Sakarya Üniversitesi öğrencileri, Doğu Türkistan eyleminde hem Çin’i hem de Amerika’yı lanetledi

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne karşı protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne karşı protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Ortak Akıl Öğrenci Topluluğu, İnsan ve Medeniyet Öğrenci Topluluğu ve Sabikun Öğrenci Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği gösteride Çin’in Doğu Türkistan’ı esaret altına alan zalim politikaları tel’in edilirken, bu zulümden fırsat devşirmeye çalışan Büyük Şeytan Amerika’ya da dikkat çekildi.

Muhammed Ali Cumhur’un okuduğu açıklamada “Mevcut dünya düzeninde İslam ülkeleri ve Müslüman halklar ya ABD, İngiltere, İsrail safında yer almaya ya da Rusya-Çin ikilisinden birine sığınmaya zorlanmaktadır” denilerek İslam ülkelerinin bağımsız düzlemde İslam Birliği’ni kurması gerektiği belirtildi.

Cumhur, “Çin'in Doğu Türkistan’a yapmış olduğu zulmü Batı – Doğu kavgasında malzeme olarak kullanan, ve sözde özgürlükçü, insan hakları savunuculuğu yapmaya çalışan Zalim, katil Amerika'yı da Çin’le birlikte lanetliyor ve telin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının tam metni:

Bismillahirrahmanirrahim

Sakın Allah’ı Zalimlerin Yaptıklarından habersiz sanma Allah onları, ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor ( ibrahim, 42 )

Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye kadar, Afrika’dan Asya’ya kadar tüm insanlık ırkına, rengine ve diline bakılmaksızın Allah’ın ayetlerindendir. Dünyanın her neresinde zulüm gören, mağdur ve mazlum olan bir insan varsa bunun sorumluluğu hiç şüphesiz biz Müslümanların ve vicdan sahibi insanların üzerindedir.

Sömürgecilerin yağma ve talanları, dünyayı yaşanmaz hale getirmektedir. Adil bir düzenin hakim olması gerekirken, uluslararası anlaşmalar ve insan hakları olarak sunulan bazı iki yüzlü söylemler, güçlülerin zayıfları ezmesine sebep olmaktadır.

Dünya tarihinde yaşanan binlerce savaşa rağmen barış ve adalet sağlanamamış, aksine tüm anlaşmalar; Avrupa Birliği ve NATO gibi kuruluşlar başta olmak üzere, uluslararası birçok kuruluş, emperyalizmin ve sömürgeci anlayışın güçlenmesine sebep olmuştur.

Çıkarlarını her türlü kutsalın üzerinde tutan ülkeler, zayıf bırakılmış ülkeleri ve halkları ezmeye devam etmektedir. Emperyalizm; işgallerle, iç savaşlarla, şiddet ve korkuyla, baskı ve tahakkümlerini sürdürmektedir.

Mevcut dünya düzeninde İslam ülkeleri ve Müslüman halklar ya ABD, İngiltere, İsrail safında yer almaya ya da Rusya-Çin ikilisinden birine sığınmaya zorlanmaktadır. İslam coğrafyasında ise vesayet rejimleri bulunmakla beraber, Bağımsızlığını ilan etmiş birçok İslam ülkesinde emperyalizmin üsleri ve askerleri bulunmakta, bu ülkelerin asker ya da sivil yöneticileri de maalesef tüm icraatlarını ve politikalarını bu vesayet altında yürütmektedir.

İslam ülkelerinin küresel güçlere bağımlı oluşları ya da küresel güçler arasında denge politikaları izlemek zorunda kalışları, haksızlıklar karşısında ya göstermelik tepki vermelerine ya da susmalarına yol açmaktadır.

Emperyalist ve katil Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da her türlü yöntemi kullanarak sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir.

2016 yılından bu yana 3 milyonu aşkın kardeşimiz, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakılarak kısırlaştırma programlarına tabi tutuldu. Ayrıca hastalık ve salgın bahane edilerek insanlar Çin yönetimi tarafından evlerinde ölüme terkediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise çıkan yangına müdahale edilmeyerek arasında çocukların da yer aldığı Uygur Türkü kardeşlerimiz şehit oldular.

Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimizin birçok temel haktan mahrum bırakıldığına, inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığına, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlandığına, psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair acı gerçekler, hepimizi derinden yaralamaktadır.

Çin’in bu baskılara gerekçe olarak tüm Müslüman Doğu Türkistan halkını şiddetle ilişkilendirmesi de kabul edilemez. Tam tersine insanların temel hak ve özgürlük talepleri karşısında Çin yönetiminin baskı ve tahakküm uygulaması bir şiddettir.

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin, Müslüman Doğu Türkistan'ın haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır.

Ayrıca bilinmelidir ki sadece üzüntümüzü belirtmek, sadece miting ve açıklama yapmak artık tek başına yeterli değildir. Zulmü durdurmak ve mazlum kardeşlerimize yardımcı olmak için EYLEM GEREKMEKTEDİR.

Kuklalara karşı hamasete dayalı söylemler geliştirip kuklacılara teslim olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam ülkelerinin hak ve adalet ekseninde güç birlikteliği yapmasından geçmektedir

Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçmektedir.

Çin'in Doğu Türkistan’a yapmış olduğu zulmü Batı – Doğu kavgasında malzeme olarak kullanan, ve sözde özgürlükçü, insan hakları savunuculuğu yapmaya çalışan Zalim, katil Amerika'yı da Çin’le birlikte lanetliyor ve telin ediyoruz.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tüm yeryüzünde adil bir düzenin kurulması için gayret etmekten geçmektedir. 

Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır.

Bizler Sakarya Üniversitesi öğrencileri olarak, Müslüman gençler olarak tüm zulümlerin ve bu zulümlere dolaylı ya da doğrudan destek veren kirli iş birlikçilerinin karşısındayız!

Allahın Laneti Zalimlerin üzerine olsun ( Araf, 42)

12 Ara 2022 - 12:57 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.