaki mükemmel dengeydi.

Bizi doğru olan için savaşmaya ve yanlış olana karşı durmaya teşvik eden bir inanç sistemiydi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu İslami hareket ve devrimden farklı şekillerde etkilendiler. Birçoğunun İslam'ı incelemeye başlamasına neden oldu ve sonunda birçoğu sığınaklarını buldukça din değiştirdi.

İmam Humeyni'nin öncülük ettiği İslam Devrimi'nden iki buçuk yıl sonra okuyan ve İslam'a dönen şanslı kişilerden biriydim.

İmam'ın kişiliği ve idealleri, İslam'ı incelemek, statükoyu sorgulamak ve yeni bir başlangıç aramak için bu başlangıcı başlatmamda büyük rol oynadı.

İmam Humeyni, bu ideolojiler iktidarın zirvesindeyken birçokları için kapitalizm ve komünizm putlarını kıran put kırıcıydı.

Allah'ın dinini diriltti. Hz.Muhammed'in İslam'ını canlandırdı. Uyuyan kitleleri, dünyevi felsefelere veya siyasi sistemlere boyun eğmeleri ve dini inançtan yoksun olmaları gerektiğini düşünen keyifli uykularından uyandırdı.

Müslüman ümmeti yeniden canlandırdı. Mümin Müslümanlara ve hakikat ve adalet için mücadele edenlere güven aşıladı. Onlara yalnızca Tanrı'ya ve yalnızca Tanrı'ya güvenmeyi öğretti, aciz ölümlülere değil.

İmam, Müslüman bir liderin olması gerektiği gibi korkusuzdu ve bununla birlikte çok alçakgönüllü ve şefkat ve dindarlıkla doluydu.

Halka açık bir toplantı sırasında onu kuzey Tahran'daki Cemaran'daki Hüseyniye'de çok yakından gördüğüm için ayrıcalıklıydım. Deneyim benim için oldukça ilginç ve heyecan vericiydi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Cemaran toplantılarından bazılarını gösteren filmler seyretmiştim. O zaman da Müslümandım ve hala açıkça Amerikan geçmişimden etkileniyordum.

Örneğin, çoğu Amerikalı kolay ağlamaz ve toplum içinde ağlamayı sevmez. Filmler İmam'ı ziyaret edenleri gösterdiğinde, kameralar insanları yakınlaştırır ve duygusal yanlarını gösterirdi.

Henüz ABD'deyken İmamı severdim, ama dürüst olmak gerekirse, insanların neden gözyaşlarına sürüklendiğini, neden bu kadar çok ağladıklarını tam olarak anlayamadım.

Ve sonra diğerleriyle birlikte İmam'ı ziyaret etmek için kendim Cemaran'a gittim. Önce hepimiz oturduk ve girişini bekledik. İmam içeri girerken salon tıklım tıklımdı.

Ona baktım ve hemen gözyaşlarının yüzümden aktığını fark ettim. Neredeyse hıçkırıyordum. Varlığı çok şaşırtıcıydı ve insanların ağlamasına neden olanın onun saf doğası olduğuna inanıyorum.

Deneyimi kelimelere dökmek zordur ve belki de başkalarının bunu yaşamamışlarsa anlaması daha da zordur. Ama sanki bir “yüceliğin” huzurundaydın ve onun huzurunda tevazu doluydun. Bu, İmam Humeyni idi.

Ve bu tertemiz ruhun vefatından bu yana geçen 34 yılı bugünlere kadar hızlı bir şekilde ilerlersek, İslam devriminin sınırları aştığını ve İmam'ın temelini attığı devrimin zaferinin sonuçlarını her gün görebiliriz.

Bugün, ABD liderliğindeki tek kutuplu dünyanın gerçek zamanlı olarak çözüldüğüne ve onun yerine çok kutuplu dünyanın geldiğine tanık oluyoruz. Devrimci ülkelerle Küresel Güney arasındaki ittifakların arttığını görüyoruz.

İmam Humeyni'nin bize mümkün olduğunu söylediği çok kutuplu dünyanın doğuşuna tanık oluyoruz. O, birlikte çalışan ve Washington'un diktatörlüklerine boyun eğmeyen benzer düşünen ülkelerden bahsetti.

Şu anda yaşanmakta olan bu olgunun kökleri 44 yıl önce İmam Humeyni'nin bize alternatifler olduğunu göstermesiyle İran'da atıldı.

Diğer ülkeler ve dünya liderleri İran'ın muazzam başarısından ilham aldılar ve bu dünyada keşfedilebilecek alternatif yollar olduğunu fark ettiler.

İslam Devrimi dünyanın her yerindeki insanlara ilham verdi ve İmam bana ve benim gibi birçok kişiye İslam'ı inceleme ve nihayetinde doğru yolu, sapanların yolunu değil, doğru yolu seçenlerin yolunu seçme konusunda ilham verdi.

Hayatımı değiştiren adam o ve onun dünyayı değiştirdiğine inanıyorum.

İmam bize, İslam'ın ilkelerine uyarsak ve İslam'ın vurguladığı ilkelere bağlı kalırsak, küçük veya büyük herhangi bir görevi "başarabileceğimizi" öğretti.

Şimdi 2023'te siyasi cephede ortaya çıkan o kadar olağanüstü olaylar, asla hayal edemeyeceğimiz ittifaklar ve yenilmez olduklarını düşünen oluşumların düşüşünü görüyoruz.

Bu, İran İslam Cumhuriyeti'nin önemli bir rol oynayacağı yeni bir küresel dinamik olacak.

Bu, İmam Humeyni'nin mirası ve onun değerli halefi İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney'in içgörüsü ve öngörüsüdür.

05 Haz 2023 - 10:44 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.

02

Osman Gençtosun - Ümmetin diriliş muştusu çağın put kıranı İmam Humeyni rahimullahin ölüm yıl dönümünü rahmetle yaad ediyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 23:14
01

Hakperest - Yüce Mevlam, imam’ı rahmetiyle sevindirsin…

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Haziran 16:21