Selahaddin Eş: Evet, ‘Biz, bu değildik ve değiliz!'

Selahaddin Eş, Star Gazetesi’ndeki köşesinde HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’ın babası Halis Yüzer’in vefatı sonrası yapılan yorumları mercek altına aldı ve Müslüman’ın tavrının ne olması gerektiği ile ilgili dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Selahaddin Eş, Star Gazetesi’ndeki köşesinde HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’ın babası Halis Yüzer’in vefatı sonrası yapılan yorumları mercek altına aldı ve Müslüman’ın tavrının ne olması gerektiği ile ilgili dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Eş, suçun şahsiliğine vurgu yaparak ‘Bizim acılara saygımız olmalı, bizim farkımız bu olmalı’ dedi.

Selahaddin Eş, yükselen milliyetçi hamasete temas ederek şu ifadeleri kullandı:

"Yazık ki, 30-40 yıl öncelere kadar, hiçbir ırkî niyet ve emel taşımadıklarına inandığımız nice Müslümanlar vardı ki, bu gün kendilerini, ısrarla, 'şu kavmiyetçi, bu kavmiyetçi Müslüman' olarak vurgulamak noktasına gelmiş bulunuyorlar.

İnsanlar konuştukları ana dillerine veya derilerinin rengine ve yaratılış şekillerine göre, şu veya bu kavim veya ırka mensup olarak nitelenebilirler elbette ve onların doğuştan gelen hal be haklarına kesinlikle saygılı olunmalı, onlara üstünlük veya düşkünlük kıstasları uygulanmamalıdır.

Çünkü, aksi bir uygulama, 'Lâilâheillallah-Muhammed'un Resulullah' olarak formüle edilmiş olan 'Tevhîd inancı' ve Nübûvvet' gibi iki temel unsur üzerinde yükselen 'İslâm Milleti'nin varlığına sadece aykırı değil, düşmanlık ve savaş ilânı mesâbesinde, kendi içinde, 'anti-tez'ini ortaya çıkaracaktır.

Halbuki, biz Müslümanlar, 'Tevhîd Gülistanı'nda çeşitli renklerde açmış güller ve çeşitli seslerde şakıyan bülbüller' durumunda olup, aramızda ayrım yapmak haramdır. Ve ilk 13 asır boyunca, bu insanî temeli tahrib etmek isteyenlere karşı nisbeten direnilmiştir; ama, son 100 -150 yıldır, 'emperyalist-şeytanî ideolojiler'in 'ulus- devlet' anlayışına yenik düşülmüştür, yazık ki..

Ve tabiîdir ki, bir sosyal grup, kendisini bir 'kavmî- ırkî grup' olarak diğerlerinden ayrı noktada ve üstün göstermeye kalkışınca; lisanî, kavmî, ırkî veya coğrafî farklılıkları esas almak isteyen başkaları da ortaya çıkacaktı.

Bugün Müslüman coğrafyalarında yaşanan durum budur.

Başka dünyalar, kendi mantalitelerine göre farklı çözümler bulmuşlarsa, onlar bize ölçü olamaz. Çünkü bizim aslî ölçümüzden vereceğimiz 'fire'ler, inanç sistemimizde bir darbe etkisi yapacaktır. Ve biz bugün, aynı inanç etrafında bir araya gelmiş insanlar topluluğu demek olan 'İslâm Milleti' olarak, kendi aslî ölçülerimize aykırı sistemlerin girdâbındayız.

*

Halbuki, Kur'an'ın muhatabı, sadece ona inananlar değil, bütün insanlardır.

Bu açıdan, ilginç bir örneği de burada tekrarlayalım:

Hz. Peygamber (S)'in de bulunduğu bir mekân önünden bir cenaze geçirilirken; Yüce Resul, ayağa kalkar. O zaman, 'o cenazenin bir Yahudi'ye aid olduğu' söylendiğinde, Yüce Resul de, 'Yahudi de olsa, insan değil mi?' diye karşılık verir.

*

Bir diğer ölçü de, Hz. Ali'nin, 'Her insanın, diğer insanlarla iki çeşit kardeşliği vardır; birisi iman kardeşliği; diğeri de bütün insanların Hz. Âdem- Havva'nın nesilleri olmaları dolayısiyle 'biolojik kardeşliği' şeklindeki de rivayeti vardır.

Evet, aynen öyle..

Var mıyız, böyle bir kardeşliği kabule?

*

Bu açıdan gönül isterdi ki, tamamiyle İslâmî bir inanç temeline dayalı Ramazan ve Kurban bayramlarında Meclis'deki siyasî partiler birbirlerine, bayramlaşma heyetleri gönderirken, hiçbir siyasî partiyi dışlamasınlar ve onlara, bu kutlu bayram günlerinin kardeşlik mesajını versinlerdi.

Böyle bir olgunluk sergilenemediğinden, o ayırım zımnen inanç temeline de yansıtılmış oluyor; bu durum, o zehirli havayı daha bir zehirliyor. Mâdem ki, bayramlaşma yapılıyor; o bayramın asıl mesajına riayet olunmalı, her gruba gidilmeli ve kapılarını açmayanlar olursa, onların hükmü de millete havale edilmeliydi.

Evet, bugünkü  laik-kemalist-kavmiyetçi sistem bizi devamlı açmazlara sürüklemektedir.

Biz bu değildik ve değiliz.. Çıkış yolumuz, temel inanç sistemimizde mevcuddur. Bu fâsid daireyi de ancak inanç sistemimizle kırabiliriz."

12 Tem 2022 - 20:12 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.

01

Ad...ad... - Bak şu konuşana. İ.İ.İ.den geldiği günden beri bu milliyetçı-ırkçı hükümetin borazanlığını yapıp, kaptığı iktidar yanlısı köşeden hatalarını küçük göstermeye çalışan kendi değilmiş gibi...Gübah mı çıkarıyorsun, gideceklerini mi anladın, başka birşey mi var? Anlaşılır ve kısa yaz, evirip çevirmeden.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Temmuz 22:48