Türkiye ve Suriye’nin sadece komşu değil kardeş iki ülke olduğunu vurgulayan Ak Parti'li Mustafa Şen, Suriye ile ilişkilerin de mutlaka düzeleceğini savundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Fikir Meydanı programında Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sungur ve Sinem Fıstıkoğlu’nun sorularını yanıtladı. Türkiye ve Suriye’nin sadece komşu değil kardeş iki ülke olduğunu vurgulayan Şen, Suriye ile ilişkilerin de mutlaka düzeleceğini savundu.

Aydınlık'ın aktardığına göre, Şen, şunları söyledi:

“Vatanımız, Mavi Vatan'la 1.5 kat büyüdü. Bu da şöyle olmadı: 2 tane haritadan anlayan amiralimiz gelip ‘Sayın Cumhurbaşkanımız siz bizim başkomutanımızsınız anayasal olarak. Size şöyle bir harita çizelim’ demediler, bunun savaşı verildi. Savaşı verilerek Doğu Akdeniz yarıdan bu tarafa Türk gölüne dönüştü farkındaysanız. Şimdi Mısır’la bir hat çekilecek. Yarın Suriye ile ilişkiler mutlaka düzelecek. Çünkü biz sadece komşu değiliz, kardeşiz de. Türk Milletiyle Suriye halkı kardeştir. Bu 2 kardeş arada bir sıkıntılar olabilir. Kardeş olduğumuz da nerden belli? Suriyeliler Türkiye’de. Neden buraya geldiler? Çoğu Arapça konuştuğu halde neden Türkçe konuşan bir yere geldi? Çünkü kardeş olduğunu biliyordu. 120 sene önce siz buradan Şam’a gitmek isteseydiniz pasaport taşıyor olmayacaktınız. O zaman pasaport yoktu ama olsaydı diyorum. Bu kardeşler mutlaka tek el, tek hane, tek mahalle olarak tekrar bir düze ortaya koyacaklar. O zaman Suriye’yle olan Mavi Vatan zaten masmavi vatan. Bu olacak. Öyle ya da böyle olacak.”