Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasının akıbeti belli oldu

Hükümete yakın Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, Rafael Sadi’nin “Üniversitede 4 sene aynı sırada beraber okuduk” sözlerinin ardından yeniden başlayan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘dört yıllık lisans diploması yok’ tartışmasını yazdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Hükümete yakın Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, Rafael Sadi’nin “Üniversitede 4 sene aynı sırada beraber okuduk” sözlerinin ardından yeniden başlayan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘dört yıllık lisans diploması yok’ tartışmasını yazdı.

Bu tartışmanın her seçim döneminde yaşandığını yazan Çelik, tartışmanın ilk kez 2011 yılında Erdoğan’ın başbakan olduğu yıllarda yaşandığını yazdı.

"ERDOĞAN'IN DİPLOMASI KAYIP"

Çelik şöyle devam etti:

“Bu tarihte yine diploma iddiaları gündeme gelmiş ve Marmara Üniversitesi de Erdoğan’ın talebi ile diplomanın duplikatasını düzenleyerek teslim etmiş. Duplikata medyada yer alınca da altında imza yok bu belge sahte” denildi. Oysa duplikata imzasız düzenlenir. Diploma olarak kullanılmak üzere, hak sahibinin -çalınma, kayıp gibi nedenlerle- talebi üzerine verilir ve resmi belgedir. Bu talepten anlaşılıyor ki; Erdoğan’ın diploması kayıp. 'Ülkenin Cumhurbaşkanı’nın diploması nasıl kayıp olur' diyenler olacaktır? Yanıtını tarih veriyor. Erdoğan, Marmara Üniversitesi’nden lisans diplomasını zamanın dekanı ve rektörü tarafından imzalı 01.11.1991 tarihinde almış. Yani henüz belediye başkanı olmadan 3 yıl önce.

Dönelim Erdoğan’a verilen diploma yerine geçen duplikata örneğine. Bu resmi evrakın ön yüzünde, diplomanın ilk suretinde imzası bulunan dönemin dekanının ve rektörünün imzası bulunmaz. Bunun yerine yalnızca adları, soyadları ve unvanları yer alır. Yine duplikatanın ön yüzünün üst kısımda kırmızı renklerle “Duplikata” kaşesi basılı olur.

Marmara Üniversitesi’nin değişik zamanlarda yaptığı açıklamalar aslında meseleyi detaylarıyla anlatıyor.

Erdoğan, 1974 yılında yapılan Üniversitelerarası Seçme Sınavı’nda verilen resmi sınav sonuç belgesi ile İstanbul’daki Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu’na kaydolma hakkı kazanmış ve aynı yıl 2443 öğrenci numarası ile resmen kayıt yaptırmış.

Okulunu, sorumlu olduğu kırk bir dersten başarılı olarak, 1981 yılının Şubat ayında resmi olarak tamamlamış. Yani Erdoğan üniversiteyi 7 yıla yakın bir zamanda bitirmiş. Nedenini tarihlerden tahmin edebiliyorsunuzdur.

Erdoğan’ın kayıtlı olduğu Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu, 12 Eylül’den sonra Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okulu ile birleştirilerek Ticari Bilimler Fakültesi’ne dönüştürülünce, mezuniyeti de bu okula kayıtlı olarak gerçekleşmiş.

Dönemin dekanı Doç. Dr. Sinan Artan tarafından, 03.04.1981 tarihinde düzenlenen ve de imzalanan 440-678 nolu “geçici mezuniyet belgesi” Erdoğan’a verilmiş.

Mezuniyet belgesini alan Erdoğan ne mi yapmış? Tam bir yıl sonra vatani görevini yapmak için silahaltına girmiş. Hem de “yedek subay” olarak. Bu tartışmada diploma kadar önemli bir detay da Erdoğan’ın askerliği.

Dünden beri herkes Rafael Sadi’nin Halk TV’deki programcıları şoke eden şahitliğini konuşuyor. Gerçekten de emsaline rastlanmaz bir an yaşandı ekranda. Üç-beş saniye sürdü ama lakin uzun yıllar konuşulacak bir tutukluğu izledik. Gerçi Rafael Sadi, Erdoğan ile okul arkadaşı olduğunu önceki yıllarda yazmıştı. Yine linç edilmişti. Üstelik kendisi azılı bir Erdoğan karşıtıdır.

Erdoğan’ın yıllarındaki koridorlarındaki tek arkadaşı Rafael Sadi değil. Trabzon’da yaşayan Cengiz Akyüz de Erdoğan ile aynı yıllarda Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okulu’nda öğrenciymiş. Hatta okulun futbol takımında birlikte oynamışlar. Cengiz Akyüz ile telefonda konuştum. Şunları söyledi: “Birlikte okul takımında çok maça çıktık. Ben okulu önce bitirdim. Tayyip Bey uzattı. Okulumuz kesinlikle iki yıllık değildi. Zaten askerliğimi kısa dönem yaptım. O zamanlar dört yıllık mezunlar ya kısa dönem ya da yedek subay olarak askere alınıyordu.”

Askerlikten devam edelim. Çünkü diploma, yedek subaylık ya da kısa dönem askerlik için olmasa olmaz şart. Erdoğan, 12 Eylül’den hemen sonra ülkedeki her kurumun askerler tarafından yönetildiği 1982 yılında silah altına alınmış. Hem de darbe sonrası kapatılan Milli Selamet Partisi’nin İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olarak gitmiş askere. Diploma bir tarafa bu sicil bile Erdoğan’ın didik didik edilmesinin bir numaralı gerekçesi olmuştur. Bırakın lisans diplomasını en ufak bir açığını bulsalar yedek subay yaparlar mıydı?

Marmara Üniversitesi her tartışmada tarih tarih açıklama yapıyor. Okul arkadaşları konuşuyor. Hatta Erdoğan’ın derslerine giren hocalarından CHP’li Aydın Ayaydın bile iddialara “safsata” diyor."

30 Eyl 2022 - 18:27 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.